Almanya İş İlanları 2024–En Beğenilen Almanya İlanı Siteleri

Çok sayıda kişinin hayalleri arasında Almanya gibi ekonomik yönden gelişmiş bir ülkede çalışmak yer alır. Ekonomisinin yanı sıra sosyal yaşamın da rahat olması bu ülkeyi cazip hale getiriyor. Sonuç olarak pek çok kişi Almanya iş ilanlarını araştırmaya devam ediyor.

Makalemizde Almanya’da iş arayan kişiler için Almanya iş ilanları ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Yazımızın devamında iş ilanları ve bu konuda bilgiler bulabileceğiniz web sitelerini tanıtacağız.

Almanya’da çalışmayı düşünen ve bu konuda yeterince tecrübe sahibi olmayan biriyseniz bu ülkede iş bulmanıza yardımcı olabilecek iş ilanı sitelerinin hangileri olduğunu bilmelisiniz. Ülkemizden örnek verecek olursan Almanya iş ilanları sahibinden tarzında siteleri tespit ederek hem zamandan hem de iş yükünden kurtulabilirsiniz.

Almanya’nın iş bulma konusunda ilk sıralarda yer almasının başlıca nedenleri arasında Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olması gelir. Dünyanın hemen her yerinden çok sayıda insan fırsat bulduğunda çalışmak için bu ülkeyi tercih etmektedir.

Geçmişe oranla günümüzde iş bulma konusu bu ülkede de biraz daha zorlaşmıştır. Bu sebeple Almanya’da iş arayan bir birey olarak Almanya iş sitelerini incelemek artık bir gereksinim haline gelmiştir. Çünkü bu iş ilanı siteleri ile ihtiyaçlarımıza en kısa yolda ulaşabilmek mümkün görünmektedir.

Kariyer Fikirlerimi Almanya’da Nasıl Gerçekleştirebilirim?

Kariyer fikirleri hedefinize ulaşabilmenin yolu her zaman olduğu gibi planlı ve programlı bir çalışmadan geçer. Aşağıda belirteceğimiz maddeleri ilke olarak edinerek kariyer hedeflerinize bir bir ulaşabilirsiniz.

1-    İşe koyulmadan Önce Hazırlığınızı Tam Yapın

 • İş bulma süreci her yerde olduğu gibi Almanya’da da süre gerektiren bir işlemdir. Bazen çaresizlik hissi her tarafınızı sarsa da hedefe ulaşmak için moralinizi yüksek tutmanız gerekir. Önceden planlama yapmak bu noktada önemlidir. Yol haritası ile neyi nerede yapacağınızı sağlıklı şekilde planlayabilirsiniz. Kısacası hazırlık sürecinde planlamayı iyi yapmak gerekir. Hangi yerlerde ne tür başvurular yapacağınızı daha yola çıkmadan kararlaştırın.
 • İş arayan başka kişiler olup olmadığını araştırın. Daha önceden aynı yollardan geçmiş kişileri bulmayı deneyin. Forum siteleri bu konuda size önce olabilir. Başlıklar açarak başka kişilerin fikirlerini değerlendirin.
 • Eleman arayan iş yerleriyle online olarak irtibata daha yola çıkmadan önce geçmeyi deneyin. Görüşme yapabilmek için mutlaka o anda Almanya’da bulunmanız gerekmez. Online olarak şansınızı deneyin ve görüşme yaptığınız kişiye kabul edilmeniz halinde bu ülkeye doğru yola çıkabileceğinizi dürüstçe belirtin.
 • Süreci sonuçlandırabilmek için başvurularınızı takip etmeyi unutmayın. Online girişim ile yaptığınız kayıtların sonuçlarının gelip gelmediğini ara ara kontrol edin. Gözden kaçacak bir iş başvurusu size pahalıya mal olabilir. Bu nedenle takip bölümü, işlemlerinizi sonuçlandırma açısından büyük öneme sahiptir.

2-    Sosyal Medya Profili Oluşturun ve Hesabınızı Güncel Tutun

 • Çok sayıda ülkede olduğu gibi Almanya’da iş ilanları konusunda sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Bu konuda özellikle LinkedIn öne çıkmayı başarmıştır.Bu yüzden LinkedIn Almanya iş ilanları sayfalarını sıklıkla kontrol etmeniz size fayda sağlayacak bir yöntemdir.
 • İşletme sosyal medya hesapları olduğu gibi bazı firmalarda kişisel hesaplarında kontrol edilmesi gerekir. Çünkü bazı firma yetkilileri ilanlarını kendi sosyal medya hesapları üzerinden yayınlamaktadır. İlginizi çekecek işlerle ilgili işverenleri takip etmek bu iş ilanlarını kaçırmamak açısından iyi bir adım olacaktır.
 • Çalışmayı düşündüğünüz alanlarla ilgili Almanca forumlar olup olmadığını araştırın. Bu forumlarda da zaman aman iş ilanlarına rastlayabilirsiniz.

