2024’te İnternetten Para Kazanma Yolları – Online Kazanın

İnternetten para kazanma yolları teknolojinin giderek gelişmeye başladığı şu günlerde araştırma konuları arasında daha sık görülmeye başlandı. Özellikle 2000’li yıllardan sonra internetin ülkemizde daha da yaygın hale gelmesiyle online kazanma konuları insanlar arasında uygulanabilir hale geldi.

Ek gelir kazanmak için yapılması gereken çevrimiçi yollar araştırıldığında, ilk olarak karşımıza derinlemesine bir inceleme yapmak geliyor. Sektör üzerinden para kazanmak her ne kadar kolay gibi algılansa da işin içerisine girildiğinde zahmetli bir iş olduğu ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bu okyanusa girmeden önce ilk olarak karşılaşacağınız zorlukları bilmeniz tedbir almak açısından faydalı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Para kazandıran oyunlar ile nasıl kazanılır? Merak ettiğiniz tüm detaylar için hemen yazımızı okuyun!

Bu içeriğimizde internetten para kazanmak için bilinmesi gereken en temel yöntemler hakkında elimizden geldiğince detaylı bilgiler aktaracağız. İçeriğimizi sonuna kadar okuyarak bu bilgilerden yararlanabileceğinizi düşünüyoruz.

İnternetten para kazanma yolları ne zaman başladı?

Az önce belirttiğimiz gibi 2000’li yıllara girdiğimizde ülkemizde teknoloji gelişimi hız kazandı. Zamanla her evde bir ağ oldu. Önceleri bilgisayarlarda gördüğümüz bu yapılar, gelişmelerle birlikte cebimize girecek kadar küçüldü.

Yanımızda gezdirebilecek kadar bize yakın olan net sayesinde internetten para kazanma yolları, geçmişe göre daha çok tercih edilir oldu. Bununla birlikte ağ dünyası artık vazgeçilmezlerimiz arasına girdi.

Günlük bir yaşantımızı kontrol ettiğimizde uyku haricinde sabah kalkıp tekrar uyuyuncaya kadar defalarca net ile karşı karşıya kaldığımızı görebiliriz. Hatta pek çoğumuz sabah kalkar kalkmaz cep telefonu ile gece yaşanmış gelişmeleri takip eder.

Para kazanma sektörü açısından baktığımızda, teknolojinin gelişmesi bu sektöre de yansımış durumdadır. Tarihler 2005’li yılları gösterdiğinde net dünyası ve para sektörü birbiriyle iç içe girmeye başlamıştı. Aradan geçen yıllar bu yakınlaşmayı daha da arttırdı.

Bu gelişmelerle beraber insanların kafasına netten kazanmak bir meslek mi yoksa ek iş mi soruları gelmeye başladı. Online kazanç elde etme fikirleri 2022’li yıllarla birlikte ivmelenerek günümüzdeki halini almayı başarmıştır.

 İnternetten para kazanma ek İş mi yoksa bir meslek midir?

 İnternetten para kazanma ek İş mi yoksa bir meslek midir?
 İnternetten para kazanma ek İş mi yoksa bir meslek midir?

Çevrim içi iş dünyasını kullanarak para kazanmaya çalışan kişilerin çoğu bu sektörü bir ek iş olarak görmektedir. Ancak para kazanma konusunda bir meslek olarak kullanan kişilerin sayısı da oldukça fazladır. Bu kişiler için internet üzerinden para kazanmak sahip oldukları ana iş gibidir.

Sabah kalkar kalkmaz netleriyle güne başlarlar ve mesailerinin tamamını bu şekilde geçirirler. Onlar için kazanma yolları arasında bu sektör vazgeçilmezdir. 

Diğer yandan sektörle yeni tanışan kişiler, para kazanan profesyonel nitelikli bireyleri gördükçe bunlara özenmekte ancak nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini bilmemektedirler. Herhangi bir plan olmadan atılan adımlar ile kısa sürede piyasadan kaybolan bu kişiler, online kazanmanın oldukça zor olduğunu düşünmektedirler.

Bu tür kişileri çevrenizde görmeniz mümkündür. Size her zaman negatif düşüncelerini yansıtırlar. Sektöre girdiklerini ancak kazanç elde edemediklerini aşılamaya çalışırlar.

Ancak bu kişilerin yapmış olduğu en büyük hata herhangi bir ön araştırma yapmaksızın yola çıkmaları olmuştur. Yazımızın devamında sektöre yeni girenler için tercih edebilecekleri alanlar hakkında ayrıca bilgiler aktarılmıştır.

Sözü daha fazla uzatmadan internet üzerinden nasıl kazanç elde edilebileceği üzerine fikir alışverişine başlayalım.

İnternetten para kazanma yolları nelerdir? – 2023

1- YouTube kanalı açın 

YouTube Kanalı Açın
YouTube Kanalı Açın

Popülerliği son 5 yılda artan ve halen popüler olmayı sürdüren bir para kazanma yolu YouTube üzerinden kanal açma olarak gösterilebilir. İçerisinde bulunduğumuz dönem itibariyle binlerce kişi bu platform üzerinden para kazanmaya devam ediyor. Bu kişiler kazanırken sizin bir kenarda oturup beklemeniz elbette ki doğru olmayacaktır.

Geçtiğimiz dönemlerde açıklanan verilere göre YouTube üzerinden en çok para kazanan kişi 2018 yılında 22 milyon dolar kazanmış olan 9 yaşındaki Ryan Kaji olmuştur.

Bu çocuk platform üzerinden para almayı hak ederken aynı zamanda ürün satışları yaparak gelirini arttırmıştır. Toplam gelir açısından bakıldığında Ryan yılda 100 milyon dolar kazandığını söyleyebiliriz. İnternetten para kazanma konusunda Ryan Kaji en önemli ve önde gelen ünlüler arasında yer almaktadır.

Yaptığımız araştırmaya göre 2022 yılında Youtuber Medya fenomenlerinin aylık kazançları dudak ısırtan türden. Cumhuriyet Gazetesi‘nin haberine göre 2021 yılında ki verilerde 14 milyar dolar olan İnfluencer pasta payı, 2022 yılında 16 milyar dolara çıkmış durumda. Bu rakamlar ilginin giderek arttığına işaret ediyor.

