Youtube Kazanç Hesaplama Yöntemleri 2024-Kazancını Sorgula

YouTube kazanç hesaplama yöntemleri 2024’te popülerliği giderek artan ve son zamanlarda sıkça araştırılan konular arasında yer almaktadır. İnsanların YouTube kazanç hesaplama yollarını araştırmasındaki en büyük neden şüphesiz ki bu platformun en çok izlenenler arasında yer almasındandır.

Bir dünya markası haline gelen Youtube,2024 yılında para kazanma konusunda pek çok kişinin iştahını kabartıyor. Kişiler Youtube para kazanma yollarını öğrenerek kazanç sağlayıp, Youtube kazanç hesaplama yöntemlerini kullanmayı hedefliyor.

Youtube uygulamasını genel olarak incelediğimizde, hemen herkesin içerik olarak beğenisini kazanabilecek bir şeyler bulduğunu söyleyebiliriz. Eğlenmeyi seven kişiler için komedi içerikleri, nostalji arayanlar için tarih içerikli konular, yemek yapmayı kendine zevk haline getiren bireyler için pek çok yemek videosu… Tüm bunlar ve daha fazlası YouTube içerisinde yer almaktadır.

Günümüz koşullarında artık vazgeçilmezler arasında yer alan bu uygulama 2005 yılında California merkezinde kurulmuştur. Uygulamanın hem ücretli hem de ücretsiz versiyonları yer almaktadır.

2024’te Youtube kazanç hesaplama yöntemleri İle Youtube üzerinden nasıl para kazanılır?

Youtube Kazanç Hesaplama - Youtube kazanç hesaplama yöntemleri
Youtube Kazanç Hesaplama – Youtube kazanç hesaplama yöntemleri

YouTube üzerinden izlenen videoların nasıl oluşturulduğunu hiç merak ettiniz mi? bu videoların tamamının profesyonel şirketler tarafından hazırlandığını mı düşünüyorsunuz?

YouTube ile ilk tanışanların sıkça merak ettiği bu soruların cevapları aslında çok basit. Eskiden televizyonda gördüğümüz programları hazırlayanlar gibi profesyonel firmalar tarafından hazırlanan videolar artık internet erişimine sahip hemen herkes tarafından hazırlanabilmektedir. 

Hatta yüzdelik bazda baktığımızda amatör kişilerce hazırlanan videoların sayısının profesyonel firmalarca hazırlananlara göre yüzlerce kat daha fazla olduğunu görebiliyoruz.

İlginizi çekebilir:

Peki; bireysel olarak videolar neden hazırlanmaktadır? Video hazırlayan bu kişiler neyi amaçlamaktadır? Neden bilgisayar başında vakit geçirerek amatörce videolar hazırlanmaktadır? 

Bu ve benzeri pek çok soru YouTube ile tanışanlar için merak konusu olmaktadır. Platformda bulunan videolar neden bu kadar çok diye merak ettiniz mi? Esasında tüm sormuş olduğumuz soruların tamamının cevabı platforma yüklenen videoların yükleyicisine para kazandırmasındandır.

Kullanıcılarca YouTube’a yüklenen videolar gerekli şartları taşıyorsa izlenme üzerinden para kazandırmaya başlamaktadır.

İşte bu aşamada YouTube kazanç hesaplama yöntemleri video yükleyicisi için bir araştırma konusu haline gelmektedir. Acaba yüklediğim video kaç izlemeye ne kadar para kazandırıyor gibi sorular video yükleyicisi için merak konusu olmaya başlamıştır. 

2005 yılında kurulmuş olan bu platform günümüzde milyonlarca kişinin geçim kaynağı haline gelmiştir. YouTube aylık kazanç hesaplaması yaparak kazançlarını hesaplamaya çalışan kişi sayısı önemsenmeyecek miktarları çoktan geçmiştir.