3-    En Kısa Sürede Almanca Öğrenmeye Çalışın

Almanya’da yaşayan nüfusu analiz ettiğimizde pek çoğunun ana dillerinin dışında İngilizceyi ’de akıcı şekilde konuşabildiğini görebilmekteyiz. Ancak bu durum Almanca’yı öğrenmenizin gerekli olmadığı anlamına gelmemelidir.

İş arama pozisyonunda olduğunuzdan dolayı yeterince İngilizce bilseniz dahi iyi bir işte görev yapabilmek için Almanca diline hâkim olmak artık bir zorunluluktur.

Söz konusu durumun temel nedeni çalışma dilinin Almanca olmasıdır. O halde Almanya’da çalışmayı kafanıza koymuş biri olarak Almanca’yı öğrenmeye hemen başlamanızı tavsiye ederiz.

4-    Yerel Firmalar ve Çeşitli İşletmeler için Açılmış Platformları Araştırın

Ekonomisi gelişmiş bir yapıya sahip olan ülke, iş olanakları açısından da zengin bir alt yapıya sahiptir. Makalemizin devamında açıklayacağımız üzere Almanya iş ilanları konusunda açılmış çok sayıda web sitesi bulunmaktadır. Bunların dışında ayrıca  LinkedIn ve Xing gibi sosyal medya platformları da iş ilanları konusunda tercih edilebilen yerler arasındadır.

2024 Almanya İş İlanları Siteleri Hangileridir? En Çok Tercih Edilenler

1- Arbeitsagentur

Almanya İş İlanları - Arbeitsagentur
Almanya İş İlanları – Arbeitsagentur

Arbeitsagentur web sitesi Almanya’da iş arayanların tercih edebileceği bir iş ilanı sitesidir. Benzerlerinden farklı olarak bu online kuruluş, iş gücünü geliştirebilmek adına hükümet tarafından kurulmuştur.

Arbeitsagentur platformu genel yapısı itibari ile ilk bakışta bir iş bulma sitesine benzememektedir. Ancak ülkede yaşayanlar tarafından çalışma alanında sıkça tercih edilen bir web portalıdır. Dolayısıyla bu web hizmetini tanımayan kişiler başlangıçta yanılgıya düşebilirler. Arbeitsagentur web sitesinin bir iş ilanı sitesi olduğu önceden bilinmelidir.

Platform sahip olduğu bu özelliğin dışında aynı zamanda mesleki konularda eğitim amaçlı hizmetlerde sunmaktadır.

İş ilanları olarak değerlendirildiğinde rakiplerinin çok daha fazla ziyaretçiye sahip olması Arbeitsagentur’ın popülaritesini düşürmemektedir. Bu durumun en büyük sebebi platformun devlet tarafından desteklenmesi gösterilebilir.

Arbeitsagentur web sitesi gerek iş arayanlar gerekse iş verenlerin odaklandığı bir web sitesi olarak değerlendirilmesi gereken bir kuruluş olarak öğünmektedir.

2- JobMESH

Almanya İş İlanları Siteleri- JobMESH
Almanya İş İlanları Siteleri- JobMESH

JobMESH web sitesi, eğitim düzeyi birbirine göre farklılık gösteren kişilere hitap eden ve iş arama dönemini kolaylaştırmayı amaçlayan bir aracı kuruluştur. Platform kuruluş tarihi olarak yeni sayılabilir. Geçtiğimiz yıl hizmete başlamıştır. Ancak bu durum Almanya iş ilanları konusunda tecrübesiz olduğu anlamına gelmemektedir.

JobMESH iş bulma sürecinde başvuru yapan kişiyi programın merkezine almaktadır. Merkeze alınan kişileri, işverenler ile farklı platformlarda bulunan iş fırsatları arasında bağlantının odağı haline getirir. JobMESH’İn yapısında iş bulma sürecini basite indirgeyen akıllı bir iş arama algoritması bulunur. Algoritma ile iş ilanlarına başvuran kişiler kısa sürede aradıkları pozisyonu karşılarında bulurlar.

JobMESH Platformu incelendiğinde iş ilanları 1 milyondan fazla olduğu görülebilmektedir. Bu açıdan baktığımızda JobMESH’in Almanya iş ilanları üzerinde öne çıktığı fark edilmektedir.

