Hollanda İş İlanları 2024 -En Çok tercih Edilen İş İlanları

Hollanda’ya taşınmak sizin için cazip bir hale mi geldi? Ya da Hollanda da yaşıyor ve mevcut birikimlerinizi koruyarak aynı zamanda arttırmak mı istiyorsunuz? Öyleyse Hollanda iş ilanlarını takip etme zamanınız gelmiş demektir.

Hollanda iş ilanları üzerinden başvuru yapabilmek için mevcut bilgilerinizi içeren CV’nizden biraz daha fazlasına ihtiyaç duyacaksınız. Özellikle yeni taşınan kişiler için bu ülkede uyum sürecini başarıyla atlatarak bir iş kolunda var olmak biraz daha zor olacaktır. Ancak imkânsız değildir.

Hollanda iş ilanları ile doğru pozisyona başvurabilmek için çalışma şartlarını da öğrenmeniz gerekecektir. Bununla beraber ülke dışından bu ülkeye seyahat ederek iş aramak gibi amacınız varsa yasal gereksinimleri de karşılamanız gerekmektedir.

Aşağıda açıklayacağımız web siteleri ile Hollanda’da iş ilanı konusunda öne çıkan platformları anlatmaya çalışacağız. Bu siteleri Hollanda sahibinden iş ilanları sitesi gibi düşünebilirsiniz.

Teknolojik gelişimle birlikte iş aramak artık eskisi kadar karmaşık değil. Her firmaya tek tek adrese dayalı başvuru yapmanız gerekmiyor. Online girişim yolları ile başvurularınızı zamanında ve geçerli şekilde yapabilirsiniz.

Hollanda’da Çalışmak Zor Mu– Hollanda İş İlanlarını Zamanında Nasıl Takip Edebilirim

Hollanda iş ilanları siteleri ile ilgili detaylı bilgiler vermeye geçmeden önce ülkenin ekonomik yapısı hakkında kısa bilgiler aktaralım. Ekonomik yaşam özellikle hayatını sürdürmeyi düşünen kişiler için önelidir. Çünkü para kazanmak kadar kazandığınız paranın değerli olması da önemlidir.

Hollanda’nın Piyasa Şartları Nasıl?

Bir Avrupa ülkesi olan Hollanda, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ekonomik yönden gelişmiş bir görünüm içerisindedir. Geçtiğimiz yıl Mart ayında yayınlanan rakamlara göre işsizlik oranı %3.5 olarak tespit edilmiş. Bu rakamlar bize işsizlik seviyesinin çok düşük olduğunu göstermekte.

Diğer yandan işsizlik rakamları AB seviyesinin çok altında. Bu durum ekonomik yönden ülkenin sorunlar yaşamadığının bir göstergesi olabilmekte.

İlginizi çekebilir: Almanya 2024 asgari ücret açıklandı. Öğrenmek için hemen yazımızı okuyun…

Genel işsizlik oranı bu seviyede ilerlerken genç işsiz oranına baktığımızda rakamların %8 olduğu görülmekte. Ancak bu genç işsiz oranı %14 olan AB seviyesinin neredeyse yarısına yakın.

Gelişmiş vergi sistemi ile de bilinen bu ülkeye yabancı yatırımcılar sıkça yatırım yapmaktadır. Yatırımın sürekli olması ekonominin sıcak ve canlı kalmasına yardımcı oluyor. Sunmuş olduğu vergi avantajları ile de adından sık sık söz ettiren ülke, bu sayede çok uluslu firmaları yatırım için çağırmakta.

Ülkeye yatırım yapan çok sayıda uluslararası firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar arasında Shell Group, ING Group, Royal Group gibi dünyaca tanınmış markalarda bulunuyor.

Hollanda’da iş sektörleri arasında gelişmeye çalışan çeşitli alanlar son yıllarda daha çok öne çıkmaktadır. Bu iş kolları arasında aşağıda sıraladıklarımız gelişimleriniz hızlandırmıştır.

 • Lojistik iş sektörü,
 • Sağlık sektörü,
 • Enerji hizmetleri,
 • Fabrikalar – özellikle kimyasal fabrikalar
 • Tarım ve gıda

Hollanda’da En Çok Aranan İşler Hangileridir?

Açıklanan rakamlara göre 2022 yılında ülkede ki açık iş pozisyonu sayısı 440bin civarındaydı. Bu sayıya 35bin civarında bulunan kamu sektörü açık pozisyonlarının da bulunduğunu hatırlatalım. Açık pozisyonlar arasında sayıca fazla olanlar ise ticari hizmet sektörü, enerji hizmet piyasası, sağlık alanı, toptan ve perakende ticaret ile uğraşan kesim ve sosyal hizmetler sektörünün bulunduğu açıklanmıştır.

İlgili Yazı: Almanya iş ilanları siteleri hangileridir? Almanya’da çalışmak isteyenlerin araştırma yapabileceği iş ilanı siteleri hakkında ki yazımızı okuyun!

