2023’te Youtube Para Kazanma Yolları: 6 Basit Strateji

Youtube para kazanma, özellikle son dönemde gençler arasında yaygınlaşan ve sıkça tercih edilen para kazanma yolları arasında yer almış bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok sayıda kişi Youtube’u kullanarak yıldızını parlatmış ve ünlüler arasına girmeyi başarmıştır.

Youtube para kazanma şartlarını yerine getiren bu kişiler eğlendirme, öğretme, inceleme ve daha pek çok alanda içerikler üreterek kendilerine izleyici kitlesi oluşturmuşlardır. 

Youtube Para Kazanma Yolları

Youtube’dan para kazanmak için ilk olarak bir kanal açmanız gerekiyor. Ancak platformla ilk tanışanlar için bir kanal açma nedeni bulmak zordur. Böyle bir durumda hangi konular üzerinde yoğunlaşacağınızı netleştiremiyorsanız bu yazımızda size harika fikirler sunmayı düşünüyoruz.

İlginizi çekebilir:

Para kazandıran uygulamalar ile nasıl para kazanılır? İşte detaylar…

İnstagram fenomenleri ya da bir blok içeriğinde olduğu gibi Youtube kanalı sahibi olduğunuzda da benzer şekilde para kazanma şansına sahip olacaksınız. Ancak kazanç konusunda yapacağınız yan işler veya işletmeler ile ikili anlaşmalar sayesinde çok daha fazlasını kazanabilirsiniz. İçeriğimizin devamında bu konu üzerinde de duracağımızı belirtmek istiyoruz.

İçerikler

 Youtube para kazanma yolları nelerdir?

1- YouTube iş ortaklığı programına katılmayı deneyin

Youtube üzerinden elde edebileceğiniz ilk kazanç yöntemi reklamlardır. Reklamlar üzerinden kazanabilmek için içerik oluşturarak izleyici kitleniz ile paylaşmanız gerekmektedir. Bu şekilde iş ortaklığı programı sayesinde Youtube para kazanma konusunda önemli bir adım atmış olacaksınız.

Platform üzerinden kazanmaya başladığınızda ilerleyen dönemlerde alabileceğiniz izlenme sayısına göre ne kadar para kazanacağınızı hesaplamak isteyebilirsiniz. Youtube kazanç hesaplama yöntemleri olarak da tabir edilen bu durum daha önce anlatmış olduğumuz yazı içeriğinde mevcuttur. Dilerseniz bu içeriğimiz üzerinden tahmini olarak izlenme ve reklam sayısına göre elde edebileceğiniz Kazancı hesaplayabilirsiniz.

Uygulamanın iş ortaklığı programına katılabilmeniz için Youtube para kazanma şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlardan ilki iş ortaklığı programının mevcut olduğu bir ülkede yaşamaktır.

Bu konuda herhangi bir problem yaşamayanlar için para kazanmanın ikinci şartı ise 1000 abone ve 4000 saat izlenme sayısına ulaşmak olarak belirtilmiştir. Belirtmiş olduğumuz kuralları yerine getiren kişiler para kazanmak için başvurularını gerçekleştirebilir.

Youtube’dan para kazanmak için hesabınızı etkinleştirmeniz gerekmekte. Bu işlemi aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

 • Para kazanmayı aktif etmek istediğiniz Youtube hesabını açın.
 • Sağ üst köşede yer alan hesap simgesine tıklayın,
 • Youtube’u stüdyo bölümüne girin
Youtube para kazanma - Youtube Studio
Youtube para kazanma – Youtube Studio
 • Sol menüde yer alan “para kazanma” bölümünü seçin
Youtube para kazanma - Para Kazanma
Youtube para kazanma – Para Kazanma
 •  Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra karşınıza Youtube iş ortaklığı program şartları gelecektir. Bu maddelere dikkatlice okuyun ve işaretleyerek kabul edin.
Youtube para kazanma - Para Kazanma Şartları
Youtube para kazanma – Para Kazanma Şartları
 • Kendinize ait bir Google Adsense hesabınız varsa bu hesabı Youtube üzerinden açmış olduğunuz kanala bağlayın. Eski bir adsense sen hesabınız yoksa Yeni bir Google Adsense hesabı açın. 

Para kazanma tercihlerinizi doğru şekilde ayarlayın

Yukarıda saydığımız Tüm işlemleri gerçekleştirdiyseniz sırada para kazanma tercihlerinizi ayarlamak kaldığını belirtelim.  Bu işlemi halledebilmek için kontrol panelinize geri dönmeniz ve burada yer alan “Analitik” tercihine tıklamanız gerekiyor. En üstte yer alan “gelir “Sekmesi üzerinden tahmini olarak Youtube geliriniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Youtube Premium’a Katılın- Youtube Premium Nedir?

Youtube Premium
Youtube Premium

Youtube Premium, kullanıcıların içeriklerden reklamsız olarak faydalanabilmesi için üretilmiş olan bir programdır. Bu durum içerik oluşturan kişiler için çok fazla bir değişikliği içermemektedir. Değişiklik oluşturulmamasının temel sebebi ise Youtube premiumdaki içeriklerin kanal sahibine reklamlı sürümde olduğu gibi gelir kazandırmasındandır. 

