Second Life- İkinci Hayat-(2023)

Second life 2003 yılında Linden Lab tarafından geliştirilmiş modern dünyanın bir kopyasını oluşturan sanal bir evrendir. Bu sanal Dünya da pek çok büyük marka ürünlerini satmak için adeta yarış içerisinde bulunuyor.

Sanal olarak oluşturulmuş bu Dünya’da aklınıza gelen her şeyin bir avatarı bulunuyor. İlk çıktığı yıllarda pek çok kişiye göre burası bir geleceğin resmini gösteriyordu. İlerleyen yıllarda zamanın sanal Dünya içerisinde akacağı düşünülüyordu.

Tarihler 2000’li yılların ortalarına geldiğinde pek çok Haber ajansı Second life üzerine yoğunlaşmaya başladı. Bu haber ajansları içerisinde BBC, NBC Nightly News gibi ünlü markalarda bulunmaktaydı.

Sonrasına Disney, American Apparel, Amazon gibi firmalar bu büyük pastadan kâr payını alabilmek için sanal dünyada kendilerine mağaza açtılar. Böylece Second life para kazanma adımları yavaş yavaş atılmaya başlanmış oldu.

Gamehag Oyunu ile oyun oynayarak para kazanmak ister misiniz? Gamehag incelemesi isimli yazımızı hemen okuyun!

İlerleyen dönemlerde oyunun ilerleme hızında bir miktar düşmeler yaşanmaya başlamasıyla işletmeler yavaş yavaş yeni arayışlara girme yolunu tercih ettiler. Ancak bu durum Second life oyununun duraksamaya girdiğini göstermiyordu. Çünkü milyonlarca kullanıcı için artık bu oyun bir yaşam tarzı olmuş durumdaydı.

Linden Lab firması geçmiş yıllardaki kullanıcı sayılarını paylaşmasa da oyunun ziyaretçi sayısının halen potansiyel olarak milyonlara ulaştığı düşünülüyor.

Second Life – İlk Tanışma

Second Life İlk Tanışma
Second Life İlk Tanışma

Oyunun ilk çıktığı yıllarda oynadığını bildiğim eski bir dostumla irtibata geçtim. Kendisiyle ne zamandır sohbet imkânımız olmamıştı, bu incelemede en azından güzel bir sohbet ortamını tekrar yakalamama bir açıdan sebep oldu.

Bugün 40 yaşında olan bu dostum gençlik yıllarında bu oyunla oldukça ilgiliydi. Eski günlere göre çok şey değişmişti. O zamanlar bekar bir birey olan arkadaşım şimdilerde evli ve 2 çocuk babası. Eskisi kadar oyunlarla ilgilenmese de halen oyun tutkusunun devam ettiğini bu kısa sohbetimiz sırasında fark edebildim.

Oyunla ilk olarak 2005 yılında tanıştığını söyleyen arkadaşım, bu yıllarda herkes gibi bir anda büyülü bir dünya içerisine girdiğinden bahsediyor.

Arkadaşıma second Life oyununda neler gerçekleştirdiğini sorduğunda bana sosyal bir çevresi olduğunu, bol bol sohbet ettiğini bu kişilerle gerçek hayatta da görüştüğünü söyleyeceğini düşünmüştüm. Ancak bu konuda yanıldığımı belirteyim.  Oyun sırasında aslında Çok da arkadaş kazanamamış.  Cevap olarak “buraya ateş et, arkandan ayrılma beni takip et, bu bölgeyi ateşe vereceğim gibi cümleler çıktı. Bu sözlerin benim üzerinde kısa bir şaşkınlık yarattığını açıkçası belirtmeliyim.

Peki oyundan etkilendiğiniz oldu mu?  Oyun sonrasında gerçek hayatta da böyle şeyler yapmak istediniz mi diye sorduğunda kısa bir gülümseme ve tabii ki hayır şeklinde cevap geldi. Burada çıkarılacak özet oyunun tamamıyla zevk almak adına yapılmış bir sanal dünyayı andırıyor olduğudur.

Oyuncular serverlar içerisinde birleşerek günlük hayatta gerçekleştiremeyeceği işlemleri sanal dünya içerisinde zevk alarak yapabilmekte.  Sanıyoruz ki oyunun kullanıcı açısından en keyif veren yanı da burasıdır.

