Mobil Uygulama Geliştirme-2024’te Mobil Uygulama Geliştir

Mobil uygulama geliştirme, 2024 yılına girdiğimiz şu günlerde gelişen teknolojiyle birlikte yükselişini sürdürüyor. Bir uygulamanın nasıl tam olarak geliştirileceğini merak ediyorsanız, öncelikle uygulama ilkenizi, hedef kitlenizi ve fonksiyonlarınızı belirleyerek başlamalısınız.

Bu adımları gerçekleştirmeden önce, kullanıcı arayüzü geliştirmeye, test etmeye, uygulamayı perakende mağazalarına sunmaya geçmek önemlidir. Uygulama geliştirme sürecinde her adımı dikkatlice tamamlamak anlamak için yazımızı okumaya devam edin.

2024 Mobil Uygulama Geliştirme Adımları

2024 Mobil Uygulama Geliştirme Adımları
2024 Mobil Uygulama Geliştirme Adımları

1- Uygulamanın Genel Özelliklerini Belirleyin

Mobil uygulama nasıl yapılır sorusunun kısa cevabının adımları izlemek olduğunu belirtelim. Aplikasyon geliştirmenin ilk adımı uygulamanın genel özelliklerini belirlemektir. Kendinize ulaşmak istediğiniz amaçları ve uygulamaların bu hedeflere nasıl yardımcı olabileceğini sorun.

Bu adım, bir genel fikir oluşturmanıza ve hizmet hedeflerinizi gerçekleştirmek için gerekli performansları ve tarzı belirlemenize yardımcı olacaktır. Oluşturacağınız uygulama ilkesi, hedef pazarınızın gereksinimleri ve talepleriyle uyumlu olmalıdır.

Bu sebeple müşteri kitlenizi baştan sona kadar anladığınızdan emin olun. Ayrıca, rakip uygulamaları analiz ederek pazarı araştırmanız gerekmektedir. Onların başarılarını ve başarısızlıklarını anlamak önemlidir.

İlgili Yazı: Para kazandıran uygulamalar… 2024 yılında para kazanmanıza yardımcı olabilecek çoks ayıda uygulamayı bu yazımız içerisinde anlattık.

Bu çalışma, hedef pazarınızın beklentileri ve geliştirme alanları hakkında belirli bir anlayış sağlayabilir. Temel olarak, uygulamanız piyasadaki bir boşluğu doldurmalıdır.

Şirketiniz için bir uygulama geliştiriyorsanız, sağlayıcınızın hedeflerine nasıl katkıda bulunabileceğini düşünün. Bu değerlendirme, potansiyel uygulamanız için bir yol haritası oluşturmayı daha kolay hale getirecektir.

2- Para Kazanacağınızı Düşünün ve Kavrayın

Mobil uygulamadan para kazanmak bir sonraki adım gibi görünebilir. Ancak Erken dönemde, cep telefonu uygulamanızdan nasıl gelir elde edeceğini düşünmeye başlamak oldukça önemlidir. Çünkü söz konusu durum, arayüz tasarımını etkileyecektir.

Gelir elde etmek için kullanılabilecek en yaygın teknikler şunlardır:

 • Uygulama içi satın almalar ve yükseltmeler,
 • E-ticaret uygulaması,
 • İndirme karşılığı ödeme ve
 • Üçüncü taraflardan gelen uygulama içi promosyonlar

3- Yüklenecek Özelliklerin Türünü Belirleyin

Birçok şirket, ilk sürümlerde uygulamaları aşırı derecede fazla bileşenlerle doldurmaya çalışmaktadır. Bu durum ciddi bir hatalara neden olur. Böyle bir durumdan sakınmak için öncelikle, tercih edilen özellikleri ve gereksinim duyulan seçenekleri belirlemeli. Böyle bir adım işinizi basitleştirmek adına daha iyidir.

İlk sürümde uygulamanız sadece temel işlevleri içermelidir. İnanın veya inanmayın, bu temel özellikler, müşterilerin daha sonra arayabilecekleri diğer özellikleri tanımanıza imkân tanır. Uygulamanızı rakiplerinizden ayıracak potansiyel bileşenlerin bir kontrol listesini oluşturmak faydalı olacaktır.

İlgili Yazı: Oyun oynayarak para kazanmak ister miydiniz? Para kazandıran oyunlar ile bu şansı yakalayabilirsiniz. Hemen ilgili yazımızı okuyun

Kullanıcı arayüzü basitliği, kolay kullanım ve yüksek grafik çözünürlük gibi bazı temel özellikler önemlidir. Bunlar, iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanın temel unsurlarıdır. Ayrıca, her iki önemli mobil platformda (Android ve iOS) erişilebilirlik olan çapraz platform uyumluluğunu da dikkate almalısınız.