Youtube Premium üzerinden yayınlanan içeriklerden izlenme sayısına bağlı olarak içerik üreten kişilere ödemeler yapılmaktadır. Bu açıdan baktığımızda Premium üyelik ile elde edilen gelir reklamlı sürüm ile kazanılan kazancın yanında ek bir gelir olarak hesaplanabilir.

Youtube iş ortaklığı sayesinde reklamlar üzerinden para kazanmak kurulumu kolay olsa da En önemli gelir kaynağı olmaktan uzak bir kazançtır. Bu durum reklamsız içeriğin gelir olarak sayılmasına yok saymadığı gibi daha da ötesine bakmak gerektiğine bize göstermektedir.

Gelir kazanmak için Reklamların ötesine bakmak neden gereklidir? 

Youtube para kazanma konusunda reklamlar ile yetinmek önemli olsa da ileriyi hedefleyenler için eksik bir kavramı anlatmaktadır. Platform reklam üzerinden kazandırmaya başladığında şeffaflık ve reklam veren dostu sloganlarıyla öne çıkmıştı. Bu durum içerik üreticilerinin tepkilerine neden oldu.

Bu tepkinin nedenlerinden birisi üreticilerin, içeriklerinin türü ve nitelikleri gibi kavramlar sebebiyle reklam gelirlerinden mahrum kalacaklarını düşünmesi olarak açıklanabilir. Ancak bu konu ilerleyen dönemlerde netliğe kavuşmuştur. Youtube her türlü içerik için reklam gelirlerinden para kazandırmamaktadır. İçeriklerinde belirli şartlara uymayan kullanıcılara yaptırımlar uygulanır.

Youtube para kazanma şartları arasında da yer alan ve içerik üreticilerinin ürettikleri içeriklerde aşağıda belirttiğimiz konuların bulunması halinde reklam gelirlerinden hariç tutulacakları bilinmektedir. Bunlar;

 • Kısmi olarak da olsa çıplaklık veya cinsel mizah içeren müstehcen içerikler,
 • Şiddet içeren aşırıya kaçma görüntüleri, ciddi yaralanma görüntüleri, taciz, kaba dil kullanma, Küfür etme ve uygunsuz bir dil ile içerikler oluşturma,
 • Narkotik madde içeren maddelerin gösterimi, tanıtımı kullanımı gibi içerikler barındırma,
 • Siyasi çatışmalar, savaş, trajediler, doğal afetler ve benzeri konularda tartışmalar açma

 gibi içeriklerdir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeler Youtube tarafından açıklanmış yeni önergeler değildir. 2012 yılından beri platform, reklam veren dostu olarak görmediği kanalları yayından kaldırmaktadır. Bazı durumlarda yapılan işlemler kanal Sahibine bilgi verilmeden gerçekleştirilir. Yani herhangi bir uyarı beklemeksizin bu tür içerikleri yayınlamamak en doğrusudur.

Kullanıcıların bu tür içeriklerle maruz kalmaması için Youtube, kurallarına aykırı içeriklerin belirtilebilmesi için uyarı butonları yerleştirmiştir. Böylece içerikten memnun kalmayan kullanıcılar durumu uygulamaya bildirebiliyor.

Youtube para kazanma içerik oluşturucuları için pasif gelir elde edebilmenin en yaygın bilinen yöntemidir. Reklam veren ne içerik üreticilerine buluşturan Youtube şirketi, reklam gelirlerinin %45’ini kendi üzerinde tutarken kalan kısmını içerik üreticisine vermektedir.

Reklam gelirlerinin yanında daha fazla kazanç elde edebilmek için farklı gelir yollarının keşfedilmesi gerekmektedir. Yazımızın devamında içerik üreticileri için Adsense olmadan Youtube’dan nasıl para kazanılabileceği anlatılmıştır.

2- Çeşitli ürünler satmak ve ticaret yapmak

Çeşitli ürünler satmak ve ticaret yapmak
Çeşitli ürünler satmak ve ticaret yapmak

Youtube para kazanma konusunda kullanıcılara yardımcı olabileceği pek çok seçeneği barındırmaktadır. Reklam gelirlerinin yanında Youtube kanalı üzerinden ürün satışı yapmak bir diğer kazanç konusudur. Bu konuda çeşitli çantalar satmak, tişört tasarlamak ve bunları satmak, kahve kupaları pazarlamak gibi pek çok seçenek kullanıcılarca değerlendirilmektedir.

Youtube para kazanma şartları konusunda henüz yeterliliğe ulaşmamış olan kullanıcılar, takipçi sayılarına güvenerek bu şekilde ek gelir kazanmayı tercih edebilirler. Pazarlamasını yapmış olduğunuz ürünler hem kanalınızın bilinirliğini arttırırken hem de ismini duyurduğunuz ürünün daha yüksek satış rakamlarına ulaşmasına yardımcı olur.

Sizinle iletişim halinde bulunan kitleniz, satışını gerçekleştirdiğiniz ürünleri alarak gönül bağını kuvvetlendirir. Böylece hem Youtube para kazanma düşüncenizi gerçekleştirir hem de kullanıcılarınızın sayısını arttırabilirsiniz.

Markalı ürünler satmak işe yeni başlayanlar için görünürlük ve popülerliğe ulaşma açısından daha kolaydır. Freelancer olarak çalışabileceğiniz Fiver gibi ortamlarda özellikle tasarım alanlarında kendinizi kanıtlayabilirsiniz.