Avatarını Seç ve Oyuna Başla

Second Life - Avatarını Seç
Second Life – Avatarını Seç

Son zamanlarda karşımıza çıkan Avatar kelimesinin ilk kullanıldığı dönemler 1980’li yıllardır. Second Life‘ın kurucuları da oyuncuların birer avatar’a sahip olmasını istemişler. Oyuna kayıt olma sırasında sizden kendinize ait bir Avatar seçmeniz isteniyor. Seçilen Avatar ile oyun içerisinde oyuncu kendini temsil etmekte.

Oyuncular avatarları ile oyun içerisinde diledikleri işleri yapabiliyorlar.  Kendi kimliklerini açıklamadıkları sürece Second Life içerisinde hangi oyuncunun kim olduğunu Anlamak mümkün değil.

Para Kazandıran uygulamalar ile gerçekten nasıl para kazanılır? Yazımızı okuyarak en derinlemesine bilgileri edinin.

Oyun içerisinde her an birileriyle tanışma imkânınız bulunmakta.  Ancak karşınızdakinin Gerçek hayatta nasıl bir insan olduğunu bilmiyorsunuz.  Avatarı genç bir insanı temsil eden bir kişi 60 veya 70’li yaşlarında olan veya daha yaşlı birisi olabilir birisi olabilir. 

Ancak oyun içerisindeki karakterlere baktığımızda avatarların genellikle kaslı erkeklerden ve mankenleri andıran bayanlardan oluştuğunu görebiliyoruz. 

Second Life Oyununun Gerçek Yaşamda Etkisi Varmı?

SL - Gerçek Yaşam
SL – Gerçek Yaşam

Oyunun gerçek yaşamdaki etkisini arkadaşıma sordum. Oyun oynamak seni gerçek yaşamda daha güvenilir veya cesaret yönünden daha yoksun bıraktı mı?  Bu oyun hayatında herhangi bir şey değiştirdi mi?  gibi sorular yönelttim.

Cevap olarak arkadaşım aslında oyunun zamanla gerçek dünyanın bir parçası olduğunu ve sıradanlaştığını belirtti.  “Bu Tıpkı işe gitmek, yemek yemek veya günlük ihtiyaçlarını karşılamak gibi. Oyuna zaman ayırmak bu şekilde rutinleşiyor.

Oyuna zaman bulduğunuzda keyifli dakikalar geçirmek için bilgisayar karşısına geçiyorsunuz. Bilgisayardan kalktığınızda ise tekrar normal yaşantınıza devam ediyorsunuz. 

Buradan anladığımız oyundaki Dünya ile gerçek dünyanın birbirinden farklı olduğunun net olarak belirgin olduğudur. İnsanlar her ne kadar oyun sırasında hayal dünyasında olsa da oyundan çıktıklarında gerçek dünyaya geçiş yaptıklarını biliyorlar.

Oyun içerisinde insanlar istedikleri her şeyi yapabiliyorlar.  Bir ev inşa edebiliyor evin içerisine mobilyalar koyabiliyor sakin bir hayatı yaşamayı tercih edebiliyorlar. 

Diğer yandan çılgın oyuncular ise Avatar olarak kedi köpek veya buna benzer hayvanları tercih edebiliyor ve bu şekilde oyun oynamayı seçiyorlar.  Oyun severlerin bu sanal dünya içerisinde gerçekleştirebilecekleri işlemler Hayal güçleriyle sınırlı.  Hayal gücü ne kadar geniş ise oyundaki aktivite de bu derece yüksek olabilmekte.

Arkadaşımla yapmış oldum sohbette insanların genel olarak oyun içerisinde klasik işlerle uğraştığını günlük hayatta yaptıkları işlerin aynısını burada da gerçekleştirdiklerini ve monotonluktan kurtulamadıklarını belirtiyor. 

Second Life İle Nasıl Para Kazanılır?

Sanal bir dünya olan Second Life(SL) ile kaydolmak ve oyuna başlamak tamamen ücretsizdir. Oyunu indirerek bilgisayarımıza kurduktan sonra sohbet etmek ve oyunun sunmuş olduğu güzelliklere katılabilmek için kendimize Avatar seçmemiz gerekiyor.