Haberde ayrıca 100Bin takipçili bir fenomenin bir canlı yayından 2022 yılında ortalama 8binTL gelir elde ettiğini anlatılmış. Rakamlar gerçekten çok ciddi boyutta bir kazancı işaret ediyor.

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTube üzerinden kazanabilmek için kendinize ait sadık bir kitle oluşturmanız gerekmektedir. Kitlenizin, paylaştığınız videoları düzenli olarak takip edebilmesi için her şeyden önce ilgisini çekmelisiniz. İnsanların ilgisini çekebilmek için bilgi sahibi olduğunuz konularda videolar yayınlamanız gerekmektedir.

Bilgi sahibi olmadığınız alanlarda çalışmalar yapmak ise zamanla yaptığınız içeriklerin yanlış bilgiler içerdiğini ortaya çıkaracaktır. Öyle durumlarda kitleriniz üzerinde olumsuz etkiyle karşılaşırsınız.

Örnek olarak, makyaj yapma konusunda kendinizi yeterli görüyorsanız online para kazanma yöntemleri arasında makyaj videoları paylaşabilirsiniz. Benzer şekilde video oyunlar oynamayı seviyorsanız ve oynadığınız video oyunlar ile kitle sahibi olmak istiyorsanız bu durumda sağlam bir çalışma yaparak oyunlar üzerindeki hünerlerinizi paylaşabilirsiniz.

Her 2 verdiğimiz örnekte de anlatmak istediğimiz bilgi sahibi olduğunuz ve kendinizi yetenekli gördüğünüz alanda ilerlemeye çalışmanızdır.

Youtube İle İnternetten para kazanmanın bir sırrı var mıdır?

Aslında bu soru, para kazanmaya çalışan ve gelir elde edemeyen pek çok kişinin merak ettiği sorular arasındadır. Kazanma uğraşı içerisindeki kişiler belli bir süre sonra para elde edemediklerinde, kendilerinin başaramadığı bu işi başaran kişilerin sırlarını merak etmeye başlarlar.

Başarılı olan kişileri incelediğimizde sırlarının severek işlerini yapmak olduğunu görüyoruz. Ücret odaklı olarak sektöre giren kişiler bir süre sonra hedeflerinden sapmaya başlıyor.

Ancak işini severek yapan kişiler yaptıkları işten haz aldıklarından uzun süre aynı ayarda iş yapmaya devam ediyorlar. Belki de YouTube para kazanma konusunda yanılgıya düşenlerin en çok yaptığı hata bu olabilir.

YouTube üzerinden Youtuber olarak nasıl para kazanılır?

Youtuber Olarak Nasıl Para Kazanılır?
Youtuber Olarak Nasıl Para Kazanılır?

Bir Youtuber olarak, platformunu kullanarak gelir elde etmeye çalışmak eskiye göre daha zordur. Bu durumun ana sebebi giderek artan rekabet ortamı olarak gösterilebilir. Artık parmakla gösterilen youtuberların sayısı günümüzde binleri aşmıştır.

Bu durum, internet üzerinden para kazanılamayacağı anlamına gelmez. Yalnızca eskiye göre daha fazla emek ve çaba gösterilmesi gerektiğini ifade etmek istiyoruz. 

Ücret kazanma üzerine çalışma yapmaya başlamak istiyorsanız, ilk olarak bilmeniz gereken bazı klişe sözler bulunmaktadır.  Bunların başında “kanalıma abone olmayı unutmayın” sözü gelir. Bu söz youtuberların ilk olarak tanınmaya başladığından itibaren ortaya çıkmış ve günümüzde de varlığını devam ettiren bir klişe söz olarak kayıtlara geçmiştir.

Elbette ki video üzerinden kazanmaya çalışan youtuberlar bu tür sözleri söylerken belirli amaçları hedeflemektedirler. Basit bir kavram olarak görülen bu sözler ile izleyicilerin beyinlerine kazanmak istenen sözler bulunmaktadır. Aralıklarla tekrarlanan cümleler ile zamanla daha fazla takipçi kazanılmaya çalışılmaktadır.

Psikolojik olarak hedeflenen bu cümleler dışında kural olarak youtuberların platform üzerinden gelir elde edebilmesi için gerçekleştirmesi gereken bazı rakamsal yeterlilikler bulunmaktadır. Bu yeterliliklerden en çok öne çıkan 4000 saat izlenme süresi ve 1000 abone gereksinimidir. Bu gereksinimlerin karşılanmasından sonra Youtube para kazanma kanal Sahibine açılmaktadır.

Adsense dışında Youtube para kazanma yöntemleri mevcut mu?

Adsense Dışında Youtube Para Kazanma Yöntemleri Mevcut Mu?
Adsense Dışında Youtube Para Kazanma Yöntemleri Mevcut Mu?

YouTube para kazanma yöntemleri denildiğinde geçmiş yıllarda yalnızca Adsense üzerinden ücret almak akıllara geliyordu. Ancak son yıllarda adsense gelirinin üzerine farklı kazanç elde etme yöntemleri de eklenmiştir.

Adsense dışında Youtube üzerinden elde edilebilecek kazanç yöntemleri aşağıda sıralanmıştır.

 •  YouTube Platformu üzerinden kanal sahibi olarak kendi ürünlerinizi paylaşabilir ve takipçilerinize bu ürünleri satabilirsiniz,
 •  Kanalınızda bir marka bilincini oturtabilir ve kitleniz ile bunu paylaşabilirsiniz
 •  Kanalınızda süper sohbetler yaparak bağışlar kazanabilirsiniz,

 Şimdi, Bu maddelerin hangi kavramları açıkladığını detaylı olarak ifade etmeye çalışalım.

 a- Youtube kanalından kendi ürünlerinizi paylaşarak kazanç elde edin

Kanal üzerinden ürün paylaşımı yaparak kazanç elde etme yöntemi youtuberların adsense haricinde en çok gelir elde ettiği yöntemlerden bir tanesi olarak bilinir. Bu kazanç elde etme yönteminde, içerik üreticileri ürünlerinin tanıtımlarını yaparlar ve takipçilerine bu ürünleri satmaya çalışırlar. Daha çok satış rakamlarına erişebilmek için satışa koydukları ürünlerle ilgili videolar hazırlamak ve ziyaretçilere bu konular hakkında detaylı bilgiler vermek kanal sahibinin satış konusunda uyguladığı stratejiler arasındadır.

