E Ticaret Nedir? 2024’te E Ticaret Nasıl Yapılır?

E ticaret nedir sorusu teknoloji çağında olduğumuz şu günlerde internetten para kazanma konuları arasında merak uyandırıyor. E ticaret girişiminizi başlatarak kendi işvereniniz olmanın özgürlüğünü arzuluyorsanız, interneti kullanmak muhteşem bir fikir.

İnternet konusunda kendinizi zeki buluyorsanız ve pazarlama konusunda yetenekliyseniz, bir iş kursuna katılmak sizin için mükemmel bir seçenek olabilir. Bir işi başarıya taşımak her şeyden önce emek ve çaba gerektirir.

Başarılı olmak için, ileri görüşlü, üretken ve fikirlerinizi hayata geçirme noktalarında gerekli adımları atma becerisi gereklidir. Söz konusu bu süreç, doğru yapılırsa tatmin edici ve aynı zamanda kazanç getiren bir yolculuk olabilir.

2023’de Dünya geneli e-ticaret satışları neredeyse 5,7 trilyon dolara ulaşmıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan istatistiklere göre, e-ticaret, 2022’nin Eylül ayına kadar toplam satışların %14,8’ini oluşturdu. Bu durum en ticaret nedir ve  e ticaret nasıl yapılır soruları üzerinde araştırma isteği oluşturdu.

Alışverişten gelir elde etmek için büyük bir potansiyel var. Yazımızda, online işinizi başlatmak için kapsamlı bir kaynak bulacak, karşılaşabileceğiniz muhtemel masraflar hakkında bilgi edineceksiniz.  

E Ticaret Nedir?

E Ticaret Nedir?
E Ticaret Nedir?

E ticaret, ürün ve hizmetlerin internet üzerinden alınıp satılması anlamına gelir. Bu durum, şirketlerin müşterilerle dijital platformlar üzerinden iş yapmasını sağlayan bir ticaret modelidir. E-ticaret sayesinde işletmeler, yerel bir tüketici kitlesiyle sınırlı olmadıkları için daha geniş bir kitleye erişim imkanına sahiptirler.

E Ticarete Nasıl Yapılır? E Ticaret’e Nasıl Başlamak Gerekir?

İnternetten online satış sektörü sürekli büyümekte olduğundan, hizmetlerinizi e ticaret araçlarıyla müşterilere ulaştırabilmek son derece faydalı bir kazanç yöntemidir.

Rekabetin varlığına rağmen, işletme sahipleri için oldukça parlak bir gelecek söz konusu görünüyor. İşte adım adım e ticaret nedir ve e ticaret nasıl yapılır üzerine fikirler.

1- Satış Yapmak İstediğiniz Modelleri İnceleyin! Hangi Ürünleri Pazarlayacağınıza Karar Verin

E - Ticaret - Satış Yapmak İstediğiniz Modelleri İnceleyin!
E – Ticaret – Satış Yapmak İstediğiniz Modelleri İnceleyin!

Günümüzde e-ticaret alanı oldukça rekabetçi bir yapıya sahiptir. Bu yüzden işletmenizin gerçekte neyi temsil edeceğini önceden tasarlamak önemlidir. Online ticaretin bu kolunda dört ana model bulunmaktadır:

A- İşletmeden işletmeye (B2B)

Bu modelde, firmalar diğer şirketlere ürün ve hizmetler sunarlar. Satın almalar genel olarak tekrarlı şekilde devam eder. İşletmeden işletmeye modeline örnekler arasında Amazon Business, Alibaba ve Rakuten platorfmları bulunmaktadır

B- İşletmeden tüketiciye (B2C)

İşletmeden tüketiciye yolu, işletmenin müşterilere, şapkadan ayakkabılara kadar geniş bir ürün yelpazesi sunmasını anlatır. B2C markaları, Amazon.com, Alibaba ve Walmart gibi çeşitli marka isimlerini tek bir çatı altında pazarlayabilmektedir.

C- Tüketiciden tüketiciye (C2C)

C2C modelleri, tüketicileri bir araya getirip ürünleri ve hizmetleri takas etmeyi amaçlayan online girişim hizmeti sunan yerlerdir. C2C platformları arasında Craigslist, Etsy ve ebay.com bulunmaktadır.

D- Tüketiciden işletmeye (C2B)

C2B modelinde, bireyler ürünlerini ve hizmetlerini sunarlar. Bu duruma bir örnek olarak Upwork gösterilebilir.  C2B sisteminde şirketler kendilerine hizmet verecek olan danışmanları seçebilirler.