Fikir üretme konusunda sıkıntı yaşayanlar için tişört tasarlayarak para kazanma düşüncesini gerçekleştirmek ve tasarılarını Youtube kanalı üzerinden Satmak harika bir iş fikri önerisi olacaktır. Bu konuda ilerleyen dönemlerde ayrıca bir yazı hazırlamayı düşünüyoruz. Şu an için tasarlama üzerine kazanç sağlamak adına Youtube kanalınızı kullanmayı tavsiye ederiz.

 Yapılan işlemler ile günümüz şartlarında çok sayıda Youtuber reklam gelirlerinin yanında ürün satışı yaparak para kazanmayı gerçekleştirmiştir.

 Youtube’dan para kazanmak İçin hızlıca bir tişört tasarlama mağazası açın

Kazançlarınızı arttırmak için tişört tasarlama konusunda bir mağazaya ihtiyacınız olacaktır. Bu mağaza dilerseniz fiziki bir mağaza olabileceği gibi internet sitesi üzerine kurulabilen sanal bir mağazada olabilir.

Özellikle işe yeni başlayanların internet sitesi olarak mağaza açmaları daha doğru bir adım olacaktır. Rekabetin yüksek olduğu bu alanda mağazanız üzerinden indirimler yapma, çeşitli seçenekler sunma ve içeriğinizi entegre etme gibi seçenekler sunarak satışlarınızı arttırmalısınız.

Tişört tasarlama siteleri üzerinden kendi markalarınızı tasarlayarak e-ticaret siteniz üzerinden satışa koyabilirsiniz. E-ticaret siteniz ile sahip olduğunuz Youtube kanalını birbirine Entegre etmeniz halinde ciddi satış rakamlarına ulaşmanız çok da zor olmayacaktır.

Belirli bir içeriye ulaşmış Youtuber olarak benzer rakip markalarının kıskanacağı firmaya dönüşmeniz bu sayede mümkün olacaktır.

3- Sonraki projeniz İÇİN kitlenizden yardım İsteyin

Sonraki projeniz için kitlenizden yardım İsteyin
Sonraki projeniz için kitlenizden yardım İsteyin

Bu düşünce Youtube kanalında geniş bir kitleye sahip olanlar için uygulanabilecek alternatif bir para kazanma yöntemidir.  yeni bir proje kurmak istiyor ancak parasal sorunlar yaşıyorsanız bu durumu kullanıcılarınızla paylaşmak iyi bir tercih olabilir.

Fikrinizin yeterince ilgi çekici olduğunu düşünüyorsanız daha iyi malzemeler satın almak, video çekimleri veya reklamlar için oyuncularla anlaşmak ve bunun gibi Prodüksiyon maliyetlerini altından kalkabilmek için abonelerinize bağış yapma konusunda yardıma çağırabilirsiniz.

Bu yardım türü kitlesel fonlama olarak isimlendirilir. bu şekilde gerçekleşen projelerin çoğunluğu katılımcıların ilgisini çeker. Ancak her youtuber’ın bu şekilde kitlesel fonlama elde edebilmesi mümkün görünmemektedir. projeniz konusunda ortaya atılan fikrin aboneler tarafından benimsenmesi ve gerçek hayata dönüştürülmesini istemeleri önemlidir.

Yurt dışında yaşayan Youtuberların kitlesel fonlama yöntemi ile projelerini gerçekleştirmeye çalıştığı çok sayıda fikir bulunmaktadır. Bu fikirler arasında King Fury en çok bilinenlerden biridir. 

Youtuberlar tarafından kullanılan gelişmiş kitle fonlama siteleri ise şunlardır;

 • İndiegogo: Bu site esnek fonlama seçenekleri sunabilen alternatif bir kaynaktır.
 • Kickstarter: Dünya genelinde fonlama siteleri arasında en çok bilinenlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. bu site sayesinde çok sayıda proje Hayata döndürülmüştür. siteyi kullanabilmek için ulaşılabilecek bir fonlama hedefi belirlemeniz gerekiyor. hedeflenen miktara ulaşılabilmesi halinde yararlanabilmektedir.

4- YouTube “Katıl butonu” ile Ek Gelir Elde Edin

Youtube Katıl Butonu
Youtube Katıl Butonu

Youtube tarafından geçtiğimiz yaz aylarında duyurulan katıl butonu platformda kullanıma sunulmuş durumdadır.  Kendisini kanıtlamış çok sayıda kanalda yer alan katıl butonu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

 Katıl butonu nedir?

Youtube para kazanma konusunda içerik üreten kişiler için yeni bir para kazanma özelliği oluşturdu. İlk çıktığında test aşaması başarıyla gerçekleştirildi. Zaman içerisinde test aşaması ülkemizde de yayınlandı. “katıl butonu’nun”  video veya kanalların abone ol düğmelerinin hemen yanında yer aldığı görüldü.

“Katıl butonu”, sahip olduğu özelliği ile video veya kanal sahiplerinin kullanıcılar tarafından desteklenmesine yardımcı olan ek bir uygulamadır. Takipçi sayısı az olan ve bu sebeple diğer kişiler tarafından reklam ya da sponsorlu içerik yayını alamayan kişiler için katıl butonu özelliği faydalı bir adım olarak görülmektedir.

Butonun getirmiş olduğu ek gelir sayesinde içerik üreticisi aldığı teşvikle daha kaliteli içerikler üretmektedir. Peki herkes Youtube katıl butonuna sahip olabilir mi? Youtube katıl butonu nasıl aktif edilir? işte yanıtlar…

Youtube katıl butonu aktif etme İşlemleri nasıl gerçekleştirilir?