Satış konusunda daha önce tecrübeniz olmasa da Youtube kanalı üzerinden satış yapmak komplike bir işlem değildir. Kanal sahibi olan hemen herkesin gerçekleştirebileceği işler arasında ürün paylaşımı ile satış yapmak gösterilebilir.

Platform ile ürünlerinizin pazarlamasını yaparken istediğiniz satış rakamlarına ulaşabilmek için bilinen taktiklerin dışında farklı yöntemler de denemelisiniz. Unutmamak gerekir ki alışılmışın dışında uygulanan yöntemler akılda kalıcılık açısından daha iyi bir etki oluşturacaktır.

Ürün tanıtımı sırasında ziyaretçilerine karşı samimi olmaya özen gösterin. Sıradan satıcıların aksine ürünleri deneyerek bilgi sahibi olduğunuzu göstermeye ihmal etmeyin. İçinize sinmeyen ürünlerin tanıtımını yapmaktan kaçının. Böylece ziyaretçileriniz için ileride tasarlayacağınız tanıtımlarda rehber olma özelliğini kaybetmezsiniz.

B- Youtube Kanalımızda marka bilinci oluşturarak para kazanmaya çalışın

İş ortaklığı programına katılabilmek için az önce ifade ettiğimiz gibi belirli şartları gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar 1000 abone ve 4000 saat izlenme süresidir. Bir kanal sahibi bu şartları yerine getirmesi halinde hesabına bağlayacağı Adsense reklamları ile para kazanmaya başlayabilir.

Diğer yandan izleyici ve abone kriterlerini sağlayan kullanıcı, ticaret ile uğraşan kişilerin de dikkatini çeker. Kısa sürede bu kişilerden reklam teklifleri almaya başlar. Sponsorlardan gelen teklifleri değerlendiren kanal sahibi Adsense reklamları ile birlikte bu alanda da kazanmaya başlar.

Bir kanal sahibinin takipçileriyle etkileşim haline geçebilmesi ve kitle sahibi olabilmesi kısa sürede gerçekleşebilecek bir süreç değildir. Sürecin sağlıklı şekilde gerçekleşebilmesi için bol miktarda özgün içerikler üretilmeli ve bunlar kullanıcıların beğenisine sunulmalıdır.

Süper Chat ile Youtube’dan Para Kazanın

Süper Chat, bilinen adıyla süper sohbet, bir Youtube kanalı sahibinin elde ettiği bağışların yer aldığı platformdur. Takipçiler süper chat üzerinden içerik sahibine diledikleri kadar bağış yapabilirler.

Bağış yapan takipçilerin mesajları sohbetlerde ve canlı yayınlarda en üstte görünür. Bu durum takipçileri bağış yapmaya teşvik eden yegâne bir özelliktir. Youtuber’ın süper chat özelliğini kullanabilmesi için para kazanma özelliğinin aktif halde olması gerekmektedir. Dolayısıyla 1000 abone ve 4000 saat izlenme süresinin gerçekleştirilmesi süper chat uygulamasının bir koşuludur.

Canlı sohbet sekmesine girdiğinizde süper chat bölümü görünüyorsa, kanalınızla ilgili hiçbir sorun yok demektir.

Şimdi, yazımızın ana konusu olan internetten para kazanma üzerine hangi alanlarda varlık gösterebileceğimizi anlatacağımız içeriğimize yavaş yavaş giriş yapalım. Yazımızın bundan sonraki bölümlerinde kullanıcılar kendilerine uygun gelir elde etme yöntemini bulabilirler.

Her bir konunun kullanıcılara rehber olabileceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla yazımızın sonuna kadar okuyarak kendinize en uygun olan para kazanma yöntemini tercih etmenizi öneririz.

2- Blog yazarak para kazanmak

İnternetten para kazanma yöntemleri içerisinde yer alan, blog yazarak para kazanma fikrinin, geçmişi internetin yaygınlaşmaya başladığı günlere kadar gitmektedir. Bu yönüyle blog işiyle kazanmak, kazanç elde etme yollarının atası şeklinde değerlendirilebilir.

Tarihi çok eskilere dayansa da, blog ile gelir elde etmek halen varlığını sürdüren ve kazanç elde etme yöntemlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaya devam etmektedir. Ayrıca günümüzde para kazanma yöntemlerinin yaygınlaşmasına da yardımcı olan bir özelliğe sahiptir.

Blog yazma fikri özellikle yazı yazmayı seven kişiler için tercih edilebilir bir yöntemdir. Bu şekilde oluşturulacak bir niş blok ile gelir elde etmek hala mümkündür. Hatta blok oluşturarak ciddi paralar kazanan kişi sayısı azımsanamayacak kadar çoktur diyebiliriz.

Kısa zamanda çok para isteyen kişiler için denenebilecek bir yöntem gibi görünse de blog yazarak para kazanmak uzun vadede gelir elde edebilecek bir yöntemdir. Kısa vadede çok kazanç elde etmek gibi bir hedefle yola koyulmak istiyorsanız bu noktada sizi uyarmamız gerekecektir. Blog üzerinden gelir almak emek ve sabır gerektirir. Bu iki niceliğin kendinizde olmadığını düşünüyorsanız en baştan blog yazma işine girmemenizi öneririz.

Başarılı bir blog yazarı nasıl olunur?

Uzun vadede gelir alma yolları arasında yer alan blog yazarak para kazanma yöntemi ile kazanç elde etmek istiyorsanız yazmayı seven, çalışkan, azim sahibi ve yazmak istediğiniz alanda bilgi sahibi bir kişi olmanız gerekmektedir. İçerik sahipleriyle konuştuğumuzda sektöre yeni girdiklerinde zorlandıklarını belirtmektedirler. Bu durum son derece normal bir olaydır.