Kategori olarak 3 ile 5 yaş arasındaki çocuklara hitap eden videolar hazırlayarak aylık 100.000 TL’yi aşan miktarlar kazanan kişiler olduğunu söylesek bahsettiğimiz bu alanın büyüklüğünü sanıyoruz ki anlatabiliriz.                                            

YouTube’dan İzlenme başına ne kadar para kazanılır? İşte Detaylar…          

Youtube’den İzlenme Başına Ne Kadar Para Kazanılır?

YouTube kazanç hesaplama yöntemleri üzerine detaylara girmeden önce belirtmemiz gereken bir husus da uygulamanın kişilere doğrudan para dağıtmadığıdır. Platform mantık olarak başka kullanıcılardan Kazandığı parayı video yükleyicisi konumundaki kişilere vermektedir. İşin temel mantığı bu şekilde işliyor.

Peki bir youtuber olarak kazanacağımız parayı önceden hesaplamamız mümkün müdür? Yazımızın bundan sonraki kısmında bu konu üzerinde detaylar aktaracağız.

Video içerik üreticisi olarak yüklediğimiz videoların bize tahmini olarak ne kadar gelir kazandıracağını elbette ki bilmek isteriz. Bu bilgiye ulaşabilmek için Youtube kazanç hesaplama siteleri bizlere yardımcı olmaktadır. Bu siteler sayesinde içerik üreticisi Youtube aylık kazanç hesaplaması yaparak tahmini gelirine göz atabilir.

Youtube kazanç hesaplama sitelerinin kullanıcılara aylık gelirleri üzerinden belirli miktarlar ifade etmeleri yanlış bir anlaşılmayı da gün yüzüne çıkartmaktadır. Kazanç sitelerinin vermiş olduğu miktarlar işin doğrusunu bilmeyen kişiler için Youtube para dağıtıyor şeklinde anlaşılabilir. Ancak emek harcayarak içerik üreten kişilerin harcadıkları zaman ve alın terlerinin karşılığı olarak Youtube ile para kazandığını bilmek en doğrusudur.          

Diğer yandan her içerik üreticisi Youtube’u kullanarak doğrudan para kazanamamaktadır. Para kazanabilmenin belirli koşulları bulunmaktadır. Youtube izlenme kaç TL hesabı yapan kişiler için bu noktada kazanma şartlarını sıralamak isteriz. Öncelikle kazanmaya başlayabilmenin temel koşulu Youtube içerik üreticisinin EN AZ 1000 abone sahibi olması ve yüklediği videoların toplamda 4000 saat izlenme şartının bulunmasıdır.

Youtube kazanç hesaplama yöntemleri ile ilk tanıştığınızda çok farklı hesaplama yollarının bulunduğunu göreceksiniz. Bu işlemin belirli bir standardı bulunmamaktadır. İzlenen her video veya aynı sayıda izlenme sayısı aynı kazancı sağlamamaktadır.

Çektiğiniz videonun kalitesi, rekabet seviyesi, içeriğinizin dili, içeriğinizin izlendiği ülke gibi etkenler alacağınız miktarı etkilemektedir.

Örnek olarak bu durumu açıklamamız gerekirse, Youtube üzerinde yayında olan spor kanalı sayısı ve çocuk kanallarını ele alalım. Bu kanalların sayısı benzerlerine oranla çok daha fazladır. Durumun bu şekilde olması Youtube’a reklam verenlerin alternatiflerinin çok olmasına neden olur. Dolayısıyla kanal sahiplerinin kazancı, daha az sayıda bulunan farklı kategorideki kanallara göre daha az olacaktır.

Benzer şekilde kişisel gelişim, Eğitim ve tasarım alanları incelendiğinde bu tür kanalların sayısının rakiplerine oranla daha az olduğunu görebiliyoruz. Bu durum kazanç olarak kanal sahibine yansıyacaktır.