Bir destek özelliği eklemek, müşterilerle etkileşim kurmanın başka bir etkili yoludur. Oyun tabanlı uygulamalar için zorunlu olmasa da, tüketicilerin uygulamayı incelemelerini sağlamak, e-ticaret ve sosyal medya uygulamaları için gerçekten etkilidir.

4- Kullanıcı Deneyimini ve Tasarımın Ana Planını (Wireframe) geliştirin

Uygulamanızın amacına ve hedeflenen özelliklerine odaklandıktan sonra, bir kullanıcı deneyimi uzmanı (UX tasarımcısı) veya ilgili bir bilgi mimarı gibi diğer uzmanlarla birlikte aplikasyonun ana planını oluşturabilirsiniz

Wireframe, uygulamanın görünümünün ve işlevlerinin tam bir planını sunar. Bu şekilde oluşturulacak tasarım, genellikle renkler, yazı tipleri, görseller, genel tasarım ve diğer grafik unsurlarını içerir. İyi yapılan bir tasarı uygulamanın nasıl görüneceği ve çalışacağına dair bir fikir verir.

Tasarı veya Wireframes oluşturmanın size sağladığı avantajlar şunlardır:

 • Uygulamanın görünümünü belirlemek ve daha sonra değiştirmek
 • Ortaklara veya yatırımcılara uygulamayı programlamadan önce göstermek
 •  İlerleme ekibinin isteklerini belirlemek
 • Stil ve estetik bütünlüğü kolayca değerlendirmek ve geliştirmek

Uzmanlara göre profesyonellerin tasarımlarını doğrudan uygulamaya dönüştürmek için kullanabilecekleri en iyi tasarı platformları arasında;

bulunmaktadır.

5- Arayüzü Oluşturun

Wireframes ve kullanıcı deneyimi onaylandığında, bir uygulama uzmanı, etkileyici ve iyi markalanmış bir kullanıcı arayüzü oluşturmak için grafikler, renkler, stiller ve daha fazlasını içerecek şekilde çalışacaktır.

Arayüz, sadece görünümden ve markalaşmadan çok daha fazlasını ifade eder. Son kullanıcı ve uygulamayı kullanırken kullanıcıların deneyimlerini doğrudan etkileyen özelliğe sahiptir. Bu nedenle, kullanıcı arayüzü

 • Butonlar,
 • Ana menü seçenekleri,
 • Yazı tipi boyutları,
 • Menü stili vb.

Kullanıcıların uygulama içindeki alışkanlıklarını dikkate alarak oluşturulmalıdır.

Arayüzünün bulundurması gereken önemli özellikleri aşağıda sıralanmıştır;

 • Kullanıcı dostu olmalıdır.
 • Hızlı yüklenmeli ve kullanıcılar tarafından hemen anlaşılabilir olmalıdır.
 • Basit ve kullanılabilir olmalıdır.
 • Tüm temel özellikleri sunmalı ve kullanıcıların gereksinimlerini karşılamalıdır.

6- Uygulamayı Deneyimleyerek Test Ortamında Geliştirin

Mobil uygulama fikirleri oluşturarak, uygulamanın geliştirilmesi tamamlandıktan sonra, detaylı bir test süreci başlar. Test süreçlerinde mobil uygulama geliştiricileri kodlama işlemine başlarlar. Bu süreç, ilerlemenin değerlendirilebileceği bir deneme atmosferinde gerçekleştirilmelidir.

Uygulama geliştirirken, verilerin güvenliğini korumak ve yatırımcıların ihtiyaç duyduklarında başka bir konumdan erişilebilirlik sağlamak için kaynak kodunuzu korumanız önerilir. Uygulamanın güvenliği hem ön uç hem de arka uç için önemlidir. HTTPS ve SSL/TLS gibi ek önlemler almanızı tavsiye ederiz.

7- Her Özelliği İnceleyin ve Deneyimleyin

Mobil uygulama yapmak, değerlendirilmesi gereken birçok bileşeni içerir. Uzman bir kalite kontrol ekibi, her bileşenin amacına uygun şekilde çalıştığından emin olmak için kapsamlı kalite kontrol incelemeleri yapmalıdır. Herhangi bir hata tespit edildiğinde, tasarımcılar uygulamayı düzeltmek için hızlı bir şekilde hareket etmeli ve kullanıcı deneyimini iyileştirmelidir.

8- Uygulamayı Aplikasyon Mağazalarına Yükleyin

Uygulamanın ilk sürümü tamamlandıktan sonra, uygulamanın sorumlusu, aplikasyonu ilgili uygulama mağazalarında yayınlayacaktır. Böylece kullanıcılar uygulamayı indirebilir ve kullanmaya başlayabilirler.

