Dropshipping Nedir? 2024’te Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping nedir ve nasıl yapılır sorularına bu yazımızda yanıtlar veriyoruz. Dropshipping, internet üzerinde yapılan satışlarda, satıcının ürün stoklarına gerçekte sahip olmadığı, ancak ürünleri müşterilere ulaştırmak için bazı firmalarla iş birliği yaptığı bir iş modelidir.

Satış yapmayı seviyor ancak mağaza, depo ve diğer maliyetlerle uğraşmak istemiyorsanız, dropshipping sizin için ideal bir çözüm olabilir. Bu yazımızda, Dropshipping nedir, nasıl işlediği, avantajları ve sınırları hakkında detaylı bir şekilde sohbet edeceğiz.

Dropshipping Nedir? Avantajları ve DezAvantajları nelerdir?

Dropshipping, aslında e-ticaret ile uğraşanlar tarafından kullanılan bir ticari organizasyon türüdür. Satış mağazası, müşteri siparişlerini alır ve bu siparişleri ürün tedarikçisine iletir. Tedarikçi firma ürünleri müşterilere ulaştırma sorumluluğunu üstlenir.

Söz konusu işlemler, mağaza sahipleri ve satıcılar için büyük bir iş fırsattır. Çünkü tek bir iş yöntemine odaklanabilirler. Odaklanacakları ana işler tüketici ilişkilerini güçlendirmek ve satıcılarla iş birliği yaparak ürünleri müşterilere ulaştırmaktır. Bu alanda herkes kendi üzerine düşen işi yapar.

İlgili yazı: Online girişim yöntemleri hangileridir? Hangi girişim yöntemlerini denemek kazanç elde ettirir?

Dropshipping hem satıcılar hem de üreticiler tarafından dünya genelinde ürün pazarlamak için sıklıkla kullanılmaktadır. Buraya kadar Dropshipping nedir sorusuna yanıt vereye çalıştık. Şimdi Sistemin nasıl çalıştığı hakkında söyleşimize devam edelim.

Dropshipping Nasıl Çalışır?

Dropshipping yöntemi, temelde 4 adet basit işlem gerektiren adımlardan oluşur:

  1.  Müşteri, bir satın alma işlemi için satıcı ile anlaşır.
  2. Satıcı, satın alma işlemini düzenler ve tedarikçiye konuyla ilgili iletilir.
  3. Distribütör yani tedarikçi, satın alma işlemini kendi depolama tesisinde karşılar. Ürünleri alıcıya kargolar.
  4. Eğer tüketici üründen memnun kalırsa, işlem başarıyla tamamlanmış demektir.
Dropshipping Nedir?
Dropshipping Nedir?

Ancak, müşteri üründen memnun değilse ve iade talep ediyorsa, bu noktada zorluklar ortaya çıkabilir. Satıcının, müşteri memnuniyetini teşvik etmek ve potansiyel satın alımları teşvik etmek için Müşteri İlişkileri Yönetimi yazılımını kullanması önemlidir.

Dropshipping Yönteminin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

DezAvantajlar Nelerdir?

Yerel bir işletme sahibiyseniz veya internet mağazanız için ürün teslimatı yapmak istiyorsanız, geleneksel perakende hizmetinde olduğu gibi envanteri kendiniz depolamak zorunda değilsiniz. Hatta satışlarınız sonrasında yeni ürünler eklemeniz de gerekmez.

Yukarıda kısaca belirttiğimiz gibi Dropshipping, bu ihtiyacınıza pratik bir çözüm sunmaktadır. Söz konusu sistem özellikle e-ticaret mağazanız için oldukça faydalı olabilir. Bir müşteri online bir şey sipariş ettikten sonra, Dropshipping hizmeti sayesinde tedarikçi ürünü doğrudan tüketicinin adresine gönderir.

Bu yöntem, büyük şirketlerin yanı sıra küçük işletmeler için de aynı türden ürünleri kullanma imkânı sunar. Böylece e-ticaret ile zamanda bir miktar para kazanmanıza ve depolama alanını korumanıza yardımcı olur.

Ancak, bu sürecin aslında olduğundan daha basit göründüğü gerçeğini de hatırlatmamız gerekiyor. Bu nedenle, yatırımlarınızı bir dropshipping mağazasına yatırmadan önce, bu konuda neden karmaşık olabileceğini anlamanız gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

1.     Düşük kâr marjı

Dropshipping Nedir? - Dez Avantajları nelerdir?
Dropshipping Nedir? – Dez Avantajları nelerdir?