Bununla birlikte bu web sitesi İngilizce, Romence, Rusça ve lehçe dillerinde iş ilanlarına da yer vermektedir. Sıralamış olduğumuz diller ile ilgili bilgi sahibi iseniz iş alanı arayışınızı biraz daha fazla genişletebilirsiniz

3- Staufenbiel

Almanya İş İlanları Siteleri- Staufenbiel
Almanya İş İlanları Siteleri- Staufenbiel

Almanya iş ilanları konusunda özellikle öğrenci veya okulu yeni bitirmiş olan genç bireylere hitap eden bir platform olarak Staufenbiel ön plana çıkmaktadır. Bu web sitesi genç girişimcilere tanıdığı öncelikle kullanıcılar arasında isim yapmayı başarmıştır. Eğitim konusunda açmış olduğu pozisyonlar, staj imkânı sunması ve giriş seviyesinde gerçekleştirilen işlemler ile kişilere hitap etmeye çalışmaktadır.

Staufenbiel’un sunmuş olduğu hizmetlerden faydalanabilmek için ilk olarak kayıt olma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Kayıt sırasında istenen bilgileri doğru şekilde doldurmayı unutmayın. Aradığınız pozisyonla ilgili iş ilanı olduğunda bilgilendirme metni e-posta adresinize gelecektir. Bu sebeple uygulamanın sunmuş olduğu bilgi taleplerine doğru şekilde doldurmaya özen gösterin.

Staufenbiel’in kullanıcılar için sunmuş olduğu bu özelliklerin yanında canlı kurslara erişebilme imkânı da bulunmaktadır. Bu kurslar sayesinde kişisel olarak kendinizi geliştirebilmeniz mümkündür.

4- StepStone

Almanya İş İlanları Siteleri- StepStone
Almanya İş İlanları Siteleri- StepStone

Stepstone, Almanya’da iş ilanları ile ilgili tercih edilen bir başka platformdur. Arayüz olarak incelendiğinde kolay kullanımı ile her yaştan kitleye hitap etmektedir. Kullanım sırasında uygulamanın sunmuş olduğu ana panel aracılığı ile çalışmak istediğiniz sistemi belirleyebilirsiniz. Tercihinize göre tam zamanlı veya yarı zamanlı işler arasında kendinize göre seçim yapabilmeniz mümkündür.

Yine benzer şekilde özelleştirebileceğiniz panel sayesinde ilgi alanınıza girmeyen işleri en baştan eleyebilirsiniz. Böylece hem zamandan tasarruf edecek hem de ilgi alanınıza giren işleri gözden kaçırmamış olacaksınız.

Stepstone web sitesi ile iş arama ağına katılabilmek için ilk yapmanız gereken kayıt Olma aşamasını gerçekleştirmektir. Halihazırda bir CV’niz varsa, CV’nizi uygulamaya yükleyerek işverenlere talepte bulunabilirsiniz. İş ilanlarına ulaşabilmek için yapılabilecek her şey web sitesi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilir. Yapmanız gereken yalnızca doğru seçenekleri tercih ederek tıklamak ve Almanya iş ilanları arayışına başlamaktır.

Tüm bu özelliklerin yanında Stepstone’nun ücretli bir uygulama olduğunu da ifade edelim. Söz konusu platformun ücretli olmasının en temel sebebi rakiplerine göre boş pozisyon imkanına daha fazla sayıda sunmasıdır.  Sahip olduğu özellikleriyle Stepstone Almanya’da iş ilanları konusunda ideal şirket bulmak isteyenler için tercih edilebilecek önemli bir web sitesidir.

5- Indeed

Almanya İş İlanları Siteleri- Indeed
Almanya İş İlanları Siteleri- Indeed

Kullanım kolaylığı ile öne çıkan bir başka uygulamada Indeed’dir. Platform, bu özelliği yönünden Stepstone web sitesine benzetilmektedir. Bununla beraber kullanıcılar için geniş bir filtreleme ağı sunulmuştur. Filtreleme ağı sayesinde kullanıcılar talep ettikleri iş ilanlarını öncelikli olarak görebilmektedirler.

 Indeed’de benzerlerinden farklı olarak web tarayıcı özelliği kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.  Indeed’in Yapısında bulunan bu özellik iş ilanlarına hükmedebilme avantajı sunmaktadır. 

Indeed’in Bir başka özelliği de iş arayanlar ile iş ilanı veren kişileri yalnızca web sitesi üzerinden buluşturmamasıdır. Platform web üzerinden vermiş olduğu hizmetin yanı sıra kişisel internet sayfaları aracılığı ile verilen ilanları da takip eder ve iş arayan kişilere bu konuda bilgiler aktarır.