Blog işi ile ilk tanışanlar yazı hazırlarken tereddüt içerisinde olurlar. Yazdıklarını defalarca kontrol ederler ve hata olup olmadığına bakarlar. Bu durum ilerleyen süreçlerde tecrübe sahibi olmakla daha pratik hale gelir.

Uzman bir blog yazarı olunduğunda ise kısa sürede çok sayıda kelime oluşturulduğu gözlemlenmektedir. Elbette ki bu süreç, zaman ve tecrübe ikilisinin bir araya gelmesiyle gerçekleşmektedir. Bu iki kavrama sahip olabilmenin hemen mümkün olamayacağını içeriğimizde sık sık dile getireceğiz. Yapmanız gereken ise azim ve kararlılıkla çalışmaya devam etmektir.

Blog Yazmak Düz Yazı Yazmak Değildir

Blog Yazmak Düz Yazı Yazmak Değildir
Blog Yazmak Düz Yazı Yazmak Değildir

Net ile kazanmak için blog yazmaya karar veren kişiler, bu konuda bilgi sahibi olmadıklarından içeriklerini düz yazı şeklinde yazarlar. Ancak yazdığınız yazıların arama motorlarında sıralanmasını istiyorsanız birtakım kurallara uymanız gerekecektir.

Bu kurallar online dilde SEO olarak adlandırılır. Yazdığınız içeriğin SEO kurallarına uygun olması halinde arama motorlarında üst sıralarda yer aldığını göreceksiniz. Bu durum bir içeriği düz yazıdan ayırmaktadır.

SEO konusunda bir bilginiz yok ama yine de web sitesi açmak istiyorsanız, alanında iyi bir editör veya makale yazarıyla anlaşmanız gerekmektedir. Editörlük ve makale yazarlığı terimleri birinden farklıdır.

Makale yazarlığı yalnızca içerik yazımıyla ilgilenirken, editörler içeriği hazırladıkları gibi, düzenleme, resim ekleme ve blogda yayına almaya kadar her şeyiyle ilgilenir. Kısacası kafam rahat olsun, ben yalnızca gelişmeleri takip edeyim diyorsanız iyi bir editörler anlaşmanız gerekmektedir. Peki makale yazarlığı ve editörlerin Kasım 2023 itibariyle talep ettikleri düzenli ücret miktarı ne kadar?

Makale Yazarı ve Editörler Ne Kadar Ücret Talep ediyorlar?

Bu konuda Türkiye’de önde gelen forumlar arsasında yer alan r10.net üzerinde kısa bir araştırma yaptık. 05.09.2023 tarihi ile belirlenen forum fiyatlarına göre, Türkçe içerikli bir makale 100 kelime için 6TL’lik bir taban fiyat ile sunulurken, içeriğin yabancı dilde olması durumunda 100 kelimelik bir makale için taban ücret 9TL olarak belirlenmiştir.

Belirttiğimiz bu ücretler siteye ve foruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Diğer yandan editörlük için r10’da belirlenen taban ücret, makale ücreti + editörlük ücretidir. Yani makalenin taban ücreti üzerine ekstra olarak editörlük için ilgili kişiyle pazarlık yapmanız gerekmektedir.

Blog yazarak nasıl para kazanılır?

Blog ile kazancın ilk şartı, kendinize ait bir web sitesi oluşturmaktır. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sırada bir hedef kitleye ulaşmak yer alır. Böylece zaman içerisinde hedef kitle ve içeriğiniz eşleştiğinde blogunuz büyümeye başlar.

Bir yazarın, hazırlık aşamasında en çok karşılaştığı problem, içerik yazmaya başlamakla beraber hemen büyümeyi beklemesidir. Maalesef ki bu durum günümüz koşullarında mevcut rekabet ortamı nedeniyle çok daha zordur. İçeriklerinizin arama motoru tarafından indekslenmesi ve sıralamaya alınarak zamanla üst sıralara girmesi belirli bir süreci oluşturur.

İçerik üretici bu süreç içerisinde sabırla yazmaya devam etmek atılması gereken en doğru adımdır. Ancak pek çok yazarı internetten para kazanmanın bu kritik aşamasında yanılgıya düşerek başarısız olduğu kanısına varmaktadır. Böyle bir durumda içerik yazmaya ara verir ve projesi çöpe gider.

 Blog ile kazanmak için sırasıyla atılması gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 • Oluşturulması gereken blok için bir kategori seçmek hayati önem taşır. Dolayısıyla atılacak ilk adım niş bir kategori belirlemektir.
 • Web sitesi oluşturulduktan sonra artık içerik yazma aşamasına geçilir. Bundan sonraki bölümde bol bol yeni yazılar oluşturmalısınız,
 • Projenizi açtıktan yaklaşık olarak 2 veya 3 ay sonra farklı sitelerde tanıtmaya başlayabilirsiniz, ancak bu tanıtma işlemlerini ücret karşılığında yapmamanızı öneririz. Google bu konuda para karşılığı yazı alan site sahiplerini cezalandırmaktadır.
 • Belirli bir kitleye ulaştığınızda siteniz üzerinden takipçilerinize ürün satışı yapabilirsiniz,
 • Çeşitli firmalarla sponsorluk anlaşmalarına girerek reklamlarla birlikte ek kazançlar elde edebilirsiniz. 

3- Link kısaltarak para kazan

Link kısalt Para kazan
Link kısalt Para kazan

Ek gelir kazanmak açısından 2023 yılında değerlendirilebilecek alternatif kazanç listelerinde yer alması gereken bir diğer gelir elde etme yöntemi link kısaltarak para kazanmaktır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da online girişim üzerine pek çok kişi tarafından denenen bu yöntem ile çok sayıda kişi çalışmaya gayret ediyor.

Link TL kısalt para kazan yöntemini kullanarak web site veya blog sahipleri, ücretlerini bu yolla arttırmaya çalışmaktadırlar. 

Herhangi bir web sitesi veya blog sahibi değilseniz bile kısa sürede linkler üzerinden ek gelir elde edebilmeye başlayabilirsiniz. 