Dropshipping ile kendi tedarik zincirinizi yönetmeniz veya herhangi bir envanter saklamanız gerekmediği için maliyetlerde düşüş olur.

Ancak bu durum, sermaye olarak az miktarda nakit koyduğunuzda, aynı ölçüde az gelir elde edeceğiniz anlamına gelir. Kısacası, satış miktarınız sınırlı kalırsa, çok kâr edemezsiniz, paranın çoğu distribütöre gider.

Dropshipping ile harcamalarınızda azalma olur. Pazarlama, reklam, blog yapma, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), satın alma işlemleri ve işyeri saatlerinin bazı giderlerini karşılama için yaopılması gereken harcamalarda lehinize gelişmeler olur. Bu faktörleri kullanarak gelirinizi kolayca tahmin edebilirsiniz

Üreticilerden ve bayilerden alınan indirim oranınız %20’den daha düşük olabilir.  Bu durum, ekstra harcamalarınızı karşılamak içinçok büyük bir yük oluşturmayacaktır.

Bazı ürünler için, gelirinizi azaltarak rekabet üzerinden kazanmak isteyebilirsiniz.  Gelir olarak ısrarla %20’ye bağlı kalmaya çalışırsanız bu durum ürün satışınızda rekabet nedeniyle azalma yapabilir.

Bunun dışında, gelirinizin bir kısmının web trafiğiniz aracılığıyla olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle, BigCommerce ve Shopify veya wordpress gibi platformlarda sıfırdan bir e-ticaret markası oluşturuyorsanız, müşteri kazanmak gerçekten uzun bir süreç olabilir.

Her ne kadar basit görünse de, dropshipper’lar sürekli olarak perakende distribütörleri, satın alma işlemleri, getiriler ve müşteri hizmetleriyle başa çıkmalıdır. Dropshipping yöntemini kullanmak, özellikle web trafiğine sahip olduğunuzda, genellikle daha ekonomiktir.

2. Yüksek Rekabet Ortamı

“Düşük giderler” prensibine odaklanan ve diğer durumları ihmal eden aşırı özgüvenli kişiler muhtemelen başarısız olacaklardır. Dropshipping nedir sorusunun yanıtını öğrenemeden bu işlere girmiş bireylerde bu tür başarısızlık oranı yüksek görünmekte.

Bir Firmayı Dropshipping ile kurmak için çok az kaynağın gerektiği düşünülse de, bu düşük giriş ihtiyaçları, en popüler pazarlardan birinde diğerlerinden daha fazla rekabetle karşılaşmanız anlamına gelir.

Bir iş ne kadar büyükse, o işten elde edilecek kazancı en uygun maliyetlerle sağlamak o kadar kolaydır. Ürün satışlarıyla ilgili siparişten ürünün teslimine kadar konuya hakim olmazsanız rakiplerinizin aynı ürünleri sunabileceği bir ortam yaratırsınız. Bu, çok sayıda rakibin benzer ürünleri satışa sunabileceği anlamına gelir.

Dropshipping’e yeni bir iş olarak başlıyorsanız, rakipleriniz yılların deneyimiyle desteklenmiş bir şekilde fiyatlarınızı düşürmek için kaynaklara sahip olabileceğini bilmelisiniz. Bu da potansiyel müşterilerin aynı ürünü daha düşük bir maliyetle başka bir yerden alabileceği anlamına gelir. Bu durumda, neden müşteriler sizden aynı ürünü satın alsınlar?

3. Tedarik Zinciri Üzerinde Kontrol Bulunmama Sorunu

Geleneksel olarak yapılan e-ticarette, müşteriler ürün kalitesi, teslimat hızı ve iade politikaları konusunda şikayetlerde bulunursa, bu endişelerle doğrudan başa çıkabilirsiniz. Ancak, stoksuz satışta, mağaza sahibi temelde tedarikçinin inisiyatifine bağlıdır. Yine de müşterilerinizle doğrudan iletişim kurmanız gereken kişi sizsiniz.

Dropshipping işinde, mağaza sahipleri sadece tedarikçinin endişelerini gidermekle kalmaz, aynı zamanda müşteriye kendi kontrol dışındaki faktörleri garanti eder. Ancak bu durumda, dropshipper’lar tedarikçi ile tüketici arasında gidip gelirken etkileşimde sorunlar yaşayabilirler.

