TikTok Para Kazanma 2024-En çok İşe Yarayan Taktikler

TikTok para kazanma 2023 yılında olduğu gibi popülerliğini 2024 yılında da sürdürüyor. Platform, başlangıcından beri önemli bir sosyal medya platformu olarak akıllarda kendisine yer buldu. Bu popülerlik, TikTok’tan para kazanmayı fırsat haline getiriyor.

Çok sayıda firma ve markalar, TikTok izleyicilerine doğrudan ürünlerini tanıtmak için üretici ve gerçekçi yollar arıyor. Siz de, hedef kitlenizin ilgi alanlarına doğrudan hitap eden ilgi çekici ve bilgilendirici kısa videolar oluşturarak bu durumu gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak akıllardaki ortak soru nereden başlamalısınız? Bu makalede TikTok para kazanma adına en çok tercih edilen taktikleri içeren yolları araştırarak sizlere sunuyoruz.

TikTok Para Kazanma Yolları- TikTok’ta İşe yaran En Güncel Taktikler

TikTok Para Kazanma Yolları- TikTok’ta İşe yaran En Güncel Taktikler
TikTok Para Kazanma Yolları- TikTok’ta İşe yaran En Güncel Taktikler

1. TikTok Creator Next Platformuma Üye Olun

Creator Next aslında TikTok para kazanma işlevlerinin her birine kişilerin erişebilmeleri için düzenlenmiş bir web sitesidir.

TikTok’un tarafından yapılan açıklamada yer aldığı üzere “TikTok Creator Next, tasarımcıların para kazanmalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir organizasyon. TikTok Creator Next ailesi içerisinde kendinize yer bulduğunuzda, ister bireysel hareket eden bir şahıs olun isterse bir şirket olun , hayal gücünüzü ve coşkularınızı daha şanslı hale getirmenizi sağlayan cihazlara ve işlevlere erişebilirsiniz.

TikTok Ceator Next Dünyasında kendinize yer edinebilmek için, aşağıda yer alan şartları yerine getirmeniz gereklidir.

  • 18 yaşında veya daha büyük olmalısınız,
  • Son otuz gün içinde en az 3 video klip yayınlamış olmak
  • Son 1 ay içinde en az 1.000 video klip görüntüsüne sahip olun
  • Bölgeniz için minimum fan talebini karşılayın

TikTok Creator Next aracılığıyla, internetten para kazanma olanaklarına kolayca erişebilirsiniz.

TikTok İçerik Üretici Teşvik Fonu

Tarihler 22 Temmuz 2020’yi gösterdiğinde TikTok, “ilham verici meslekleri keşfetmek adına seslerini ve üretkenliklerini kullanmak isteyen kişilere 200 milyon ABD doları sunma sözü vererek online girişim fırsatları içerisinde yeni bir sayfa açtı.

Dünya çapında internet ile uğraşan kişiler bu parayı tüketti daha sonra bu fonun 2023 yılına kadar 1 milyar ABD dolarına çıkacağını belirtildi. Peki bu kadar büyük bir paya sahip olan TikTok parasından kendinize nasıl kazanç sağlayabilirsiniz? Uygulamay geçmeden öne yapılması gereken birkaç basit işlem bulunmaktadır. Bunlar yukarıda belirttiğimiz bilgileri içerir;

  • Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve hatta İtalya gibi ikamet etmek. (Ülkemizde de kullanılabilmektedir)
  • En az 18 yaşına gidin
  • En az 10,000 abone katılımı
  • Son 1 ay içinde en az 100.000 izlenme elde etme

2- TikTok Reklamlarını Etkinleştirin

TikTok para kazanmak için platformu kullananların büyük bir kısmı 18-19 yaş grubundan ve ikinci pasta payı ise 20-29 yaş grubundan oluşmaktadır. Bu durum, Z kuşağına yönelik ürünlerini tanıtmak isteyen markalar için TikTok’un sağlam bir reklam ve pazarlama platformu haline gelmesini sağlamıştır.

TikTok reklamları, basit ve etkili araçlara sahiptir, bu da sayısız tüketiciye ulaşmanıza yardımcı olur. Reklam eklenti düzenleri farklılık gösterebilir, ancak hepsi yaş, konum, ilgi ve diğer değişkenlere göre hedefleme yapmanıza izin verir. Markanız için en uygun olan bir veya birkaç stili kendinize göre tercih edebilirsiniz.

İlgili Yazı: Reklam izleyerek para kazanmak… Reklam izleyerek para kazanmak mümkün mü? Yazımızı okuyarak hangi içerikler ile reklamlar üzerinden para kazanıldığını öğrenebilirsiniz.