Youtube katıl butonunu aktif edebilmek için içerik üreticisinin sahip olması gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları gerçekleştirebilen içerik üreticisi abone ol butonunun yanında aynı zamanda “katıl butonu” sahibi olur. Bu şartlar ise aşağıda yer almaktadır.

Maddeler halinde anlatmış olduğumuz şartları değerlendirirsek, ilk maddede yer alan 30.000 abone sayısı bazı kanallar için şart olarak değerlendirilmemektedir. YouTube tarafından yapılan açıklamada 30.000 abone koşulunu göz ardı edilebileceği belirtilmiştir.

İlgili Yazı:

Yürüyüş yaparak nasıl para kazanılır? Hangi programlar ile yürüyerek kazanılır? Bilgi için tıklayın…

30.000 abone sayısının göz ardı edilebileceği kanallar arasında oyun kanalları ve üyeliklerin test edilmesine yardımcı olan kanallar olabileceği Youtube tarafından açıklanmıştır.

Youtube Katıl Butonu, Abonelere Ne Gibi Bir Avantaj Getirir?

Youtube katıl butonu aktif olan kanallarda, bu özelliğe sahip aboneler, içerik üreticilerine farklı paketler ile daha fazla kazanç özelliği sunmaktadır. Sahip olunan bu özellikler paket fiyatlarına göre birtakım değişiklikler içerir. Katıl butonu ile destek veren kullanıcılar aşağıdaki ek özelliklere sahip olurlar.

5- Influencer Olarak çeşitli markalarla İş birliği yapın

Birçok marka satış rakamları için koymuş oldukları hedeflere ulaşabilmek adına Youtube kanal sahipleri ile anlaşmalar yapıyor ve bu şekilde hedeflerine ulaşmaya çalışıyorlar. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için satmak istedikleri ürüne ait reklam bütçelerini kanal sahipleri ile paylaşan markalar, çalışmak istedikleri kanalı belirlerken kitlelerinin sadakatini kazanmış olan youtuberları tercih ediyorlar.

Bir influencer olarak firmalarla anlaşmalar yapabilirseniz youtube para kazanma bütçenize ek, ciddi manada kazanç sağlayabilirsiniz. Bu sizin için büyük bir fırsattır.

Ünlü Youtuber Pazarlama uzmanlarınca yapılan açıklamalarına göre, markalar anlaşma yaparken videoların almış olduğu görüntüleme sayılarına bakmaktadırlar. Görüntüleme başına ortalama olarak 0,05 dolar ile 0,15 aralığında bir rakam youtuberlara ücret ödenmektedir.

WebFX’in açıklamış olduğu verilerine bakarsak, Youtuber pazarında bir youtuber’ın kazanabileceği potansiyel fiyatlar şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Ortalama olarak 10.000 abonesi bulunan bir Youtuber, anlaşacağı bir firma ile video başına 200 dolar kazanabilir,
 • Ortalama abonesi 100.000 civarında olan bir Youtuber ise yayınlayacağı video için 2.000 dolar talep etmektedir
 •  Abone sayısı 1 milyon ve üzerinde olan bir Youtuber ise sadece bir video için 20.000 dolar talep edebilmektedir,

Youtuber olarak işe koyulurken çizginizi bozmamaya dikkat edin. Genel olarak yapılan en büyük yanlış işin başlarında kitlenize dürüst biri olarak görünürken, ilerleyen dönemlerde aldığınız reklamlar ile bu çizginizi de sapmalar görülmesidir.

Markalar ile yaptığınız sponsorlu anlaşmalarda kanalınızda yayınlayacağınız ürünlere dikkat etmelisiniz. İçinize sinmeyen veya beğenmediğiniz bir ürünü beğenmiş gibi göstermek etik olarak doğru olmayacaktır. Sizin beğenmediğiniz bir ürün muhtemelen takipçileriniz tarafından da beğenilmeyecektir.

Bu sebeple sponsorlu içeriklerinizin öncelikle içinize sinmesine dikkat edin. Global olarak çalışan bir kanal için dolar üzerinden kazanmak çok daha büyük bir geliri beraberinde getirecektir. Aşağıda influencer olmak isteyenler için keşfetmek isteyecekleri birkaç influencer pazarı yer almaktadır.

Crowdtap: Bu platforma katılmak için takipçi kısıtlaması bulunmamaktadır. Bu yönüyle işe yeni koyulanlar Crowdtap Ile çalışabilirler. Uygulamada sizden içerik oluşturma gibi görevler istenmektedir. Görevlere karşılık para veya çeşitli ödüller içerik üreticisine sunulmaktadır.

Upfluence: 3 milyondan fazla influencer’ın yer almış duş olduğu bu platform dünyaca bilinen bir markadır. Platform üzerinden arama yapılarak içerik üreticilerine rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Müşteriler ile kanal sahipleri bu sayede kolaylıkla buluşabiliyor. 

İnfluencer pazarlarından bazıları içerik üreticileri için ücretsiz ürünler sunmaktadırlar. Bazıları ise ödeme yapmaya istekli markaları sizinle buluştururlar. İhtiyacınıza göre size uyan pazarlardan Herhangi birini tercih ederek bu yönde çalışmalar yapabilirsiniz.