İşletmenizin modelini belirlerken, ürünlerinizi ve gönderi stratejilerinizi de dikkate almak önemlidir. Genellikle aşağıdaki gönderi yöntemlerinden birini kullanırsınız:

1- Toptancılık: Düşük maliyetli toptan ürünler satın alarak, bu ürünleri web sitenizde sunun.

2- Doğrudan tüketiciye (D2C): Doğrudan tüketiciye yöntemi, Bayi veya mağaza desteği olmadan ürünlerinizi doğrudan müşterilere sunmayı ifade eder.

3- Abonelik: Sadık müşterilere düzenli aralıklarla ürünler sunun, örneğin her ay köpek maması veya yeni sebze paketleri gibi.

4- Dropshipping: Dropshipping için  bir mağaza (web sitesi) kurun. Böylece tüketiciler ödeme yapabilir ve stok ve ürün ambalajı gibi detaylarla ilgilenen bir tedarikçiden kaynak sağlayabilirler. Dropshipping işletmeleri hızlı ve uygun maliyetlidir. Bu konuda daha önce hazırlamış olduğumuz Dropshipping nedir isimli konuyu okuyabilirsiniz.

2- İşletmeniz İçin Bir Stratejisi Oluşturun

E ticaret nasıl yapabilirim düşüncesindeyseniz sıradaki adım bir strateji geliştirmekte. İşletme kurma adımını attıktan sonra, işletme stratejisi geliştirmeye odaklanın.

Strateji geliştirme, hedeflerinizi, finans yönetimi, prosedürler, reklam ve pazarlama için yol haritanızı belirler. Aynı zamanda, potansiyel yatırımcıları çekmek için de kullanabilirsiniz. Ürün ve hizmetleriniz için mevcut rekabeti ve pazarı araştırarak bilgi edinin.

Hedef kitlenizi ve potansiyel müşterilere nasıl ulaşabileceğinizi belirleyin. Gelecek aylarda yapılacak adımları, zamanlamayı ve uygulama planını planlayın.

İlgili Yazı: Freelance Siteleri hangileridir? Hangi siteler üzerinden çalışarak kazanç elde edebilirim?

3- Firmanız için İsim Belirleyin ve İşletmenizi Kurmaya Başlayın.

Sırada, hizmetiniz için bir tanımlayıcı bir marka adı belirlemek var. Online satış yapmaya başlayanlar için, firma adı kuruluşunuzun başarısı için hayati öneme sahiptir. Bir firma adı seçmek eğlenceli bir iş olabilir.

Ancak biraz düşünce ve planlama gerektirir. Ürününüzü doğru şekilde yansıtan benzersiz ancak basit bir isim seçmeniz gerekiyor. Bununla beraber internet alan adının, sosyal medya hesaplarının yönetimi ve yasal ismin uygun şekilde sunulup sunulmadığını da kontrol etmek isteyeceksiniz.

Özellikle uluslararası pazarlara yöneliyorsanız, firmanızın çeşitli kültürler arasında uygun bir şekilde hizmet verebileceğinden emin olmak için araştırma yapın. İşletmenizi geliştirirken, tüm ürün ambalajlarında, web sitesi düzeninde ve reklam materyallerinde kullanılacak bir logo oluşturmanız gerekecektir.

Son olarak, etiketinizin çarpıcı internet görüntülerine dönüşmesine yardımcı olabilecek bir profesyonel kişiyle iş birliği yapmayı işe düşünebilirsiniz.

4- Gerekli Yasal İzinleri Alın

E ticaret alanında satış başlamadan önce, yasal gereksinimleri karşılamak için bir dizi adım atmanız gerekecek. Bunlar arasında şirketinizin açılış muhasebe kayıtları ilk sırada yer alır.

Kazancınız üzerinden vergi vererek sorumluluğunuzu yerine getirmeyi unutmayın. Bunun içinde firma açılış işlemlerinin sonunda bir muhasebeciyle görüşerek kayıt işleminizi oluşturmalısınız.

Şirketinizin türüne göre vergilendirmelerde değişiklikler gözlenir. Basit usulle açılan firmalar diğerlerine göre daha kolay açılış ve kapanış yapabilmektedirler. Her şirket türünün bu şekilde kendine özgü kuralları bulunmaktadır.

Online işletmeniz için uygun hukuki ve ekonomik yapıyı belirlemek önemlidir.