Özetlemek gerekirse yukarıda anlattığımız spor kanalları ve çocuk kanalları sahipleri için ayrılan reklam bütçesi eğitim, tasarım ve kişisel gelişim alanlarına ayrılan reklam bütçelerinden daha az olacaktır. İşte bu durum Youtube üzerinden elde edilen gelire değiştiren önemli bir etkendir. 

Youtube kazanç hesaplama sitesinin kazançları hesaplarken kullandığı farklı değişkenler bulunmaktadır. Şimdi bu değişkenlerden 2 tanesini ayrıntılı inceleyelim.

Youtube kazanç hesaplama sitelerinin kullanmış olduğu değişkenler hangileridir?

Youtube kazanç hesaplama sitelerinin kullanmış olduğu değişkenler

Youtube kazanç hesaplama siteleri içerik üreticilerinin yükledikleri içerikler üzerinden ne kadar gelir elde edeceklerini hesaplarken birtakım değişkenlere göz önünde bulundururlar. Şimdi bu değişkenlerin neler olduğuna birlikte göz atalım.

1- Tıklama oranı üzerinden hesaplama

Youtube üzerinden kazanç hesaplamasını yaparken ilk göz önüne alınan değişken reklamların gösterim sayılarını hesaplamaktır. Yayınlanan reklamların gösterim sayısına göre reklam veren kuruluşların ödediği reklam bütçelerinden içerik üreticisine ödeme yapılmaktadır.

Görüntüleme üzerinden elde edilen gelirler, kazanç hesaplama kavramı içerisinde yer alır. Burada, görüntüleme olarak ifade edilen değişken videolarını izlenmesi değildir. Videolar içerisinde yer alan reklamlar görüntülenme olarak algılanmalıdır.

Biraz daha açıklamak gerekirse, videoları izleyen kişilerin, reklam tıklaması yapmaması kazanç hesaplama yöntemleri arasında tıklama üzerinden gelirler sayılmaz. Videolarınızı izlenmesi reklam tıklaması olmaması halinde tıklama bazlı kazanç getirmez. Daha da basit bir kavramla videolarımız izlenir ancak reklam tıklama üzerinden gelir kazanamazsınız.

2- Gösterim başına elde edilen gelir

Bu durum az önce anlatmış olduğumuz videoların izlenmesi kavramı ile doğrudan alakalıdır. Videolarınız izlenirken reklam tıklaması olmasa bile gösterim başına belli bir ücret kazanırsınız. Ancak bu kavramı reklam tıklaması ile karıştırmamak gerekir. Reklam tıklaması gelirlerinde video izlemesi hesaplanmaz.

 Örneğin 1 milyon kez videonuzu izlemiş olsa bile reklam tıklaması yoksa, tıklama üzerinden gelir kazanamazsınız. Ancak izleme üzerinden belli bir geliriniz hesabınıza yansır.

 Bin(1000) izlenme ne kadar kazandırır?

Aşağıda 1000 izlenme başına ortalama olarak Youtube kazanç hesaplama örneği verilmiştir. Bir videonuzun 1000 kişi tarafından izlendiğini şu durumda varsayıyoruz. Bin kişiden 1000 tanesi de reklamları görüntülesin. Toplamda 100 kişinin reklam tıkladığını varsayıyoruz. Şu durumda Youtube kazanç hesaplama nasıl yapılır?

YouTube kazanç hesaplama nasıl yapılır?

Verdiğimiz rakamlara göre 1000 kişinin video izlediğini ve bunlardan 100 tanesinin reklam tıkladığını varsaydık. Bu varsayıma göre tıklama başına Oran 1000/100 yani %10 olarak hesaplanmıştır. %10’luk rakam tıklama başına oranı kısa ifade ile TO verir. Youtube video kazanç hesaplama verilerine göre gelirleriniz to üzerinden hesaplanır.

 1000 gösterim başına ne kadar kazanırım? BGBM neyi İfade eder?