Yüksek vasıf sahibi insanlar her ülkenin aradığı iş gücünü oluşturmaktadır. Bu durum Hollanda içinde geçerlidir. Farklı bir alanda yeteneğiniz varsa bu durum sizi yüksek vasıflı hale getirir. Göçmenlikle ilgili başvurularda sahip olduğunuz vasıf yeteneği işlemlerin lehinize tamamlanmasına yardımcı olur.

Mühendislik, teknisyenlik, BT uzmanlığı vb. dallarda meslek sahibi olanlar için ayrıca vergi muafiyeti sunulmuştur. Söz konusu vergi indirimi ortalama %30’lardadir.

Hollanda’da Çalışma Şartları- Mesai Saatleri Ne Durumda?

Ülke genelinde çalışan insanlar 40 saatlik bir görev süresi ile çalışmaktadırlar. İşe başlama bitiş olarak adlandırılan mesai saati kavramı 09.00 ile 17.00 saatlerini kapsar. Ancak herkes bu saat aralığında çalışmamaktadır. Bunun dışında birde vardiyalı sistem bulunur.

Fazla mesai konusunda ise Hollanda’da bazı işler dışında bu uygulamaya gidilmez. Özellikle konaklama sektörü gibi işlerde fazla mesai süreleri işlemektedir. Hollanda İş İlanları – Bazı meslek kolları Dışında Fazla Mesai Yapılamamaktadır

Toplumsal yönetim şekli eşitlikçi bir anlayışa dayanır. Bu şekilde bir işleyiş türü aynı zamanda çalışma koşullarında da kendisini göstermiştir. Toplumsal yapı çalışma hayatıyla beraber organize bir görüntü vermektedir.

Hollanda İş kanunları Nasıl? Kanunlar Yeterli mi? İşçi Hakları Ne durumda?

Ülkenin iş kanunlarının kapsayıcı maddelerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Çalışan işçilerin mesai saatleri, işe başlama ve çıkış, tatil gibi özlük hakları kanunlarla güvence altına alınmıştır. İşe başlama anında yapılan sözleşmeler ile bu haklar güvence altına alınmaktadır.

Kolektif iş sözleşmeleri imzalayarak işe başlayan işçilerin doğrudan bir sendikaya üye olmaları gerekmez. Bu şekilde yapılan işe başlamalarda da aynı özlük haklarından yararlanılabilmektedir.

Hollanda’da Ortalama Çalışan Maaşları Ne Kadar?

Ülkenin maaş dağılımında erkeklerin kadınlardan daha fazla kazandığı görülmektedir. Erkekler yıllık bazda 47.000 kazanırken bayanların ortalama olarak yıllık gelirleri 31€ civarındadır.

Maaşların en yüksek olduğu sektörler ise aşağıda belirtilmiştir. Belirtilen maaşların kazancı yıllık olarak verilmiştir.

 • Hukuk sektörü – Yıllık olarak 63bin€ ortalama kazanç,
 • Bankacılık – Yıllık olarak ortalama 67bin€
 • Enerji, kimya ve petrol hizmetleri – Yıllık olarak yaklaşık değeri 60bin€

Hollanda’da gelişen sektörlerde çalışan kişilerin elde edebileceği yıllık ortalama kazançlar her ülkede olduğu gibi iş sektörüne göre değişir. Yukarıda saydığımız sektörlerinde ışında yer alan ve listeye dahil edilmeyen iş kollarında çalışanların ne kadar gelir elde ettiklerini görmek için Hollanda yıllık ortalama maaşlar linki üzerinden ulaşabilirsin.

AB ülkeleriyle kıyasladığımızda Hollanda’da çalışan bireylerin saatlik ücretleri yönünden 5. Sırada yer aldığını görmekteyiz. Bu durum diğer ülkelerin biraz altı gibi görünebilir ancak alım gücü açısından iyi bir kazanç olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkede ki asgari ücret belirlenirken çalışan kişilerin yaşları göz önünde bulundurulmaktadır. Ayrıca asgari ücrete yılda iki kez güncelleme yapılmaktadır.

1 Ocak 2024 yılından itibaren Hollanda’da asgari ücrete %3,75’lik bir zam yapılmıştır. Bu zam sonrasında 21 yaş ve üzerinde görev yapan kişiler brüt bazda saatlik 13,27€ saatlik asgari ücret almaya hak kazanış oldu. 20 yaş altı gençler 10,62€ saatlik ücret alırken diğer yaş aralığının kazanacağı saatlik ücret aşağıda sıralanmıştır.

 • 15 yaş, 3,98€
 • 16 yaş, 4,58€,
 • 17 yaş 5.24€,
 • 19 yaş altı: 7,96€,

Hollanda’da Nasıl Çalışabilirim? Çalışmak için Hangi Belgelere İhtiyacım Olacak?