Yazımızın devamında online gelir kazanabilmek için ek gelir yöntemleri arasında yer alan link kısaltma sistemi hakkında bilgiler aktarılmaya devam edecektir.  İçeriğimizi sonuna kadar okuyarak sistem hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

URL kısaltma siteleri hakkında bilgi vermeden önce yöntem hakkında bahsetmemiz gereken önemli noktalar bulunmaktadır. İlk olarak link yani URL kavramının ne anlama geldiği hakkında kısaca bilgi verelim. 

Kısalt para kazan sistemi nedir?  URL kısaltma işlemleri nasıl yapılır? 

URL kısaltma işlemleri demek bir web sitesi veya bloğun adres satırında yer alan linkinin kısaltılması ile ortaya çıkan durumdur. Yazılış ve okunuş olarak zor olarak görülen kısaltılmış sureler tıklandığında hedef bağlantıya gider. Yani ana link ile kısaltılmış url’nin açtığı sayfa yönünden herhangi bir farkı yoktur. 

Özellikle sosyal medya kullanımının yaygın olarak kullanıldığı şu günlerde kısaltma işlemleri yoğun görülen faaliyetler arasına girmiştir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi URL kısaltma işlemini gerçekleştirebilmek için doğrudan bir web sitesi sahibi olmanız gerekmez. Yapmanız gereken link elde ederek bu URL’yi kısaltmak ve paylaşmaktır. Size düşen esas kısım kısaltılmış parçanın kullanıcıların tıklamasını sağlamaktan geçer.

Link kısalt para kazan siteleri hangileridir? 

Bu siteler ve başlıcaları aşağıda sırasıyla anlatılmıştır. İstelerin nasıl kullanıldığı ve içeriklerinin neler olduğu ile ilgili bilgilere daha önce hazırlamış olduğumuz link kısalt para kazan İsimli yazıyı okuyarak  detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Şimdi URL kısaltarak kullanabileceğimiz başlıca kısaltma sitelerine açıklayalım;

a- Shrinkearn.com

Shrinkearn.com sitesi ödemeleri en üst seviyede tutarak kullanıcıların yüzünü güldürmeyi amaçlamış bir kısaltma uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Uygulamayı kullanmak tamamen ücretsizdir.

Platform kullanıcılara ödemelerini gösterim başına gerçekleştirir. Bu şekilde yapılan ödeme sistemine RPM  adı verilmektedir. 

b- Linkvertise

Linkversite Platformu, adres satırını kısaltma karşılığında kullanıcılara 1000 görüntüleme başına 70 dolara kadar bir ücret verdiğini açıklamıştır.

Platform aracılığıyla kullanıcılar kısa sürede gerçekleştirebilecekleri birkaç işlem ile sonuca ulaşabilirler. Linkversite uygulamasının pop-up reklamlar yayınlanmaması kendisini kullanan ziyaretçilerin uygulamadan kısa sürede çıkmamasına yardımcı olmaktadır. Bu yönüyle Linkversite  platformunun kullanıcı dostu olduğunu söyleyebiliriz.,

c- Shrtfly

Shrtfly son dönemde kurulan ve yeni sayılabilen bir link kısaltma sitesidir.  Rakiplerine oranla uygulamanın görüntüleme başına iyi rakamlar verdiğini görebilmekteyiz.  Firmanın yeni olması ve piyasada yer edinmeye çalışması bu durumun sebepleri arasında gösterilebilir.

Uygulama kullanıcılara vermiş olduğu hizmetler nedeniyle çok sayıda kişi tarafından kısa sürede duyulmuş ve kullanılmaya başlanmıştır.

Bir web sitesi veya blog sahibi bir kişi olarak banner reklamları ya da adres satırı bağlantıları ile güzel kazançlar elde edebilirsiniz. 

d- Clk.sh

Kısa süre önce piyasada kendini gösteren bir başka kısaltma uygulaması da Clk.sh’dır.  Benzerlerinde olduğu gibi bu platformda kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmuştur. Ön ödeme gerçekleştirmeksizin link kısaltma aracını kullanarak internetten para kazanma şansına ulaşabilirsiniz.

Clk.sh platformu ile açılıp kapanan pop-up reklamlar, banner reklamlar ve sayfalar arası geçiş reklamlarını kullanarak kazanç elde edebilmeniz mümkündür. 

e- Shorte.st

Son dönemlerde ismini duyuran bir başka URL kısaltma aracı Shorte.st’dir.  Kullanıcı yorumları uygulamanın ödeme yönünden güvenilir olduğu yönündedir. İstatistiklere baktığımızda dünya genelinde 1 milyondan fazla kişinin bu uygulamayı kullandığını görebilmekteyiz.  Uygulamayı kullanan kişilerin kısalttıkları adreslerin sayısı ise 1 milyarı geçmiş durumdadır.

Shorte.st, kendi üzerinden yapılan kısaltmalarla güzel sayılacak miktarda kazançlar sunmaktadır.  Elde edilen gelir ülkelere göre değişmekle birlikte ABD üzerinden bin görüntüleme başına 14 dolar civarındadır.

f- Adfly

Adfly, Link paylaşma siteleri arasında en çok bilinen ve en köklü siteler arasında yer almaktadır.  Bin görüntüleme başına ülkeden ülkeye değişmekle beraber 13 dolarlık bir ortalama kazanç kullanıcılarını sunmaktadır.

g- Bc.vc

Bc.vc, URL kısalt – paylaş sitesi, Captcha uygulamasını kullanmaksızın kullanıcılarına hizmet sunmaktadır. Bu sitenin bin görüntüleme başına ortalama olarak 4 ile 10 dolar arasında bir kazanç sunduğunu görebilmekteyiz. 

Platform üzerinden para çekebilmek için 10 dolarlık bir eşik değer bulunmaktadır. Kullanıcıların içeride kalan paralarını hesaplarına çekebilmeleri için bu 10 dolarlık eşit değeri geçmeleri gerekiyor.

4- Para Kazandıran Oyunları Deneyin

Para kazandıran oyunlar, özellikle öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında değerlendirilmektedir. Elbette bu durum yetişkinler tarafından da bu yöntemlerin kullanılmadığı anlamına gelmemektedir.