6- Bir bağlı kuruluş ile ortaklık yaparak bağlı kuruluş pazarlamacısı olun

Bir bağlı kuruluş ile satış ortağı olmak demek, farklı bir firmaya ait olan ürünün ya da hizmetin kanalınızda tanıtımını yaparak elde edilen satış üzerinden komisyon almanız anlamına gelmektedir.

Pek çok firma ünlü Youtuber kanalları ile bağlı kuruluş pazarlığı yaparak hem ürünlerini satıyor hem de ismini duyurmaya çalışıyor. 

Youtubelar açısından baktığımızda bağlı kuruluş anlaşması yapılması halinde, dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, yapılan anlaşmanın kanal üzerinden kitleye duyurulmasıdır. Bu sayede gösterilen ürünle ilgili sorumluluğun size ait olmadığını izleyicinize anlatılmış olur.

Youtube Para Kazanma- Bağlı Kuruluş ile Ortaklık
Youtube Para Kazanma- Bağlı Kuruluş ile Ortaklık

Youtube para kazanmanın bu özelliği, ürün incelemesi yapıyorsanız oldukça işe yarar. Anlaşma yapan firmalar açısından ürün satışı herhangi bir sorun oluşturmayacağı için bağlı satış ortaklığı sıkça tercih edilen bir yöntemdir.

Popüler olarak satış ortaklığı yapan programlar arasında Amazon’un sahip olduğu ortaklık modeliyle Clickbank firmaları yer almaktadır. Bunlar dışında kendi satış ortaklığı programları bulunan ve Sahip olduğunuz kanalla aynı kategoride yer alan farklı firmalar da bulabilirsiniz.

Youtube’dan para kazanmak İçin Kaç görüntülemeye İHTİYACIMIZ bulunmaktadır?

Youtube’dan Para Kazanmak İçin Kaç Görüntülemeye İhtiyacımız Bulunmaktadır?
Youtube’dan Para Kazanmak İçin Kaç Görüntülemeye İhtiyacımız Bulunmaktadır?

Youtube üzerinden reklam gelirleri ile para kazanma konusunda çok sayıda değişken olduğunu Youtube kazanç hesaplama isimli yazımızda aktarmıştık. Bu değişkenler arasında en büyük etkenlerden bir tanesi reklamın yayınlandığı ülkedir.

Ülkenin reklam gelirlerine etkisi bulunduğu coğrafyadan değil, kullanılan para birimine bağlı olarak değişir. Youtube firması reklam veren firmalardan aldıkları gelir oranlarına göre içerik üreticilerine kar paylarına dağıtır. Bu durumda kazancın yüksek olduğu ülkelerde para birimi bazında Youtube firması da yüksek gelir elde eder ve bunu youtuberlar ile paylaşır.

Dolayısıyla çok sayıda ülkede aynı oranlara sahip bir kanalımız olduğunu varsayarsak bu kanalın izlenme sayısı ve reklam tıklamaları aynı olsa bile elde edilen gelir farklı olacaktır. Bu bilgiyi paylaştıktan sonra Amerika’da yapılan araştırma sonuçlarına bakalım.

Yapılan araştırmalar 1000 reklam görüntülenmesine karşılık ortalama 18 ABD dolarının kazanıldığını gözler önüne sermiştir. Bu miktar video görüntülenmesi başına hesaplandığında 3 ile 5 arasında bir ABD dolarına karşılık geldiği görülüyor.

Şunu da hatırlatalım ki bir video üzerinden aldığınız görüntüleme sayısı kazanılan gelirle doğrudan ilişkili değildir. Yayınladığınız videonun milyonlarca görüntülenme alması çok fazla para kazanacağınız anlamına gelmez. Görüntülenme üzerinden Elbette belli bir kazanç elde edersiniz ancak asıl gelir reklam tıklamaları üzerinden sağlanır. Bu sebeple videonuzdan reklam tıklaması almanız demek doğrudan gelir elde etmeniz demektir.

Reklamlar üzerinden gelir alabilmeniz için Youtube firmasının koymuş olduğu bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında bir izleyicinin reklamları tıklaması ya da reklamın tamamını izlemesi yer almaktadır (10 saniye, 15 saniye,30 saniye)

YouTube’dan Nasıl Para Kazanırım?

Youtube para kazanma projenizi gerçeğe dönüştürebilmek için aşağıdaki işlemlerden birini veya birkaçını yerine getirmeniz gerekiyor. Bu işlemler;

 • Youtube satış ortaklığı ile kazanmak
 • Youtube katıl ile kullanıcılarınızı kanalınıza davet etmek,
 • Bağlı satış ortaklığı yapmak
 • Kanalınızdan reklamlar ile ürünler satmak

Yazımızın başında Youtube üzerinden reklam satış ortaklığı ile reklam yayını alarak para kazanabilmeye başlamak için 1000 abone ve 4000 saat izlenme şartlarını yerine getirmeniz gerektiğini söylemiştik.

Yeni bir kanal sahibi olarak yeterince aboneye sahip değilseniz para kazanmaya başlayabilmenin en iyi yolu bağlı kuruluş pazarlamasıdır. Ürün incelemeleri, yemeklerle ilgili videolar ve incelemeler, çeşitli markaların ürünlerinin tanıtımı gibi işlerle kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz.

 Ünlü Youtubelar ne kadar para kazanıyorlar?