Reklam tıklama oranından bağımsız olacak şekilde gösterim sayısı ile orantılı 1000 gösterim başına ödeme yöntemi böylece ortaya çıkmıştır. 1000 gösterim başına ödeme kısaca BGBM olarak kısaltılır. Youtube kazanç hesaplama siteleri ve buradan kazanılan gelirlerin yansıdığı adsense panelinde görülen bu kısaltılmış ifade sıkça karşımıza çıkacaktır.

Youtube ile kazanç hesaplamayı başarabilmeniz için 1000 abone ve videolarınızın toplamda 4000 saat izlenme gibi eşik değerleri karşılamanız gerekmektedir. Bu gereksinimleri karşılayamadığınız sürece kazanç hesaplama yapamazsınız.

Youtuberlar video içeriklerinden ne kadar para kazanırlar? 

Geçtiğimiz yıl içerisinde Youtube üzerinden Türkiye izlenmesi açısından baktığımızda 1000 izlenme başına ortalama 10 12 TL’lik bir gelir elde edilebildiğini görebilmek. Bu rakamlara göre Youtube Money calculator olarak ifade edilen ve Türkçede Youtube para kazanç hesaplama olarak adlandırılan yöntemi kullanırsak,

Yukarıda vermiş olduğumuz değerler ortalama kazançları göstermektedir. Birer örnekle kazanç durumunu biraz daha somutlaştırmaya çalışalım.

İçerik üreticisi olarak yayınladığınız bir videonun izlenmesinin 2 milyon civarı olduğunu varsayalım. Youtube kazanç hesaplama siteleri 1 milyon izlenme başına 10.000 TL ile 12.000 TL arasında Ortalama bir gelir kazanıldığını belirtmektedirler.

Bu rakamlara göre kabaca bir hesaplama yaparak yayınlamış olduğunuz bu videodan 20.000 TL ile 24.000 TL arasında gösterim üzerinden bir gelir elde edebileceğinizi söyleyebiliriz.  Kanalınıza bir ay içerisinde 10 video yüklediğinizi düşünürsek kazancınızın bu izlenme oranı ile 240.000 Liraları bulabileceğini görebiliriz. 

Belirtmiş olduğumuz bu rakamlara, reklam tıklamaları dahil değildir. Reklam tıklamaları ile elde edebileceğiniz gelirleri düşünüldüğünde kazanç miktarının ne kadar olabileceğini tahmin edebilir misiniz?

Tüm bu veriler incelendiğinde içerik üreticisi olarak Youtube ile kazanmak oldukça karlı bir iş olarak görülmektedir. Sağlam bir izleyici kitlesine sahip bir kanalın sadece izlemeler ile oldukça iyi bir para kazanacağı gerçektir. Youtube gelir hesaplama mantığı sayesinde kazanç öngörünüzü kolaylıkla yapabilirsiniz.

Youtube gelir hesaplama yöntemi temel olarak nasıl hesaplanır?

YouTube gelir hesaplama yöntemi temel olarak nasıl hesaplanır?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi YouTube üzerinden elde edilecek gelir tam olarak net bir şekilde ifade edilemez. Bu gelire etki eden çok sayıda değişken mevcuttur. Ancak yapılan tahminler ile ortalama rakamlar belirtilebilir.

Rakamsal olarak incelendiğinde YouTube firması reklam veren firmalardan almış olduğu kazancın %67’sini içerik üreticilerine vermektedir. Bu açıdan bakıldığında reklam verenlerin reklamlar için ayırmış olduğu bütçe miktarı içerik üreticilerinin kazançlarını doğrudan etkilemektedir.

Ayrıca reklam verenin bulunduğu ülke gelirler üzerinde etki eden bir başka değişkendir. Yabancı bir içerik sahibi olan üretici, kanalında yine yabancı reklamlar yer alacağından kazançları aynı oranda artacaktır. Bu durumu göz önüne alarak yabancı dilde içerikler üretmek çok daha kazançlıdır.