TikTok reklamlarının en yaygın Biçimlerini aşağıda bulabilirsiniz;

Feed içi video kayıtları: Hedef kitlenize özel TikTok müşterilerine, “Sizin İçin” bölümünde görünmenizi sağlar.

Hashtag: Kullanıcıların içerik oluşturmasını teşvik eden popüler #hastag oluşturun. Bu hastagler TikTok’un Keşfet bölümünde görüntülenmenize yardımcı olabilir. Bu seçenek yalnızca TikTok reklam ajanslarıyla çalışan firmalara sunulmaktadır.

Aslında deneyebileceğiniz daha birçok TikTok reklam formatı bulunmaktadır. Ancak bazıları belirli türdeki profillere yöneliktir, bunu göz önünde bulundurmak zorundasınız.

Ortaklık Kurun

TikTok’ta finanse edilen yani sponsorlar tarafından desteklenen içerik, kazanç elde edebileceğiniz anlamına gelir. Tiktok para kazanmanın amacı da budur. Örneğin, bir marka, TikTok’ta parfüm veya makyaj alanında bir video oluşturmanızı isteyebilir. Bu konuda paylaşım yapmanız karşılığında, ücretsiz bir hediyeler veya doğrudan nakit para teklifinde bulunabilir.

Statista tarafından yapılan araştırmaya göre, 2022’de uluslararası influencer pazarının değeri 16,4 milyar ABD dolarıydı. Söz konusu bu rakam 2019 yılına göre artış yaşamış görünüyor.

EMarketer araştırması, ABD’deki orta ve büyük ölçekli işletmelerin %75’inin bu yıl influencer pazarlamasından yararlanmayı planladığını gösterdi.  

Instagram’dan para kazanma, influencer-marka işbirliği sistemini içerisinde yerini korumaya devam ederken, TikTok daha sonra ortaya çıkan en sağlam alternatifler arasında yerini almış durumda.

a-    Sadece İlgi Duyduğunuz Markalarla Çalışın

Tiktok’ta para kazanmak için her markayla çalışmak gibi bir hata içerisine düşmeyin. TikTok’unuz, henüz yeni gelişen bir kanalsa seçtiğiniz marka içeriklerine dikkat edin. Örnek olarak etsiz bir menü içeren yemek markalarıyla ilgili arka arkaya paylaşımlar yaparak kitle kazanmaya çalışırken, sonraki dönemlerde et lokantası türünde marka reklamları kitleniz tarafından hemen fark edilecektir.

Bu durum aslında karmaşık bir konu değildir. Bu tür hareketler, sizi fenomenden çok bir satıcı gibi gösterir. Bu nedenle, sponsor olarak kabul ettiğiniz içeriğinizin normal paylaşımlarınızla birlikte uyum içerisinde sunulduğundan emin olun.

b-    TikTok Profiliniz İçin Tanıtıcı Bilgi İçeriği Oluşturun

Bilgi içeriği, bir açıdan kendi profilinizin fragmanıdır. Bu fragmanda en iyi özelliklerinizi vurgular (şirketlerin ilginç bulabileceği unsurları anlatırsınız) ve ayrıca detaylar, görseller, dikkate değer başarıları özet geçersiniz.

 Bir sonraki adımda neler olacağını görmek istemelerini sağlamanız açısından Profil bilgi içeriği önemlidir. Templatelab gibi internet siteleri üzerinden, BİO profil tanıtma içeriğinizi ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz.

c-    Sponsor Anlaşması Olmayan Kaliteli İçerikler Üretin.

Markalar, alımlarını yönlendirmek için sizin yeteneklerinizi önceden görmek isteyebilirler. Sponsorlu olmayan, ancak kaliteden ödün vermeyen içerikler ve makale oluşturmak bu tür işletmeler için sizin CV’niz olacaktır.

d-    Bir Marka veya Ürünü Tanıttığınızı Belirtin

Sponsor içerik yayınladığınızda kitlenizin bunu bilmesini sağlayın. İnsanlar dolandırılmaktan hoşlanmazlar. Onları kandırmaya çalışmayın. İçerik yayınlarken TikTok kurallarına uygun hareket edin. Böylece yayınının kaldırılmasının önüne geçmiş olursunuz.

3- Bağlı Kuruluş Pazarlaması ile Şansınızı Deneyin

TikTok Para Kazanma - Bağlı Kuruluş Pazarlaması ile Şansınızı Deneyin
TikTok Para Kazanma – Bağlı Kuruluş Pazarlaması ile Şansınızı Deneyin

Üreticiler ve işletmeciler, ürün ve hizmetleri tanıtmak ve satmak için bağlı kuruluş pazarlaması yolunu tercih edebilirler. Bu şekilde içerik üreticileri yapacakları iş karşılığında bir komisyon alacaktır.