Hollanda’da çalışma izni veya oturma izni olmadan çalışabilmek için Avrupa serbest ticaret birliği ülkelerinden birin ya da AB ülkelerinden birisinin vatandaşı olmalısınız. Bu şartları taşımıyorsanız bulundurmanız gereken birtakım belgeler olmalıdır.

Hepsinden önce ülkeye giriş şartlarını taşıyarak yasal yolardan girmeli ve çalışma iznine başvurmalısınız.

Ülkede bulunan çok sayıda kişi oturma izni veya çalışma iznini süre açısından sadece bir kez almaya hak kazanıyor.

Dil İhtiyacı

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi ülkenin konuşma ve resmi dili Hollandacadır. Çalışabilmek ve iş aramak için bu dili bilmeniz şart değil. Ülkede bulunan vatandaşlar yabancı dil İngilizceyi çoğunluk olarak bilmektedir.

Ancak bu durum Hollandaca bilmemenin önemsiz olduğu anlamına gelmemektedir. Hollandacayı iyi derece de bilmeniz iş bulma süreci içerisinde size büyük avantaj sağlar.

İngilizce haricinde ülke vatandaşları farklı diller konusunda da eğitimlidir. İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İskandinav ülkelerinin dilleri konuşabilen kişi sayısı azımsanamayacak kadar çoktur.

Hollanda İş İlanları’nı Bulabileceğim Siteler Hangileridir?

1-    Expatica for İnternationals

hollanda İş İlanları - Expatica for İnternationals
Hollanda İş İlanları – Expatica for İnternationals

Expatica, Hollanda iş ilanları konusunda öne çıkan bir web sitesidir. Platform düzenli olarak güncellenmektedir. Bu nedenle iş ilanı ile ilgili arayışta bulunan kişilerin siteyi düzenli takip etmesi önemlidir.

Ülkede konuşulan dil Felemenkçenin bir lehçesidir. Felemenkçe ve lehçeleri Hollanda, Belçika ve Surinam ülkelerinde resmi dil olarak kullanılır. Bu dilin Belçika’da konuşulan türü Flamanca, Hollanda2da konuşulana ise Hollandaca denir. (Kaynak: Hollanda’nın dili)

Bu bilgiyi kısaca geçmemizin nedeni Expatica sitesinde Hollanda’ca dışında İngilizce dili ile görev yapabileceğiniz açık iş pozisyonlarını da bulabileceğinizdir.

Açık pozisyonlu işler arasında Amsterdam, Rotterdam, Lahey gibi şehirler ve bunların dışında diğer büyük şehirlerde de iş bulunabilmektedir.

2-    Eures

Hollanda İş İlanları - Eures
Hollanda İş İlanları – Eures

Eures web sitesini kullanabilmenin birtakım şartları bulunmaktadır. Bu şartlar AB sınırları içerisinde bulunmak veya EFTA(EFTA – İzlanda, Liechtenstein, Norveç ve İsviçre) ülkeleri vatandaşı olmaktır. Eures sitesi, Avrupa komisyonu tarafından yürütülen özel bir platformdur. Site, amaç olarak Avrupa Birliği içerisindeki serbest dolaşıma imkân tanımayı amaç edinmiştir.

3-    Uwv

Hollanda İş İlanları - Uwv
Hollanda İş İlanları – Uwv

Uwv bir devlet kuruluşudur. Web sitesi, işsizlik yardımlarından sorumlu bir kuruluştur. Sahip olduğu bu özelliğin yanında iş arayan firmalara iş ilanı verebilmek için ortam hazırlamaktadır.

Uwv2den sadece iş başvurusu yapılabilmektedir. Ayrıca tavsiye ve bilgi içerikli hizmetleri de bulunmaktadır.

İş arama ve yardımcı olma ile ilgili olarak Hollanda’da kullanabileceğiniz diğer iş ve işçi bulma siteleri aşağıda belirtilmiştir. Hollandaca ve İngilizce dilini konuşabilenler için bu web siteleri iş imkânı sunabilmektedir.

Bu sitelerden jobbird.com ve Monsterboard.nl’nin İngilizce dil desteği bulunmamaktadır. bu yüzden Hollandaca bilmiyorsanız çeviri programlarını kullanmalısınız. Site içi arama yapmak istediğinizde İngilizce ve Hollandaca kelimeler ile aramayı deneyin.

İş İlanlarına Ulaşmak İçin İş Bulma Ajanslarını Kullanabilirsiniz

Yukarıda sıraladığımız ve açıklamasını yaptığımız web sitelerinin haricinde ülkede iş bulabilmek için aracılık yapan ajanları da deneyebilirsiniz. Ajanslar işverenler ile elemanlar arsında bir tür köprü görevi görmektedir. Bu özelliklerinden dolayı farklı bir alternatif olarak ajansları tercih edebiliriniz.

Farklı diller ve özellikle İngilizceye hâkim bir özelliğiniz varsa aşağıdaki ajanslar ile iletişime geçmek işinize yarayabilir.

Yorum yapın

Kazanmanın Yolu