7’den 70’e pek çok kişi online kategorileri arasında kendisine uygun olan kazanç elde etme yollarını deneyerek kazanmaya çalışmaktadır. Gelir sağlayan oyunlarda, bu yollar arasında en çok denilenlerdendir.

Daha önce hazırlamış olduğumuz para kazandıran oyunlar isimli yazımızda bu konuya derinlemesine yer verdik. Dilerseniz bu yazımızı okuyarak konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Net üzeri para kazanma seçenekleri arasında oyun oynayarak ücret elde etmek hem eğlenceli hem de boş vakit geçirme yönünden değerlendirilmesi gereken faaliyetler arasındadır. Oyun konusunda kişilerin beğenisine göre tercih edebilecekleri farklı kategoriler bulunmaktadır.

Aksiyon ve macera türünü sevenler için CS:GO, gezi yapmayı seven oyuncular için Pokémon Go, oyunlarını mobil üzerinden oynamak isteyenler için Google Play veya Play Store ve çok daha fazlası ile kazanç elde etmek mümkündür.

Hangi oyunlar ile para elde edilebileceği konusunu kısa bir özet geçmek gerekirse aşağıdaki oyunları deneyerek İnternetten hızlı para kazanma şansına ulaşabilirsiniz.

 • CS:GO
 • Pokemon GO
 • Fortnite
 • Hentropia Universe
 • Gamee
 • Gamehag
 • Real Money 

Kazandıran oyunlar konusunda https://www.youtube.com/watch?v=9sEFWQqdNSE linki üzerinden hazırlanmış videodan yararlanabilirsiniz.

5- Para Kazandıran Uygulamalar ile Gelir ELde Edin

Para kazandıran uygulamalar ile kazanç elde etmeye çalışmak hemen hemen oyun oynayarak kazanma yollarına benzemektedir. Aradaki en belirgin fark ise para kazandıran uygulamalarda oyunlardan ziyade biraz daha bilimsellik olmasıdır.

Uygulamalar ile eğlenceden daha çok birtakım işlemler gerçekleştirerek insanlar kazanç elde etmeye çalışmaktadır. Yöntemler her ne kadar kulağa kolay gibi gelse de hem oyun oynayarak hem de uygulamalar ile gelir elde etmeye çalışmak online ücret elde etme yolları arasında emek harcanması gereken işler arasındadır.

Kısacası, her iki yöntemle de ek bir gelir elde etmeyi düşünüyorsanız zamanınızın bir kısmını söz konusu işlemler için ayırmalısınız.

Aplikasyonlardan yararlanabilmek için en önemli unsur doğru uygulamaları tercih edebilmektir. Net üzerinde yayınlanan her uygulama kazanç elde etmeye uygun değildir. Bu yüzden, uygulamalardan para kazanabilmek için ön bir bilgiye ihtiyacınız olacaktır.

Aşağıda isimlerini vereceğimiz platformlar ile emek ve zaman harcayarak kazanç elde edebileceğinizi yapmış olduğumuz araştırmalara göre düşünmekteyiz. Deneyimlerinizi sizden sonraki kullanıcılara rehberlik etmesi açısından yorumlar bölümünden paylaşmayı unutmayın. Bizler de ilerleyen yazılarımızda belirtmiş olduğumuz uygulamaları tek tek deneyerek sonuçlarını paylaşacağız.

 • Survey Monkey
 • Yandex Toloka
 • İnpaka
 • Katıl Kazan
 • Para Vadisi
 • Sweatcoin
 • İnstagram
 • Tiktok
 • Facebook
 • Bananatic
 • Puanpara  

6- İnstagram Sayfası Açarak Para Kazanın

Instagram sayfası açmak ve bu sayfa aracılığı ile kazanç elde etmeye çalışmak yazımızın 1 maddesinde anlatmış olduğumuz Youtube üzerinden kazanma yöntemine benzemektedir. Ancak bu yöntemden farklı olarak İnstagram’da daha çok içerik paylaşımına ağırlık verilmektedir.

İnstagram ve Youtube kanalı açma bir önceki maddede anlatmış olduğumuz para kazandıran uygulamalar konu başlığı altında değerlendirilmektedir. Ancak bu iki sosyal medya aracının gelir elde etme açısından çok değerli olması ayrı başlık altında incelenmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.

Youtube üzerinden yapılan paylaşımlar genel olarak youtuberların kamera karşısına geçmesi ve bu şekilde kitlesi ile gerçekleştirmiş olduğu etkileşime dayanmaktadır. Aynı yöntemi instagram üzerinden de deneyebiliriz. Ancak insta paylaşımları süre açısından daha kısıtlı olduğundan fragman niteliğinde bir değer taşır.

Dolayısıyla bu uygulama aracılığıyla yapacağımız paylaşımlar Youtube paylaşımlarına göre biraz daha kısa süreli olacaktır. Geçtiğimiz yıllarda İnsta’dan yapılan reels paylaşımlarının yayınlanma süresi 30 saniye ile kısıtlıydı. Bu süre daha sonra 60 saniyeye, ilerleyen dönemlerde de 90 saniyeye çıkarıldı.

Günümüzün şartlarında güncel reels süresi 90 saniye olarak belirlenmiştir. Peki bu durum bize neyi ifade eder. 90 saniyelik süreye neden uyumalıyız?

İstatistiklere bakıldığında kullanıcıların Instagram’da en çok vakit geçirdiği bölümün reels uygulaması olduğu görülmektedir. Gönderi şeklinde yapılan paylaşımların ise çoğunlukla kişisel hesaplardan gerçekleştirildiği anlaşılmakta.

Diğer yandan hesap açarak belirli bir kitleye ulaşan kullanıcıların sahip oldukları sayfalardan post şeklinde paylaşım yapabildiklerini görmekteyiz. Paylaşımların bir kısmı fotoğraf şeklinde yapılan içerikler olurken bazıları da yine video bazında gerçekleştirilen çekimlerden oluşmaktadır. Peki bu şekilde özellikleri bulunan kullanıcılar nasıl para kazanmaktadır?

İnstagram ile nasıl para kazanılır?

Sosyal medya araçları arasında popüler bir yere sahip olan Insta ile gelir kazanmanın çok sayıda yolu bulunmaktadır.  Tercih edilen seçenekler arasında en çok beğenileni ise geniş bir kitleye sahip olduktan sonra gerçekleştirilen ürün satışıdır.