Dünyaca bilinen Youtubelar açıklanan verilere göre yıllık olarak aldıkları gelirin %50’sini Youtube reklamlarından kazanmaktadırlar. Bunun için bir Youtube kanalı açmak belli bir izleyici kitlesine ulaşmak ve kanalınıza adsense hesabı bağlamanız gerekmektedir.

İzlenme ve tıklamalar sonrasında adsense panelinizdeki birikimleriniz ödeme eşiğine ulaştıktan sonra, para çekme talebinde bulunabilirsiniz. Yeni başlayan kanal sahipleri için bu eşiğe ulaşmak hemen mümkün olmasa da ilerleyen dönemlerde her ay düzenli para kazanılması mümkün görünmektedir. 

Youtube kanal sahibinin, Youtube’dan para kazanmak için milyonlarca aboneye ihtiyacı yoktur. Kazanç alanınız belirlenirken yalnızca abone sayısına bakılmaz. Abone sayısı haricinde etkileşim düzeyi, yayın yaptığınız kanalın niş alanı gibi özellikler ek olarak göz önünde bulundurulur. Ancak bu durum abone sayısının önemli olmadığı anlamına gelmemelidir.

Dünya çapında en çok kazanan Youtubelar incelendiğinde kazanılan milyonlarca doların ilk olarak Youtube’dan geldiği düşünülebilir. Ancak detaylara yenildiğinde bu paranın bir kısmının kanalda yapılan satışlar üzerinden olduğu görünmektedir.

Ünlü youtuberlar, aynı zamanda kanallarında ürün satışları yapmaktadırlar. Hatta bu youtuberların bazılarının satışa sunduğu kendi markaları bile vardır. Atılan adımlar incelendiğinde ise ünlü youtuberların önce kendilerine bir kitle oluşturdukları ardından da kendi markalarına ait bir ürün icat ederek satışa sundukları görülmektedir.

Kanal açarak satış yapmak isteyenler için daha önce yapılmış olan bu durum hazır bir örnek olarak alınabilir. Sizlerin de düşüncesinde Youtube kanalı ile kendi ürünlerinizi satmak varsa, ilk olarak kanal açmanızı ve sonrasında bir ürün oluşturarak ürününüzü kanalınızda satışa sunmanızı öneririz.

Youtube’da satış yapmak mı İstiyorsunuz? İşte satış yapmak İçin İpuçları…

Youtube Para Kazanma - Youtube'da satış yapmak mı İstiyorsunuz?
Youtube Para Kazanma – Youtube’da Satış Yapmak mı İstiyorsunuz?

Youtube para kazanmak adına yapılan işlemlerin çoğu ürün tanıtımları ya da kampanyalar ile kazanmak üzerinedir. Ancak satış yaparken sattığınız ürünlerin kanal kitlesine hitap etmesi önemlidir. Sahip olduğunuz kitlenin tepkisini çekecek bir ürün, kazançtan çok takipçi sayısının azalması ile sonuçlanır.

Bu endişe nedeniyle çok sayıda Youtuber, kanalı üzerinden satış yapma konusunda kararsızdır. Hem satış yapmak hem de takipçi sayısının azalmaması için dikkat etmeniz gereken önemli püf noktalar bulunmaktadır. Şimdi, bu önemli noktaların nelerden oluştuğunu anlatalım.

 1- YouTube’daki takipçilerinizi anlamaya çalışın

Kendinize ait bir takipçi kitlesi oluşturmak ve bu kitlenin içeriklerinizi izlemeleri ile para kazanmak elbette önemlidir. Hedef kitlenizin isteklerini doğru şekilde anlarsanız izlenme ve reklam gelirleri dışında ürünler ile de para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Youtube’dan para kazanmak isteyen kişiler için verebileceğimiz önemli bir tavsiye de kanallarının tek bir alan üzerine inşa edilmesidir. Buna dijital alanda niş denilir. Tek bir alanda faaliyet gösteren kişiler farklı alanlarda içerik yayınlamazlarsa, takipçileri de buna göre şekillenir.

Örneğin teknoloji alanında düzenli yayın yapan bir kanalın takipçileri de teknoloji ile ilgili kişilerdir. Böyle bir kanalda sağlık ile ilgili içerik hazırlamak veya edebiyat üzerine konuşmalar hazırlamak çok doğru bir adım olmayacaktır. Çünkü kazanmış olduğunuz kitle sizi, teknoloji alanında paylaştığınız içerikler nedeniyle takip etmektedir.

Verdiğimiz örnekteki gibi paylaşımlarınız düzensiz şekilde devam ederse teknoloji alanındaki takipçileriniz zaman içerisinde takipten çıkabilir. Bu yüzden yeni bir kanal açıyorsanız kendinize bir niş alanı belirlemeli ve bu alan üzerinden yayınlarınıza devam etmelisiniz.

Bu örneği verdikten sonra gelelim kanalımızda yayınlayacağınız ürünlerin türüne. Niş alanınızla alakalı ürünlerin reklamını yapmak verdiğimiz örnekte olduğu gibi kitlenizin ilgilenebileceği bir konu olacaktır. Yani teknoloji alanında kanal açtığınızı varsayarak teknoloji üzerine bir ürün satışı yapmaya çalışmanız yanlış bir adım olmaz.

Ancak bu kanalda bir tıbbi ürün veya elbise, makyaj setleri gibi ürünler satmaya kalkmak yine doğru bir adım olmayacaktır.