Platform yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi dünya üzerinde milyonlarca oyuncusu olan bir Server ağı kurmuş durumda. Oyun hakkında aşağıdaki listeleme şeklinde bilgileri özet geçebiliriz;

Oyunun kendi içerisinde belirlenmiş olan bir para birimine Linden doları denilmekte.

Linden Doları- Sanal Para

Kullanıcılar oyun içerisinde gerçekleştirmiş oldukları hizmetleri Linden doları ile gerçekleştirirler. Bu para birimi ismine üreticisi olan Linden laps firmasından almıştır. Firmanın bu şekilde bir sanal para üretmesinin amacı oyun içerisindeki alışverişi kolaylaştırmak.

Bir oyuncu Linden doları kazanabilmek için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmelidir;

Normal hayatımızda olduğu gibi Second Life içerisinde de para kazanmanın belli bir amacı vardır. Oyun içerisinde kazanılan paralar avatarınız için birer yatırım. Bu paralar ile avatarınıza çeşitli kıyafetler satın alabilirsiniz. 

Komşu avatarlardan arazi veya ev kiralayabilirsiniz. Ya da Sahip olduğunuz ev veya araziyi yine bu oyun ziyaretçisi avatarlara satabilirsiniz. 

Linden dolarları ile Kendi sanal dünyanıza şekil vermeniz mümkündür. SL içerisinde sahip olduğunuz ikameti en iyi şekilde tasarlayabilir, kendinize mücevherler arabalar tekneler alabilir, eğlence mekanlarına gidebilir ya da bir alışveriş merkezi inşa edebilirsiniz. Kısacası aklınıza gelen her şeyi Linden doları miktarına göre gerçekleştirmeniz mümkündür.

Ben eğlenmek istemiyorum oyun içerisinde para kazanmak istiyorum düşüncesine sahipseniz bu durumda kazandığınız Linden dolarını biriktirmelisiniz. İlerleyen dönemlerde biriken paranızı gerçek paraya dönüştürerek para kazanabilirsiniz. 

Second Life Oyuncuları Gerçek Para Nasıl kazanabilir?

SL oyununda Gerçek dünya para kazanmak Mantık olarak basittir. Oyun içerisindeki sanal parayı biriktirmek ve bu sanal parayı gerçek dünya parasına çevirmek.  Hepsi bu kadar.  Peki Second Life oyununda nasıl Linden dolayı biriktirebiliriz? 

Lindan dolarının alışı ile satış arasında önemli bir fark bulunmaktadır.  Aradaki bu fark linden dolarına olan arz ve talebe bağlı olarak değişmektedir. Tıpkı bir Merkez Bankası gibi linden dolarının arz ve talebe bağlı gerçekleşen değişim miktarını kontrol eden birkaç mekanizma bulunmakta. Bu mekanizma sayesinde al alım ve satım arıza göre gerçekleşebiliyor.

SL üzerinden para kazanmak tıpkı bir web sitesinden para kazanmak gibidir. Oyun tutkunlarının tamamı oyun üzerinden para kazanamasa da ciddi para kazanan profesyonel oyuncular da bulunuyor. 2007 verilerinde 157 oyun severin 5000 doları açtığı açıklanmıştır. Ancak milyonlarca oyuncusu olduğu düşünüldüğünde Second Life ile ciddi paralar kazanabilmek için  oyuna kafa yormak gerektiği ortaya çıkıyor.

Başkaları İçin Çalışın

SL üzerinden sanal oyun parası kazanmanın bir başka yolu da başkaları için çalışmaktır.  Bu yöntem gerçek dünyada başkaları için yapılan çalışmalara birebir benzerdir. 

Örnek olarak oyun içerisinde bazı girişimciler iş yerlerinde vakit geçirebilmeniz için size para ödeyebilirler. Bunun nedeni belirli bir topluluk oluşturmak ve bu iş yerine ilgiyi çekmektir. 

Oyun içerisinde linden doları elde edebilmenin en iyi yollarından bir tanesi gayrimenkul inşa etmek ve geliştirmek. Gayrimenkul SL içerisinde önemli bir gelir potansiyeline sahiptir. Bu sayede gerçek hayatta Anshe Chung Milyoner statüsüne sahip olabilmeyi başarmıştır. 