Başarılı bir bağlı kuruluş pazarlama uzmanı olmak için online satın alma süreçlerini doğru izleyin. Hedef kitlenize en uygun pazarlama unsurlarına odaklanın. İlgili içerikler sunarak, neden bu ürünleri tavsiye ettiğinizi gösteren etkileşimli videolar oluşturun. Beğendiğiniz ve güvendiğiniz markaların reklamını yapmak için ortak web bağlantılarını ve hatta özel kodları kullanın.

Hayran kitlenize sunacağınız ürünlerin web bağlantısı veya indirim kodları aracılığıyla yapılan satın almalar size bir komisyon sağlar. TikTok, kişisel hesapların video açıklamalarında tıklanabilir bağlantılara izin vermez, ancak takipçileriniz bağlantılarınızı kopyalayabilir ve doğrudan internet tarayıcılarına ekleyebilirler.   

İlgili bağlantıları ve ürün detaylarını içeren ücretsiz bir web sitesi oluşturabileceğiniz sitelerden yararlanın. Profil sayfanız varsa, biyografinize bir web bağlantısı ekleyebilirsiniz.

Şirket içi pazarlama uzmanıysanız, katılma talimatları ve net öneriler içeren bir ortak reklam planı oluşturun. TikTok kullanıcılarının hedef kitlenizle ilgili olmasını sağlayın ve çalışanlarınızı hedeflerinize uygun ürünleri tanıtmaya teşvik edin. Ayrıca, ortaklık performansını ve geri dönüş oranını izlemek için bir takip mekanizması kullanın.

4- Bağışları ve Hediyeler Kabul Edin

TikTok, içerik üreticilerinin fikirlerinden ve katkılarından gelir elde etmelerini sağlayan bir ödül ve bağış özelliği kullanıma sundu. Takipçiler, beğendikleri üreticilere teşekkür etmek için bu özelliği kolayca kullanabilmektedirler.

Videolardan elde edilen hediyeler, izleyicilerin sanal olarak gönderdikleri ve bunların yanında madeni paralar bu şekilde içerik üreticisine gönderilebilmektedir. 

Bazı üreticiler, canlı yayın açma yoluna gitmektedirler. Bu şekilde hediyeleri kolayca elde edebiliyorlar. Hediyeler, TikTok’un elektronik para birimi olan Rubies ile alınabilmektedir. Yeterli miktarda Rubies biriktirdiğinizde, hepsini gerçek nakit para ile takas edebilirsiniz.

İçerik üreticileri ayrıca tiktok para kazanmak için bağış sistemlerini kullanabilirler. Tipeee, Ko-fi ve Get Me a Coffee gibi platformlar, TikTok profilinize bir bağış kutusu eklemenize olanak tanır.

5- Patreon profili oluşturun

Patreon profili, İçerik üreten TikTok kullanıcılarının, takipçilerden gelir elde etmelerini sağlayarak aynı zamanda benzeri olmayan içeriklere erişimlerini sağlar. Abonelik işlemini gerçekleştirirken TikTok üyeliğinizi kullanın.

Müşterilerinizi motive etmek için abonelik ücretlerinizi azaltmaya çalışın. Bu sayede yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Bunun yanında, en sadık hayranlarınıza özel ürünler ve özel web içeriği erişimi sağlayabilirsiniz. Patreon web sayfanızın bağlantısını TikTok videolarınıza ekleyin veya kaydolmayı kolaylaştırmak için biyografinize ekleyin.

6- TikTok Sayfanızı Güçlendirin ve Büyütün

Bir TikTok sayfasını organik olarak büyümek zaman alabilir. İyi bir sayfa büyütme işlemi bazen aylar alabilir. Ancak, sayfa büyütmenin ve TikTok para kazanma şansını hızlı değerlendirmenin alternatif yolu bulunmaktadır.  Bu yöntem hazır bir profil satın almaktan geçiyor.

TikTok sayfalarından etkili bir şekilde gelir elde etmek için içerik oluşturucuların hedef kitlelerinin ilgisini çekecek niş konulara odaklanması gerekmektedir. Bu durum, içeriğin düzenli bir şekilde üretilmesini ve yüksek düzeyde etkileşimin sürdürülmesini sağlar.  Böylece potansiyel ziyaretçiler için sayfanız daha çekici hale gelir.