Kısacası; niş alanınız neyse kitlenize uygun olarak satmak istediğiniz ürün de niş alanınızla alakalı olmalıdır. Bu bilgi dışında Ürün satışı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Satış yaptığınız kanaldaki takipçilerin cinsiyeti,
 • Takipçilerinizin bulunduğu yaş aralığı,
 • Videolarınızın en çok izlendiği coğrafi konum,
 • Videolarınızın izlenme süresi ve etkileşimi

Maddeler halinde saydığımız bu özellikler YouTube kanal sahibinin panelinin de bulunan istatistikler bölümünde yer almaktadır. Bu bilgileri inceleyip analiz ederek kitleniz hakkında en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

 2- Youtube’dan para kazanmak için videolarınızda etkileyici mesajlar gönderin

Youtube para kazanma ortaya çıktığı ilk günlerde, klişeleşmiş bir söz olan “Kanalımı beğendiyseniz beğen butonuna basın ve kanalımızı takip edin” cümlesi oldukça yaygınlaşmıştı. Hatta bu cümle birçok caps’e konu olmuştu.

Bu cümlenin amacı video içerisinde gezinen takipçiyi kaybetmemek ve ilerleyen günlerde yayınlanan yeni videolardan haberdar olmasını sağlamaktı. Her ne kadar klişeleşmiş bir söz olsa da video yayını sırasında bu cümlenin hatırlatılması takipçi kazanmak açısından son derece etkilidir. Videonuzu izleyen bir kullanıcı bu sözle etkileşime geçtiğinde kanalın değerlendirmesini yapar.

Eğer bu kanal, karşısına birkaç kez çıktıysa ve üzerine bu cümleyi duyduysa, kanalı takip etmek isteyecektir. Hatta bu cümleyi ilk kez duyan takipçilerden bile bir kısmını abone olarak kazanabilirsiniz.

3- Videolarınıza YouTube’u tanıtımı ekleyerek takipçilerinizin ilgisini çekin

Youtube videolarınızın arasına anlaşma yaptığınız firmaların ürünlerin tanıtımını ekleyebileceğiniz gibi kendinizin oluşturduğu ve satışını yaptığınız ürünlerin tanıtımını ekleyebilirsiniz.

Videolarınız devam ederken belirli aralıklarla, izleyici kitlenizi sıkmayacak şekilde, reklamını yaptığınız ürün hakkında kısa bir bilgi verebilirsiniz. Ancak bunu yaparken Reklamın uzunluğuna ve alakasına dikkat edin. Çok sık reklam yapmanız halinde bu durum takipçilerin tepkisine neden olur.

Ayrıca tanıtım sırasında izleyicilerinize dürüst olmanız da önemlidir. Doğrudan kanalınıza reklam aldığınızı belirtmeniz izleyicileriniz açısından dürüstlük olarak algılanır. Dolayısıyla reklam aldığınızı söyleme konusunda bilgi vermekten çekinmeyin. Reklam veren firmanın sponsorunuz olduğunu kısa bir tanıtım olacağını takipçilerinize söyleyebilirsiniz.

4- Video açıklamalarınıza uygun bağlantılar ekleyin

Hazırlamış olduğunuz videoların açıklama kısımlarına video içeriğinizle alakalı bağlantılar ekleyerek yayınladığınız sayfanıza link yönlendirmeleri yapabilirsiniz.

Link Yönlendirmeleri sayesinde Bağlı kuruluş Anlaşması yaptığınız firmalara ziyaretçi transferi yaparak trafik akışı sağlayabilirsiniz. Ziyaretçileriniz videolarınızı izledikten sonra açıklamalar kısmında ilgili linkleri görür. Bu linklere hangi ürün için gidebilecekleri konusunda kısa bir açıklama yaparak ziyaretçileri aydınlatmalısınız.

Bunların yanında, açıklamalarınız ile sahip olduğunuz kitleyi yönlendirebileceğini unutmayın. Açıklama yaparken ürünle ilgili yanıltıcı bilgiler vermeyin. Ziyaretçileriniz yanıltıcı bilgiler Verdiğinizi düşünürse, bir süre sonra popülarite kaybına geri dönüşü olur.

Bir Youtuber olarak yaptığınız işlemlerden dolayı ziyaretçilerinizin güvenini kaybetmemelisiniz. Bu güven ürün satışı içinde geçerlidir. Dolayısıyla satılan ürünlerin ne üzerine olduğu, kullanıcıların ne işine yarayacağı konularında detaylı bilgileriniz varsa doğru şekilde aktarmaya özen gösterin.

5- İçeriklerinizi diğer sosyal medya platformlarında paylaşın

Youtube üzerinden paylaşımlar yapmanız, youtube dışındaki diğer sosyal medya platformlarını kullanmayacağınız anlamına gelmez.

Ürünlerinizle ilgili kampanyalar ya da indirimler olduğunda bu gelişmeleri Youtube kanalınızın dışında Twitter, Facebook Instagram ve diğer platformlar üzerinden de duyurabilirsiniz.

Yayınlarınız ne kadar çok platformda kullanıcılara ulaşabilirse müşteri sayınız buna bağlı olarak artacaktır.

Youtube kanalı oluşturmaya başladığınızda içerikleriniz yayına alındıktan sonra diğer sosyal medya platformlarında da mutlaka paylaşın. İçerikleriniz sadece videodan dahi oluşsa Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformlarını mutlaka kullanın.