Geçtiğimiz yıllarda Google tarafından satın alınan YouTube kanal sahiplerinin vazgeçilmezlerinden birisi haline geldi. Bu dönemden itibaren kazançlarda belirgin artışlar oldu.

Özetle;

Yapılan hesaplamalara göre yayınlanan bir videonun 1.000 izleme alması pek çok etkene göre değişse de ortalama olarak 10 TL ile 30 TL arasında bir kazanç getirir. İzlenmenin 10000 olduğunu düşündüğümüzde ise gelirin 100 TL ile 30 TL arasında olacağı anlaşılır.

Video izlenme sayısının artması ile birlikte izlenme başına elde edilen gelir de aynı oranda artar. Benzer şekilde videonun 100.000 kez izlendiğini düşündüğümüzde sadece görüntüleme başına 1.000 TL ile 3.000 TL arasında bir gelir ortaya çıkacaktır. Verilen rakamlar her zaman belirttiğimiz gibi tahmini değerlerdir. Kesin rakamlar reklam verenlerin ayırmış olduğu bütçelere göre değişir. Bu rakamları görebilmek için reklam yayınlayan sayfanın Adsense hesabına bakmak gerekmektedir.

YouTube izlenme sayınızın 1000 ve üzerine çıkmasıyla birlikte az da olsa para kazanmaya başladığınızı göreceksiniz Ayrıca YouTube kazanç hesaplama siteleri incelendiğinde Algoritma değişikliklerini takip etmeniz ve Algoritma kurallarına göre içerikler üretmeniz halinde kazanç oranlarınız artmaktadır.

İçerik üreticilerinin en çok merak ettiği konulardan birisi de kazandıkları parayı etkileyen değişkenlerin neler olduğudur.  Şimdi kazancı etkileyen en önemli değişkenlerin neler olduğu üzerine değerlendirmeler yapalım.

YouTube kazancını belirleyen değişkenler nelerdir?

Youtube Kazanç Hesaplama – Youtube kazancını belirleyen değişkenler

YouTuber’ların kazancını belirleyen çok sayıda değişken vardır bunlar;

  • Kanalın sahip olduğu izleyici kitlesi,
  • Videoların uzunluğu,
  • Sahip olduğunuz kanalın kategorisi,
  • Yüklenen videonun dili,
  • Ziyaretçilerin videoları beğenmesi ve yorumlar bırakması,

Şimdi bu maddelerin detaylıca ne anlama geldiklerini açıklayalım.

1- Kanalın sahip olduğu İzleyici kitlesi

YouTube kazanç hesaplama siteleri üzerinden yapılan incelemeler sonrasında para kazanabilmenin ilk yolunun 1000 abone sayısına ulaşmak gerektiğini belirtmiştik. Abonelerin organik olarak gelmesi kazanç için önemli bir etkendir.

Organik olarak kazanacağınız kitle, doğal olarak videolarınız ile alakalı olarak gelecektir. Böylece Kitlenizde zaman içerisinde azalma olmayacaktır.

Diğer yandan botlar üzerinden kitle kesinlikle düşünmeyin. Yapay yöntemler ile ziyaretçi kitlesine sahip olmanız anlaşılırsa YouTube üzerinden kanalınız silinebilir. Ayrıca yapay şekilde gelen kitle içeriklerinizi görmeye başladığında kısa sürede kanalınızdan ayrılmaya başlar.

YouTube üzerinden gelir elde edebilmenin en etkili yöntemi TO  yani tıklama oranını arttırmaktır. Tıklama oranını arttırmak için videolarınız ile sizi takip eden kitlenizin birbiriyle ilişkili olması şarttır. Videolarda yayınlanan Reklamların kullanıcının ilgisini çekebilmesi tıklama oranını arttırır. Ikili arasındaki bu ilişki ancak ve ancak doğal yollardan izleyici kitlesi kazanmak ile gerçekleşir.