Ürün Satışı

Bu sosyal medya aracıyla kazanma denildiğinde pek çok kişinin aklına Fenomen kişilerin gerçekleştirmiş oldukları satışlar gelir. Takipçilerine ürün reklamı yapan fenomenler, sattıkları ürün üzerinden belirli bir komisyona sahip olurlar. Bu yöntem haricinde farklı kazanç elde etme yöntemleri aşağıdaki gibi devam etmektedir. 

Sponsorlu içerikler ve reklam anlaşmaları yapmak

Bu metodun temelinde ürün satışı barındıran bir kazanç elde etme yoludur. Kanal sahibi çeşitli markalarla veya sponsorlarla iş birliği yaparak ürün veya hizmet tanıtımı gerçekleştirir. Yapılan satışlar üzerinden belirli bir komisyon kanal sahibine verilir.

Danışmanlık yapmak

Danışman olabilmek için sosyal medya ile belli bir bilgi birikimine sahip olmalısınız. Kendinizde bu yeteneği görüyorsanız İnstagram üzerine eğitim verebilmek için ilanlar açabilirsiniz.

7- Twitch ile para kazanmaya çalışın 

Bir sosyal medya platformu olan Twitch 2011 yılının Haziran ayında Justin TV’nin kurucuları olan Justin Kan ve Emmett Shear isimli kişiler tarafından kurulmuştur. 2014 yılında Twitch Interactive isminde ayrı bir platform olarak yoluna devam etmiştir.

Twitch Nedir?

En genel tabir ile online olarak canlı yayın yapılabilen video Platformu olarak bilinmektedir. Online girişim para kazanma yöntemleri arasında sıklıkla kullanılan sosyal medya uygulaması arasında yer almaktadır.

Kullanıcılar, uygulama üzerinden canlı yayın yapabilmekte, daha önce çekmiş oldukları videoları yayınlayabilmekte, kaydetmiş oldukları oyun videoları üzerinden kazanç elde etmeye çalışabilmektedir. 

Twitch Uygulamasındaki Amaç Nedir?

Platformun amacını iki yönlü olarak değerlendirmemiz gerekmektedir. Birincisi uygulama üzerinden yayın yapan kullanıcılar açısından, ikincisi ise Platformu izleme amacıyla kullanan ziyaretçiler açısından değerlendirmedir.

Bunlardan birincisi olan yani kullanıcılar açısından baktığımızda, uygulamanın amacını düşündüğümüzde elbette ki para kazanmak olduğunu söyleyebiliriz. Yayın sahibi hazırladığı içerikler üzerinden belirli bir miktarda kazanç elde etmeye çalışır.

Ziyaretçiler açısından incelediğimizde ise platformun kullanılma amacının güzel vakit geçir, eğlen ve ilginç videolar izlemek olduğunu belirtebiliriz. Peki, Ortalama bir Twitch yayıncısı ne kadar para kazanır?

Twitch yayıncısı ne kadar para kazanır?

Yayın konusunda başarılı olan içerik üreticileri yurt dışında ortalama aylık 3000 ile 5000 dolar arasında bir kazanç elde edebilmektedirler. Biraz daha küçük seviyede bulunan yayıncılar ise hayran miktarına ve etkileşimde bulundukları Kişi sayısına göre değişmekle beraber 50 dolar ile 2.000 dolar aralığında bir kazanç elde edebilmektedirler.

Yayıncılar için en önemli gelir kaynağı olarak abonelikler gelmektedir. Bununla beraber uygulama içi para birimi olan bitler aracılığı ile ciddi gelirler kazanılmaktadır. Söz konusu bu bitler içerik üreticisinin performansına göre izleyiciler tarafından gönderilen hediye paradır. 

Twitch’teki en popüler oyunlar hangileridir?

Twitch En Popüler OyunlarOyuncu SayısıOyuncu Yüzdesi
Just Chatting338,40814.5%
Grand Theft Auto V126,0525.4%
League of Legends113,3434.8%
Counter-Strike102,5914.4%
ARK: Survival Evolved89,3373.8%
EA Sports FC 2479,4923.4%
VALORANT65,2242.8%
Minecraft58,7532.5%
Diğer Oyunlar993,09342.5%
Kaynak: twitchtracker

Yukarıda Twitch platformunda yer alan ve son dönemde oyuncular tarafından oynanan en popüler oyunlar sıralanmıştır. Oyuncu trafiği ilendiğinde en çok katılımın ABD’den olduğu anlaşılmaktadır.

8- ikinci el ürün satarak internetten para kazanmaya çalışın

İkinci el ürün satarak kazanç elde etmeye çalışmak internetten para kazanma yolları arasında denenebilecek alternatif bir yöntemdir. 2022 yılı ikinci el ürünlerin değerlendirilerek kazanca dönüştürüldüğü bir dönem olarak görülmüştür. Bu durum 2023’ün son dönemlerine geldiğimiz bu aylarda da geçerliliğini sürdürmektedir.

İkinci el ürün satmanın en kolay yollarından bir tanesi bu iş adı altında açılmış olan web sitelerini kullanmaktır. Dolap, gardrops, letgo, sahibinden gibi çok sayıda platform ile ürün satışını risk olmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Komisyon karşılığında çalışan bu tür yerler ile kolayca ilanınızı verebilir ve ürün satışı sonrasında herhangi bir sorun olmadan alabilirsiniz. Evinizin bir köşesinde beğenerek satın almış olduğunuz ancak ilerleyen dönemlerde kullanmaktan vazgeçtiğiniz kıyafetler, ev eşyaları, elektronik ürünler veya bunlara benzer ancak işinize yaramayan her türlü eşya satış sitelerine konularak kazanca dönüştürülebilir.

Peki, ikinci el eşya ve ürünleri satılığa koyabileceğimiz söz konusu platformlar ürün satışı üzerinden ne kadarlık bir komisyon talep etmektedir?