Uygulamanın sahip olduğu bu farklılık ile rakiplerinin bir adım önünde olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında kullanıcılar kendi oluşturdukları profil sayfalarını kişiselleştirebilmektedir. Bu özellik sayesinde her bir kullanıcı kendine özel uyarılar oluşturabilir.

6- Xing

Xing, Arayüz ve kullanım yönünden popüler bir sosyal medya uygulaması olan LinkedIn’e benzetilmektedir. Bu web sitesi ilk kurulduğu dönemlerde yalnızca Almanca dilinde hizmet vermekteydi. Ancak İlerleyen dönemlerde İngilizceyi de hizmet dili olarak benimsemiştir.

Kullanıcı ile uygulama arasında tanışma görevi üstlenen arayüzünün son derece sade olduğu görülmektedir. Bu sadelik ile Xing’i kullanmak gayet basit hale geliyor. Benzer Almanya iş ilanları sitelerinde olduğu gibi Xing’de de gelişmiş filtre özelliği bulunmaktadır. Filtreleme sayesinde bir kullanıcı istediği iş ilanına kısa sürede ulaşabilmektedir. 

7- LinkedIn

Sosyal medya platformları Arasında son dönemde ismini sıkça duyduğumuz ve özellikle iş ilanları konusunda kullanılan uygulamalardan bir tanesidir LinkedIn.  Söz konusu platform bu özelliğine Almanya’da da sürdürmektedir.

Pek çok iş veren aradığı pozisyon için gerekli personeli bu uygulama üzerinden aramaktadır. Dolayısıyla iş ilanı arayanların LinkedIn sosyal ağına kullanmaması düşünülemez. Ancak bu durum eleman arayan her firmanın LinkedIn üzerinden yayın yapacağı anlamına gelmez. Dolayısıyla bu uygulama ile birlikte diğer platformların da yakından takip edilmesi iş bulma süreci açısından doğru bir yaklaşım olacaktır.

İş ilanlarını değerlendirmek isteyen Milyonlarca kişi LinkedIn üzerinden arayışını sürdürmektedir. Bu durum rekabeti de yanında getirir. Rekabet içerisinde ön plana çıkabilmek için kendinizi çalışmak istediğiniz alanda geliştirmeniz gerekmektedir. Bununla beraber sahip olduğunuz özellikleri uygulamaların kullanıcıya ayırmış olduğu profil sayfalarında doğru şekilde aktarmanız önemlidir. Eksik yapılan tanıtımlar, Sahip olduğunuz yeteneğin yok gibi görünmesine neden olacaktır.

8- Arbeitnow

Arbeitnow, buraya kadar belirtmiş olduğumuz web sitelerinden biraz daha farklıdır.  Şimdiye kadar belirtmiş olduğumuz platformlar Almanca dil gereksinimini talep etmekteydi. Ancak Arbeitnow ile Almanca bilmeseniz bile kendinize uygun bir iş pozisyonu arayabilirsiniz.

 İş ilanlarının dışında Arbeitnow ile çalışma vizesi için başvuruda bulunabilmek mümkün görünmektedir. Bu konuda ilgili platform kullanıcılara yardımcı olmaya çalışmaktadır.

Arbeitnow vize çalışmalarını kendisine başvuran kişiler ve sponsorlar arasında aracılık görevini üstlenerek gerçekleştirmektedir.

Kuruluş yılı itibariyle genç bir web sitesi gibi görünse de platform Günden güne büyümeye devam etmektedir. Benzerlerinden farklı olarak gerçekleştirdiği işlemler ile kısa sürede popüler bir uygulama olmayı başarmıştır.

9- Truffls

Truffls, iş ilanı sitesinden daha çok bir tür sohbet ve tanışma platformlarına benzetilmektedir. Arayüz olarak daha çok bu tür sitelere yakın gibi görünse de Truffls, iş ilanları konusunda da kendini geliştirmeyi başarmıştır.

Uygulamanın arayüzü kullanıcıların anlayabileceği şekilde basit ve sade şekilde tasarlanmıştır. İlanlar arasında arayış içerisinde bulunan kullanıcılar imleçlere sağa veya sola kaydırarak arzu ettikleri pozisyona hızlıca ulaşabilirler.

Gelişmiş algoritması sayesinde kullanıcılar yeteneklerine göre iş ilanlarını filtreleyebilmektedirler. Bu sayede gereksiz pozisyonlar kullanıcının ekranına gelmeden elenmiş olur.

Kayıt olmak ve yeni profil sayfası oluşturmak kısa birtakım işlemlerden ibarettir. Basit olarak kolayca gerçekleşen bu işlemler sayesinde kullanıcılar uygulamayı kullanmaya hemen başlayabilirler.

Yorum yapın

Kazanmanın Yolu