SL ortamında herhangi bir gayrimenkul inşa etmek veya bunu tasarlamak belirli bir tecrübe ve eğitim gerektir. Böyle bir eğitime sahip değilseniz hemen Ümitsizliğe kapılmayın. Bu işleri yapabilecek kişilerle irtibata geçebilirsiniz. Elbette başkasına yaptıracağınız işlemler için sizden ödeme talep edilecek. Ancak İlerleyen dönemlerde siz de başkaları için bu şekilde çalışmalar yaparak oyun parası kazanabilirsiniz.

SL içerisinde bir emlakçı olarak Çalışın

SL - Emlakçı Olun
SL – Emlakçı Olun

Second Life’a ilk giriş yaptığınızda ortama alışmak biraz zaman alabilir.  Bu durum gerçek hayatta ki yeni bir şehre yeni taşınmış hissiyatı verecektir. Başlangıçta her şey size garip gelir ancak zamanla alıştıkça, ortamın size uygun olduğunu fark edeceksiniz.

Oyun içerisindeki kullanıcıların pek çoğu gerçek hayatta olduğu gibi ev satın almak isterler. Zamanla tecrübe sahibi oldukça Emlak sektörüne hâkim olacaksınız. Bu hakimiyetinizi paraya dönüştürmek istemez misiniz?  O halde tecrübenizle birlikte hangi mahallede hangi fiyata SL içerisinde evlerin bulunduğunu öğrenmeye ne dersiniz? 

Oyun içerisindeki Emlak sektörü gerçek hayattaki ile çok benzerdir. Her bölgenin ikametlerinin fiyatları farklıdır. Bir emlakçı olarak en iyi mülklerin hangi mahallelerde olduğunu zamanla öğreneceksiniz. Böylece başkalarına rehber olarak bu işten dinden dolarları kazanabilirsiniz. 

Bir Şirket Kurun

SL - Bir Şirket Kurun
SL – Bir Şirket Kurun

SL oyunun metacard adında bir sanal kredi kartı bulunmaktadır. Bu kart oyuncuların gerçek dünyada satın alma işlemleri yapmalarına olanak tanırlar.

Bu kartın temel düzey, altın düzey ve kurumsal olarak 3 türü bulunuyor. Bu türlerden Altın kart için yaklaşık %0,13 faiz alındığı bilinmektedir. Ayrıca diğer kartlarda olduğu gibi kredi limiti, asgari ödeme tutarı, limit aşımı gibi özellikler de bulunuyor.

Metacard ile yapılan harcamalar sonrasında ödeme gerçekleşmeme risklerine karşı başka bir kartınızın olmasını şart koşmaktadır.

Kendinize Bir Mağaza Açabilirsiniz

Second life pek çok konuda kullanıcılarına hizmet vermeye gayret ediyor. Pazarlama konusunun en önemli yanı sanal dünya içerisinde açılmış olan yerlerin çoğunun gerçek dünyada da bulunmasıdır. Bu mağazaları web ortamında bulmak çok kolay.

Bu mağazalardan birkaçı Giorgio Armani, House of nyle gibi işletmelerdir.

Borsa ile İlgilenin

SL’ın Dünya borsası isminde kendisine ait bir yeri bulunmaktadır. Bu borsanında gerçek Dünya’da olduğu gibi halka arzları ve listeleme kuralları vardır.

Second life popülerliğini sürdürdükçe Borsası ’da giderek büyümeye devam edecek gibi görünüyor. SL Borsasında sahip olacağınız bir borsa hissesiyle kazanmanız halinde gerçek Dünyada karşılığını alabilirsiniz.

Bir Düğün Organizasyoncusu Olun

SL içerisinde düğün organizasyoncusu ne iş yapar? Yazımzın başlarında oyun içerisinde avatarlar olduğunu belirtmiştik. Bu avatarlar oyun içerisinde birbiriyle etkileşim halindedir. Bu etkileşim evlilik yoluna kadar gidebiliyor. İşte düğün organizasyoncusu da SL içerisidne bu işlemlerle ilgilenmektedir.

Dövme Yapın

Pek çok avatar dövme yaparak havalı görünmek istiyor. Bu ihtiyacı dövmecilik yaparak paraya dönüştürebilirsiniz.

“Second Life- İkinci Hayat-(2023)” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Kazanmanın Yolu