Bir taraf yavaş yanıt verirse, tüm etkileşim durabilir ve sorunların çözülmesi daha uzun sürebilir. Ayrıca, eğer bu konuda sosyal medyada ses getiren olumsuz müşteri yorumları ortaya çıkarsa, bu durum işinizi daha başlamadan bitirebilir.

4. Yasal Sorumluluk Problemleri

Yasal sorumluluk işlemleri, dropshipper’lar için yaygın bir sorun olmasa da, dikkate alınması gereken bir konudur. Bazı tedarikçiler, iddia ettikleri kadar güvenilir olmayabilir. Malın kaynağını sürekli olarak belirlemek de mümkün değildir.

Distribütörlerin ticari marka logosunu yasadışı olarak kullanması veya başka bir tedarikçinin patentini aşan ek bir sağlayıcı tarafından kullanılması daha karmaşık bir durumu ortaya çıkarır.

Bu tür potansiyel komplikasyonlar, sağlam bir Dropshipping düzenleme Anlaşması ile düzeltilebilir. Ancak, her dropshipping girişimi bu tür ayrıntıları bilmeyebilir. Satıcıları seçerken bu tür durumları göz önünde bulundurmak önemlidir.

5. Güvenilir Marka Oluşturma zorluğu

Perdenin arkasında bulunan söz yazarları gibi dropshipper’lar da işlerinin başarısını başka bir yerde aramalıdırlar. Gerçekte sunduğunuz ürün olağanüstü ise, müşterileriniz sizden ziyade ürünün etiketine odaklanacaktır. Sunduğunuz alışveriş deneyimini tamamen unutacaklardır.

Sonuç olarak, kutunun üzerinde şirket logonuz bulunmuyor. Bu durum, dropshipping’in tanınmış marka isimleri için yeni başlayanlardan daha mantıklı olmasının başlıca nedenlerinden biridir.

Dropshipping’in Avantajları Nelerdir?

Dropshipping Nedir? - Avantajları nelerdir?
Dropshipping Nedir? – Avantajları nelerdir?

1-    Düşük Seviyede Başlangıç Maliyetleri.

Bir dropshipping yönteminde, mağaza kiralama, ürün stoklama ve personel maliyetleriyle uğraşma ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan, müşterileri yönlendirebileceğiniz ve ürünleri satabileceğiniz birtedarikçidir.

Ürün tedariğini kendiniz yapabilir veya Amazon.com, Shopify, Squarespace gibi popüler e-ticaret sistemlerinde bulunabilir

2-    Başlamak kolaydır

Bir e-ticaret işletmesini yönetmek, ürünleri satın almanıza, stokları sürdürmenize ve tedarik etmenize gerek olmadığında daha da basit hale gelir. Bir online satış noktasını 15 dakika gibi kısa bir sürede oluşturabilirsiniz.

Alımları kabul etmek, işlemek, satıcıya göndermek ve ödemeleri onaylamak gibi arka plan işlemleri birkaç günü alabilir. Ancak bu, fiziksel bir mağaza açmaktan çok daha hızlı bir başlangıç sağlar:

3-    Tedarik Yönetimi Gereksinimi Yoktur

Dropshipping ile ürünleri koruma, nakliyat ve karla uğraşma gibi düşüncelere kesinlikle gerek yoktur.

4-    İşleyişi Kolaydır

Tüm işlemlerinizin online olması, bunu herhangi bir yerden yönetebileceğiniz anlamına gelir. Sadece bir dizüstü bilgisayar ve sağlam bir internet bağlantısına ihtiyacınız vardır.

5-    Ürün Tekliflerinde Esneklik

Kendi envanterinizi sürdürmediğiniz için, talebe bağlı olarak diğer ürünlere geçmek çok daha kolaydır.

6-    Ölçeklenebilirlik

Pazarlama ve sipariş almanın dışında gerçekleştirmeniz gereken tek şey, işlerinizi büyütmektir. Trafiği yönetebilen ve satın alımları kabul edebilen güçlü bir platforma ihtiyacınız vardır.

Sorunlu alışverişlerde iadelerle uğraşma konusunda endişelenmesi gereken tedarikçidir. Bu nedenle işletmeniz büyüdükçe genişleyebilecek bir tedarikçi seçmek önemlidir.

Yorum yapın

Kazanmanın Yolu