2- Videoların Uzunluğu

YouTube gelir hesaplamaları incelendiğinde kazancı etkileyen önemli faktörlerden bir tanesinin video uzunluğu olduğu ortaya çıkmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre yüklenecek bir videonun en az 6 dakika en çok da 12 dakika olması gelirler üzerinde doğrudan etki yapmaktadır. Bu bilgi sayesinde içerik üretici mevcut videosundan daha fazla kazanç elde edebilir.

Önemli olan bir diğer konu yayınlanan videonun saatidir. İnsanların internette en çok vakit geçirdiği zaman dilimi doğru şekilde seçilmeli ve bu süre içerisinde yeni içerikler yayınlanmalıdır.

YouTube platformuna video izlemek için giren bireylere toplam süresi 15 dakikadan daha fazla olan videoları izlemedikleri ve videolar için en iyi izlenme süresinin 6 ila 12 dakika arasında oldu ortaya çıkmıştır.

Elbette ki bu araştırma sonucu ortalama bir video için geçerlidir. İyi bir belgesel veya film kesitinin uzun bir içerikten oluşması onun izlenmeyeceği anlamına gelmez.

İçerik olarak teknolojiye, spor, moda tarzında konular üzerine yayınlanan videoların ortalama 6 ila 12 dakika arasında olması izlenebilirlik açısından önemlidir.

3- Sahip olduğunuz kanalın kategorisi

İçerik üreticiliğine başlarken açacağınız kanalın kategorisinin kazançlarınızı doğrudan etkileyeceğini bilmelisiniz. YouTube kazanç hesaplaması örnekleri tıklama oranı bazında kategorilerin önemli olduğunu gösteriyor.

Sahip olduğunuz kanal kategori olarak spor, dizi ve buna benzer yüklenen videolardan oluşuyorsa bu tür kanalların çokluğundan dolayı TO başına elde edilecek kazanç düşecektir. Yani rekabeti olan bir kategoride bir reklam tıklaması yeri geldiğinde 10 TL kazandırırken rekabeti olmayan bir kategoride 0,5 TL kazandırabilir.

Hesaplamanın temel mantığı aslında basittir. Örneklerle açıklarsak bir firmanın kişisel gelişim alanında veya futbol üzerine yapılan kanallara 100.000 TL bütçe ayırmış olduğunu varsayalım. Futbol kanalı olarak Türkiye’den 10.000 kanal olduğunu düşünelim. Gelişim üzerine yapılan kanal sayısının ise 1000 olduğunu yine varsayalım.

Futbol ve kişisel gelişim kanallarının izlenmeleri sonucunda Her ikisinin tıklama oranının yani TO’sunun %10 olduğunu düşünelim. Duruma futbol kanalı açısından baktığımızda YouTube izlenme kazanç hesaplama yöntemleri üzerinden pastanın 10.000 kişi arasında bölüşüldüğünü hesaplayacağız. Aynı şekilde kişisel gelişim alanında hastanın bin kişi arasında bölüşüldüğünü görebilmekteyiz.

Gelirim paylaşıldığı kanal sayısının çok olması elbette ki reklam gelirleri üzerinde azalmalara veya artmalara sebep olacaktır. 

4- Yüklenen videonun dili

YouTube kazancını etkileyen en önemli etkenlerin başında içeriğin sahip olduğu dil gelmektedir. Hatta video dili kazanç konusundaki en önemli etkenler arasında başı çekmektedir.

Araştırma sonuçlarına göre YouTube kazanç hesaplamasında yüklenen videonun Yalnızca Türkçe dili içermesi ile hem Türkçe hem de İngilizce şeklinde yayınlanması arasında kazanç açısından ciddi farklar olduğu ortaya çıkmıştır.

Aslında bu durumun temel sebebi videodaki dilin Türkçe olması değil, Türkçe videonun yalnızca Türkiye üzerinden izlenmesidir. İngilizce olarak yayınlanan video yurt dışında İngilizceyi bilen pek çok kişi tarafından izlenecek ve reklam tıklamaları bu ülkedeki reklam gelirleri üzerinden hesaplanacaktır.