Youtuberların yükselişine neden olan gelişmeler

Bir ürün üreten çok sayıda kişide olduğu gibi youtuberların yükselişine katkı sağlayan en büyük nedenlerden bir tanesi, yeni bir projenin hayata geçirilmesi düşüncesidir. Bu düşünce kimileri için en önemli yükseliş sebeplerinden birisi olarak gösterilir.

İnsanların kendisine ait bir kanal üzerinden tıpkı bir televizyon yayıncısı gibi içerikler üretmesi ve bunları kitlesi ile paylaşması, belirli bir etkileşime ulaşması ve kendisini parmakla gösterilen kişiler arasında bulabilmesi para kazanmaktan çok daha değerlidir.

Bu şekilde kendisini geliştiren çocuk denilebilecek yaşlarda kişiler bile mevcuttur. Örneğin 13’lü yaşlarında bir youtuber olan MRBeast6000 ismi ile tanınmış MR Beast isimli kişi mütevazı içerikler ile başlayarak kısa sürede dünya çapında Tanınan biri haline geldi.

YouTube para kazanma düşüncesi, daha çok yeniyken içerik üreterek Web siteleri üzerinden para kazanan kişiler daha çok tercih ediliyordu. Ancak görsel açıdan bir şeyler öğrenmek okuyarak öğrenmekten daha çok tercih edildiğinden dolayı kısa sürede youtuberlar webmasterların yerini almaya başladı.

Pek çok iş kolunda olduğu gibi izleyicilerin ve ziyaretçilerin dikkatini çekmek ve bu dikkatin devamlılığını sağlamak YouTube üzerinden para kazanan youtuberlar için de geçerlidir. Kısa sürede ünlenmek güzel olduğu kadar bu ünlü korumak bir o kadar da zordur. Düzenli ve beğenilen içerikler üretmek zorundasınız. Aksi halde kitleniz tarafından unutularak Yalnızlığa mahkûm olursunuz.

Youtube para kazanma sık sorulan sorular (SSS) 

1000 ABD doları kazanmak için kaç Youtube görüntülemesi almak gereklidir?

YouTube görüntüleme üzerine para kazanma istatistikleri çok sayıda değişkene göre farklılıklar gösterir. Bu konuda kesin bir şey söyleyemesek de ortalama rakamlar ile durumu ifade edebiliriz.
 
Seçeceğiniz sektöre bağlı olarak değişen bu durumda, 1000 dolar kazanabilmek için yaklaşık olarak 500.000 görüntüleme İhtiyacınız olduğunu göstermektedir.
 
1000 gösterim başına maliyeti (BGBM), 2 dolar olarak tahmini bir rakam verebiliriz.

YouTube içerik üreticilerinden video yüklemek için para alır mı?

Hayır, Youtube için içerik üreten kişiler yükledikleri videolar için platforma herhangi bir ücret ödemezler. Ayrıca yüklenen videolardan doğrudan para kazanılmamaktadır. Para kazanmanın birtakım şartları bulunmaktadır.
 
Youtube para kazanma işleminin faal olabilmesi için, hesap ayarlarında yer alan para kazanma özelliğinin aktif olması gerekmektedir.

Youtuberlar Youtube üzerinden nasıl para kazanıyor?

Youtube üzerinden para kazanabilmenin birden fazla yolu bulunmaktadır. Bu Yolları maddeler halinde sıralayalım.
 -Youtube iş ortaklığı programına katılmak
 -Sahip olunan kanal üzerinden ürünler veya mallar satmak,
 -Youtube katıl özelliğini aktif hale getirmek,
 -Firmalarla çalışarak ürün tanıtımı yapmak,
– Bağlı kuruluş pazarlamacısı olmak

Video çekmeden YouTube’dan para kazanılabilir mi?

Video çekmeden veya video üretmeden Youtube üzerinden para kazanılabilir. Bunu gerçekleştirmek için izlenecek yol ise mevcut içerikleri yeniden kullanmaktır. 
 
Youtube geniş bir video kitaplığına sahiptir. Bu video kitaplarında Creative Commons lis videolarda bulunmaktadır. Bu lisansa sahip videolar farklı kişilerin içerik yayınlamasına müsaade ederler. Bu sayede Creative Commons lisanslı videolar üzerinden para kazanılabilir.

YouTube’da kaç abonemiz olursa para kazanılır?

Youtube üzerinden para kazanabilmeniz için 1000 abone ve 4000 saat izlenme sayısına ulaşmanız gerekmektedir. Bu eşik değerleri gerçekleştiren içerik üreticilerinin para kazanma özellikleri aktif hale gelir.

YouTube nasıl para veriyor?

Youtube firmasının elde ettiği gelirin temel kaynağı reklamlardır. Reklamlar dışında son zamanlarda yaygınlaşmaya başlayan Youtube Premium, platformun bir diğer gelir kaynağıdır.

YouTube para kazanma ne zaman başlar?

YouTube para kazanma özelliğinin aktif olabilmesi için 1000 abone sayısına ulaşmanız gerekmektedir. Belirtmiş olduğunuz bu abone sayısı para kazanmak için tek başına yeterli değildir.

Bunun yanında içerik üreticisinin yayınlamış olduğu videoların 4000 saatlik izlenme süresine ulaşmış olması gerekiyor.

Yorum yapın

Kazanmanın Yolu