Önde gelen platformlar arasında Apple App Store ve Google Play Store bulunmaktadır. Uygulamayı göndermeden önce, her platformun gereksinimlerini dikkatlice inceleyerek geri çevrilmemesini sağlamak önemlidir. Platformlar arası uygulamalar genellikle en iyi kullanıcı tabanını sağlar.

9- Geri Bildirimleri Önemseyin

Unutulmaması gereken en önemli kurallardan bir tanesi, hiçbir uygulamanın tamamen mükemmel olmadığıdır. Kullanıcılar uygulama piyasaya sürüldüğü andan itibaren geri dönüşler sağlayacak, değerlendirmeler bırakacak, hatalar bulacak ve zaman zaman yeni özellikler talep edeceklerdir.

Bu durum, uygulamanın yeni sürümlerinin küçük bir düzeltme veya büyük bir güncelleme ile mevcut müşterilere ya da uygulama mağazalarına sunulması gerektiği anlamına gelir. Hedef kitlenizden gelen geri bildirimlere ve uygulamanızla ilgili yorumlara dikkat edin

Online izleme sürecinin birinci kuralı, her türlü olumsuz geri bildirime hızlı dönmektir. Bununla beraber geri bildirime doğru bir şekilde yanıt vermeli ve müşteri şikayetlerine karşılık, gelecek uygulama güncellemelerinde şikayetlerinin ele alınacağını da iletmelisiniz.

Uygulama Geliştirme İçin Kullanabileceğiniz 5 Geliştirme Firması

Mobil Uygulama Geliştirme - Uygulama Geliştirme Firmaları
Mobil Uygulama Geliştirme – Uygulama Geliştirme Firmaları

1- Naked Development

Çalışma Alanları: Uygulama Gelişimi, Dijital Pazarlama, Pazarlama Stratejileri, Ürün Dizaynı, Kullanıcı Arayüzü/Tasarımı Tarzı …

Naked Development, müşterilerinin gereksinimlerini özenle değerlendirmeye çalışan bir firma izlenimi vermektedir. Şirket hedeflerini öne çıkararak uygulama geliştirme alanında uzmanlaşmıştır. Firma, müşterilerin genel deneyimini en etkili şekilde değerlendirebileceği stratejiler geliştirmeyi amaçlar. Amerika merkezli bir ekip, doğruluk ve kodlama becerileriyle birlikte sanatsal bir yaklaşımı bir araya getirir.

2- Suffescom Solutions A.Ş

Çalışma Alanları: Uygulama Gelişimi, Blockchain Teknolojisi, Web Büyümesi, Ürün Düzeni …

Suffescom, kendi alanında lider bir konumda bulunan ve müşteri geri bildirimlerini dikkate alan bir firmadır. Firmaların gelişmesini amaçlayan bir mobil uygulama geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Sektörde bulunan yenilikçi çalışmalar gerçekleştiren firmalarla iş birlikleri yaparak küresel çapta tanınmış bir firma olmayı başarmışlardır. Finans, sağlık, e-ticaret, sigorta, oyun, eğitim gibi çeşitli sektörler için özelleştirilmiş mobil uygulama çözümleri sunarlar.

3- CXR

Çalışma Alanları: Grafik Tasarımı, Web Tasarımı, Blockchain Teknolojisi, Uygulama Geliştirme, Reklam Stratejileri …

CXR, internet, mobil, XR, AI ve blockchain gibi en yeni teknolojileri güvenilir bir şekilde birleştirerek kapsamlı hizmetler sunmayı amaçlamaktadır. Müşteri odaklı tasarım ve pazarlama stratejileriyle internet, mobil ve XR uygulamaları için çözümler üretirler.

4- Apptension

Çalışma Alanı: Web Tasarımı, Uygulama Gelişimi, Grafik Tasarımı, Blockchain Teknolojisi, Pazarlama Stratejileri …

Apptension, 10 yıldan fazla deneyime sahiptir. Birçok başarılı proje ve ürün sunan, geniş uzman ekibe sahip bir ürün geliştirme firmasıdır. Müşteri ihtiyaçlarını başarılı bir şekilde karşılamak için MVP’den tam ürün çıkarımına kadar çeşitli aşamalarda destek sağlarlar.

5- Net-Craft.com

Çalışma Alanı: Web Geliştirme, E-ticaret Geliştirme, Uygulama Geliştirme, PPC Yönetimi, Dijital Pazarlama …

Net-Craft, olağanüstü müşteri hizmeti ve hızlı etkileşime dayalı bir yaklaşım sunmaktadır. Güvenilir bir iş ortağı olarak, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için çaba sarf ederler. Mobil uygulama geliştirme, web tasarımı ve kapsamlı testler gerçekleştirme gibi alanlarda tam kapsamlı çözümler sunarlar.

Yorum yapın

Kazanmanın Yolu