YouTube kazanç hesaplama siteleri incelendiğinde videolara İngilizce dil eklentisi eklenmesi halinde bile kazançların önemli ölçüde değiştiği gözlemleniyor. Belirttiğimiz gibi bu Kazancı etkileyen temel neden ülkeler arasında izlenme ve reklam tıklamalarına ayrılan bütçe farklarındandır.

Örneğin YouTube platformuna reklam veren ve Türkiye’de bulunan bir firmanın tıklama başına 1 TL verdiğini Farz edelim. Böyle bir durumda yüz tıklama alan bir kanal sahibi 100 TL kazanç elde edecektir.

Benzer şekilde Amerika üzerinden faaliyet gösteren bir firmanın tıklama Başına 1 dolar belirlediğini düşünürsek, 100 reklam tıklaması ile 100 dolarlık bir kazanç elde edileceği ortadadır. Dolar kur farkını yerel para birimine çevirdiğimizde arada büyük fark olduğunu görebiliyoruz.

YouTube kanal için hesaplama yöntemleri göz önüne alındığında Kazancı arttırabilmek için dil etkeninin göz ardı edilmemesi gerektiği ortadadır. Kullanıcıların alt yazı seçeneğine aktif hale getirmeleri bu yüzden önemlidir.

5- Ziyaretçilerinizin videoları beğenmeleri ve yorumlar bırakmaları

Hatırlayacak olursanız videolar yükleyerek para kazanabilmenin en temel yolunun videoların izlenmesi ve bu izlenme sırasında reklam tıklanması alarak belirtmiştik. Kazanç hesaplarken esas alınan en temel maddeler bu iki maddedir.

Bunlar haricinde kazanç hesaplamasında dahil edilen maddeler YouTube ortalama kazanç hesaplama yollarında yan madde olarak sayılır. Çünkü en çok kazanç elde edilen kalemler izlenme sayısı ve reklam tıklamasıdır.

Videoların daha fazla izlenme alması, etkileşimin arttığının göstergesidir. Etkiselimi artan videolar daha fazla reklam tıklaması alırlar. Her şey birbiriyle bu şekilde bağlıdır.

Kişilerin videolarınıza rastlaması, izledikten sonra beğenilmesi ve yorumlar bırakılması dolaylı da olsa YouTube kazanç hesaplama konusunda size ek bir katkı sağlar. Dolaylıdır çünkü bu şekilde doğrudan bir kazanç elde edemesiniz. Ancak zamanla ziyaretçi sayısının çoğalması izlenmenize ve reklam tıklamanıza katkı sağlar.

Tahmini olarak kazanç hesaplaması yapılırken, videoların izlenme oranına bakılır. Bunun yanında reklam tıklama oranı ile de bu tahmin kuvvetlendirilir.

Youtube Gelirinizi Kolayca Hesaplayın

Youtube gelir hesaplama ilk duyulduğunda biraz karışık olduğu şeklinde bir yanılgıya kişileri itebilir. Ancak düşünüldüğü gibi zor bir işlem değildir. Kazanç hesaplama siteleri üzerinden hesaplamalar kolaylıkla yapılabilir ancak bu hesaplamalar %100 doğru sonuçlar vermezler.

Youtuber’lar İnternetten Ne Kadar Para Kazanıyorlar?

Youtube üzerinden kazanç hesaplama yöntemlerini örnekleriyle inceledik. Ayrıca hesaplama yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler aktardık. Bu konulara değindikten sonra akıllara eminiz ki YouTubeların ne kadar kazanç elde ettikleri soruları gelmiştir.