Sahibinden.com

Online ilan ve alışveriş üzerine en çok tercih edilen siteler arasında yer alan sahibinden, 2000 yılında kurulmuş köklü bir platformdur. İnternet üzerinden para kazanma alanında, ikinci el eşya satışı ile tercih edilebilecek güvenilir kuruluşlar arasında yer alır.

Kullanıcılara sunmuş olduğu “GET” özelliği ile güvenilir alış satış ortamı oluşturmuştur. Söz konusu bu ortamda satıcı ürününü platform üzerinden sergiler, alıcı ödemeyi yapar, satıcı ürünü kargolar, alıcı ürünü aldıktan sonra inceler ve her şey tamamsa site üzerinden onaylama işlemini gerçekleştirir. Bu aşamadan sonra sahibinden komisyonunu alarak kalan kısmı alıcıya aktarır.

Komisyon oranları incelendiğinde ise kategoriye göre birtakım değişikliklerin bulunduğu gözlemlenmektedir. Aşağıda kategorilere göre sahibinden sitesinin komisyon oranları sıralanmıştır. 

KategoriKurumsal Bireysel
Hayvanlar Alemi10%12%
İş Makineleri & Sanayi10%12%
Yedek Parça, Aksesuar, Donanım&Tuning10%12%
Kaynak: Sahibinden

Dolap

İkinci el ürün alma ve satma konusunda kullanılabilecek güvenilir siteler arasında Dolap Platformu da yer alır. Sahibinden.com’da olduğu gibi dolap uygulaması da satılan eşya üzerinden belirli bir komisyon oranında çalışmaktadır.

Bir ürünle ilgili alım satım konusunda herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız, güvenilirlik açısından komisyon bedelini göze almanız gerekmektedir. Aşağıda dolap uygulamasının Ürün satışı üzerinden gerçekleştirmiş olduğu komisyon ücreti miktarı yer almaktadır.

Ürün’ün Satış Bedeli (KDV dâhil)Komisyon Bedeli
4.999 TL’ye kadar tüm satışlarÜrün’ün satış bedelinin %12’si
5.000 TL ve üzeri tüm satışlar600 TL
Kaynak: Dolap

Gardrops

Giyim, ayakkabı, çanta, aksesuar, kozmetik ve daha birçok alanda hizmet veren gardrops uygulaması ikinci el al sat konusunda değerlendirilebilecek bir online hizmet sayfasıdır. 

Gardrops uygulamasını diğer sitelerden ayıran en önemli özellik komisyon oranını %0 olarak belirlemesidir. %0’lık bir oranın satıcılar açısından son derece cezbedici olduğunu hatırlatmamız gerekir. 

Platform kargo şirketi olarak PTT, Yurtiçi, MNG, Sürat ve UPS firmaları ile çalışmaktadır.  Komisyon ücreti olmaması ürünlerin fiyatlarında bir miktar daha esneme yapılabileceği anlamına gelmektedir. Dolayısıyla yalnızca satıcılar açısından değil alıcılar açısından da Gardrops uygulaması biraz daha avantajlı görünmektedir.

Letgo

Letgo, ikinci el eşya alım satım konusunda çok sayıda kişi tarafından tercih edilen bir başka web uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Platformun benzerlerine oranla en büyük farkı herhangi bir aracı olmaksızın alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesine dayanır.

Aracı bir firmanın olmaması doğal olarak komisyon miktarının da bulunmaması anlamına gelir. Bir açıdan avantaj gibi görünse de yüz yüze gerçekleştirilmeyen alışverişlerde güven sorununun ortaya çıkacağını düşünebiliriz.

Alıcı ile satıcı karşılıklı olarak anlaşarak para transferlerini kendileri arasında gerçekleştirir. Platform daha çok yüz yüze alışverişlerde kullanılmaktadır.  Dolayısıyla bulunduğu bölgedeki ilanları takip ederek doğrudan satıcıya ulaşmak isteyen alıcılar için tercih edilen bir uygulamadır. 

Kullanım açısından birtakım basit işlemler gerektiren letgo ile al sat faaliyetleri kolaylıkla gerçekleştirilir. Web uygulamasının yanında mobil sürümünün bulunması da ulaşılabilirlik açısından ek bir avantaj sağlar.

Letgo’da alıcı ve satıcı arasında herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için bir takım doğrulama adımları sunulmuştur. Sosyal medya hesap doğrulaması, sms doğrulaması, mail adresi doğrulaması gibi hesaplar üzerinden yapılan güvenlik adımları ile olumsuz faaliyetlerin önüne geçilmeye çalışılmıştır.

9- Anket Doldurarak Kazanç Elde Etmeye Çalışın

Online işlerle uğraşanlar için boş vakitlerini değerlendirebilecekleri en iyi ortamlardan bir tanesi olarak anket doldurma siteleri önerilmektedir. Anketler ile vakit geçirmek, soru cevaptan sıkılmayan kişiler için uygun bir çevrim içi ek meslektir.

Günümüzde gerek yerel gerekse global alanda değerlendirilebilecek anket doldurma siteleri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır. Bu sitelerden dilediğinizi veya dilediklerinizi tercih ederek soru cevaplar bölümüyle kazanma şansını yakalayabilirsiniz.

 • Fikir pazarı
 • Pago
 • Napolyon
 • Yougov
 • İpsos i-say

Anket Doldurarak Nasıl Kazanırım?

Google anket doldurarak para kazanma faaliyetlerinden yararlanabilmek için ilk olarak liste halinde belirttiğimiz sitelere kayıt işlemlerini gerçekleştirmelisiniz.

Kayıt işlemleri hemen hemen aynı gibi görünmekte ve birkaç basit işlemden oluşmaktadır. Ancak üye olma bölümünü kesinlikle küçümsememenizi öneriyoruz. Çünkü ilerleyen dönemlerde kendinizle ilgili verdiğiniz bilgilere göre anketler gönderilecektir. Dolayısıyla kayıt olma ve sonrasında profil içerikli bilgileri doğru şekilde doldurmanızı öneririz.

Birbiriyle çelişen bilgiler vermeniz halinde anketlerden yararlanamayabilirsiniz. Bu durumu düşünerek kendinizle ilgili bilgileri doğru vermeye gayret edin.

Yorum yapın

Kazanmanın Yolu