Hazır TikTok profilleri satın almak isteyen markaların dikkatli bir araştırma yapması gerekmektedir. Profilin sadece büyük bir takipçi kitlesi değil, aynı zamanda yüksek etkileşim oranlarına sahip olması önemlidir. Aksi takdirde, alınacak sayfa istenilen getiriyi sağlamayabilir. Ayrıca, sayfanın  hedef kitlesinin hedef demografinizle uyumlu olduğundan ve içeriğinin markanızın imajı ve hedefleriyle uyumlu olduğundan emin olun.

Fameswap, 123accs gibi platformlar, markalara aktif takipçili TikTok profilleri satın alma fırsatı sunmaktadır. Ancak bu tür işlemlere dikkatli yaklaşılmalı ve satın almadan önce profillerin detaylıca incelenmesi gerekmektedir.

7- Sponsorlu içerikleri yayınlayın

Küçük hesapların etkinleştirilmesi için işletmeler, sosyal medya para kazanma amacını kovalayan TikTok içerik üreticilerinin profil sayfalarında yer alan gönderiler arasında sponsorlu içerik yayınlamak isteyebilir.  

Bu şekilde gerçekleşen işlemler sayesinde, ürünlerinin reklamı doğal içeriklerle yapılır. Tek olarak yayın yapılan postlara sponsor bulabilirsiniz. Ya da gönderilerden bir seri oluşturarak sponsorluk alın. Paylaşımlarınız bir trend haline gelirse, içeriklerinizi kendi kapsamını genişletecek şekilde geliştirebilirsiniz.

8- TikTok Mağazası Oluşturun

TikTok, TikTok satın alma özelliğini yayınlamak için Shopify ile ortaklık kurdu. Firmalar ve üreteciler bu sayede resmi TikTok satıcısı olabilmektedirler.  

Bu işlevi yapmaya hak kazanırsanız, tedarik, satın alma, bağlı kuruluş pazarlaması promosyonlar ve daha fazlasını kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

9- Bir Üreticiyle İş birliği Yapın

Sprout Social tarafından açıklanan verilere göre, Z Kuşağı’nın üçte biri ve Y Kuşağı’nın %28’i marka ile içerik üreticisi arasındaki ilişkiyi ve işbirliğini önemsemektedir. 

TikTok’un büyüyen üretken topluluğu, güçlü etkileşimlerin yanı sıra önemli figürlerle çalışmak için mükemmel bir iletişim ağı oluşturmaktadır.

İşin sırrı, şirketinizi hedef pazarınıza yerleştirebilecek en iyi içerik üreticileri ile işbirliği yapmaktan geçer. Çünkü kaliteli içerik üreticilerinin yayınladıkları içerikler %83 oranında yüksek etkileşim oranlarına ulaşabilmektir.

TikTok’un Creator marketplace‘i, arayışta bulunan yapımcılarla ilişki kurabileceğiniz bir yerdir. Burada, içerik üreticilerini bulabilir ve projeler üzerinde birlikte çalışabilirsiniz. Üreticileri, kuruluş hedeflerinize, bütçenize ve sektörünüze göre konumlandırın. Veriye dayalı kararlar almak için tam verimlilik ve izleyici ölçümleri sağlayın.

TikTok, Creator marketplace için bazı nitelik kriterlerine sahiptir. Bu nedenle yalnızca nitelik sahibi içerik üreticileri programa dahil olabilir. Bu durum, pazarlama uzmanlarının, işbirliği yaptıkları üreticiler ile verimli bir şekilde çalışabilmelerine olanak sağlar. 

10- Ürünlerinizi Pazarlayın

Ürün pazarlama işlemi sosyal medyada e ticaretin bir başka adıdır. Bu güvenilir stratejiyi TikTok’ta da kullanabilirsiniz. Pazarlama yaparken marka logosunuzu doğrudan ürünlere aktararak TikTok’ta pazarlayabilirsiniz. Mevcut ürünlerinizi eğitim videolarına dahil edin. Ürünlerinizi en çok satan diğer trendler markalarla birlikte sergileyin.

Pazarlamak istediğiniz ürünler konusunda emin değilseniz, takipçilerinizin ilgisini neleirn çekeceğini araştırın. İhtiyaçlarını ve isteklerini anlamak için anketler yapın ve doğrudan geri bildirim alın.

Kişisel bir hesabınız varsa, e-ticaret sitesi oluşturarak satın alma işlemlerini gerçekleştirin.  Sonrasında bu işlemi TikTok profilinizde paylaşın. Online videolarınıza mağazanızı entegre edin ve takipçilerinizi ürünlerinize göz atmaya teşvik edin.

TikTok businuss profili kullanıyorsanız BigCommerce , Square Online, Shopify, , ve Ecwid gibi perakende platformlarını sayfanıza entegre edebilirsiniz.

Yorum yapın

Kazanmanın Yolu