  • Henüz bir çocuk olan ve 2022 yılında açıklanan rakamlara göre 31 milyon abonesi bulunan Ryann isimli çocuğu duydunuz mu? Henüz daha çocuk olsa da YouTube sayesinde 26 milyon TL para kazanmış olan bu çocuk Dünya’da gündem olmuş durumdadır.
  • Mr Beast isimli kanal da yine çok sayıda ziyaretçiye sahip ve milyonlar kazanmayı başarmış bir platformdur. 2022 yılı rakamlarında kanalın yaklaşık 87 milyon abonesi bulunmaktaydı. Kanal sahibinin verdiği bilgilere göre 2021 yılında Youtube üzerinden 24 Milyon Dolar kazanç elde etmiş. Gerçekten muazzam paralar.
  • Üçüncü örneğimizde Logan Paul isminde bir boksör. Boksör olduğu kadar YouTube üzerinden de gelir elde eden bu kişi geçtiğimiz yıl 23 milyon abonesiyle en gözde kanallar arasındaydı. Boksörün yıllık kazancının 20 milyon dolar civarında olduğu bilinmektedir.

Bu kişiler dünya çapında tanınmış ve en çok kazananlar arasındadır. Ülkemize baktığımızda ise en bilinen Ünlü YouTubelardan birisi Enes Batur’dur. Enes’in aylık 350-500 Bin TL arasında bir gelir elde ettiği düşünülmektedir.

Ülkemizdeki ünlü YouTube’lar incelendiğinde kazançlarının yurt dışındakilere göre izlenme sayısı açısından gerilerde seyrettiğini görebiliyoruz. Bu durum da ürettiğimiz eserlerin yurt dışına açılma zorunluluğunu getiriyor.

Duruma YouTube üzerinden baktığımızda videolara İngilizce alt yazı eklemek bu sorunun önüne geçecektir.

Diğer yandan ister Youtube üzerinde bir kanalınız olsun veya olmasın, gelir hesaplaması konusuna girmeden önce kendinizi Youtuber olarak geliştirmenizi ve işinizi severek yapmanızı tavsiye ederiz. İlerleyen dönemlerde ise elbette kazançlarınızın tahmini oranı öğrenmeyi istemek en doğal hakkınız olacaktır.

Şunu da unutmayın ki uzun yıllar açık kalıp para kazanmayan kanal sayısı oldukça fazladır. Aynı şekilde açılmasını takiben 1 veya 2 ay sonrasında binlerce abone kazanan kanal da bulunmaktadır. Burada ki ana etken ürettiğiniz içeriktir. Doğru içeriği doğru kitleyle buluşturmaya odaklanmaya çalışın.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Youtube’da 1000 İzlenme Ne Kadar Kazandırır?

Youtube kazanç hesaplama sisteminde cevabı en çok aranan soruların başında gelir bu konu.

Kazanılan miktar kanalın kategorisine, yayınlandığı ülkeye, yayınlandığı dile göre değişiklik gösterir. Türkiye için ortalama olarak 1000 izlenme 10-15Tl aralığında bir gelir kazandırır.

1 Milyon izlenme Youtube’da Ne kadar Kazandırıyor?

Yine cevabı net olmayan sorular arasındadır. 1000 izlenmenin cevabı konusunda bir kesinlik olmadığı gibi 1milyon izlenmenin kazandıracağı para da net değildir.

Amerika içerisinde 1 milyon izlenme tahmini olarak 3000$ ile 4.000$ aralığında bir gelir kazandırır.

Youtube Kazancı Neye Göre Hesaplanıyor?

Youtube ile para kazanma hesaplanması kesin olmayan bir niteliktir. Kazancı en çok etkileyen faktörler reklam tıklanma oranıyla izlenme sayısıdır.

Ayrıca bu reklam tıklama ve izlenmenin hangi ülkelerde yapıldığı da ayrı önem taşır. Videonun yayınlandığı ülke kitlesi, izlenme sayısı, reklam tıklanması, videonun dili, videonun uzunluğu gibi çok sayıda etken YouTube kazancını etkiler.

Yorum yapın

Kazanmanın Yolu