  • Anonim şirket
  • Limited şirket
  • Komandit şirket
  • Kolektif şirket
  • Komandit şirket
  • Tek kişilik şirket

Türleri arasından kendinize uygun olanı belirlemelisiniz. Genel olarak e ticaret nedir ve e ticaret nasıl yapılır diyenler daha çok yeni işe başlayanlar olduğundan, tek kişilik şirket türü başlangıç olarak tercih edilmektedir.

Tek kişilik şirket bir kişi tarafından yönetilir ve sınırlı bir sorumluluk içerir. Bu avantajdan yararlanmak isteyen kişiler tek kişilik şirket türünü tercih ederek E ticaret hayatlarına başlayabilirler.

5- E-Ticaret İşiniz İçin Dijital Alanda Varlık Gösterin

Tüm gerekli belgelerin alınması ve şirketin resmi olarak kaydedilmesinin ardından, bir sonraki adım E ticaret sitesi oluşturmaktır. E ticaret internet sitesi, firmanızın “online mağaza vitrini” olarak müşterilerin ziyaret edebileceği, keşfedebileceği ve alışveriş sepetlerine ürünler ekleyebileceği yerdir.

Bir işletmenin iyi bir web siteye sahip olması, devamlılık için hayati önem taşır. Web sitesi açarken ilk olarak, işletme adınıza uygun bir alan adına sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonra, işletmenizin gereksinimlerine uygun bir e-ticaret platformu seçmek gerekecek.

Bunun yanı sıra işletmenizin büyüklüğüne uygun bir iletim platformu seçmek için çaba harcarsınız. En yaygın yerler, tedarik zinciri, ödeme işlemleri ve diğer işletme işlevlerini içeren bir yazılım uygulamasıdır (Shopify vb.).

İsteğinize göre seçebileceğiniz birkaç e-ticaret sistemleri aşağıda sıralanmıştır.

a- Squarespace: Squarespace, modern tasarımı sayesinde kullanıcıların kolay web sitesi oluşturmasına imkan tanır. Bununla beraber sitelerde alışveriş özellikleri de sunar. Basit bir arayüze sahiptir. Ancak Shopify kadar kapsamlı özelleştirme seçenekleri sunmaz.

b- Shopify: Bu popüler e-ticaret platformu, geniş bir özelleştirme seçeneği sunar. Kullanımı kolaydır. Yazılım olarak hizmet (SaaS) modeli sayesinde, işletmenizin gereksinimlerine göre çok çeşitli planlardan seçim yapabilirsiniz.

c- Magento: Teknoloji konusunda bilgiliyseniz, Magento gibi açık kaynaklı bir sistemle işletmenizin her yönünü kişiselleştirebilirsiniz. Bu sistem, uzmanlar için en iyisidir ve işletmenizin özel gereksinimlerini karşılamak için esneklik sunar.

d- WooCommerce: WordPress web sitenize ekleyebileceğiniz ücretsiz bir eklentidir. İndirilmesi ve kurulması ücretsizdir. İşletme sahiplerine geniş e-ticaret araçları sunar. Özellikle teknolojiye hâkim olanlar için idealdir.

6- Ürünlerinizi Listelemeye Başlayın

E ticaret fikirleri doğrultusunda web sitenizin oluşturduktan sonra, ürünlerinizi tanımlayan açıklamalar, özetler ve görselleri eklemeye başlayabilirsiniz. Satış yapacağınız ürünleri, kendiniz üretebilir veya bir tedarikçiden temin edebilirsiniz.

Tedbirli bir girişimciyseniz, başlangıçta yeterli miktarda stok bulundurmak isteyebilirsiniz. Bu, bir giysi koleksiyonunun her rengi ve bedeninden bazılarını içerebilir. Ürün miktarları, işinizin büyüklüğüne ve web sitenizin ne kadar trafik çektiğine bağlı olarak değişebilir.

Daha sonra, paketleme, depolama, tedarik zinciri yönetimi ve nakliye gibi stratejiler geliştirmeniz gerekecektir.

7- Satışa Başlayın

Artık e ticaret sitesi kurmak üzerine uzman bir kişi olarak satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ürünlerinizi etkili bir şekilde pazarlamaya başladıktan sonra işlerinizin zamanla büyüdüğünü göreceksiniz.

İlgili yazı: Amazonda nasıl satış yapılır? Amazon platformunu kullanarak satış yapmanın inceliklerini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Hizmetinizin büyümesiyle birlikte anahtar performans göstergelerinizi izlemeye başlayabilirsiniz. Markanıza trafik çekmek için çeşitli dijital reklam ve pazarlama yöntemlerini denemeye devam edin.

Stok yönetimi, stratejiler ve pazarlama üçlemesi arasında, her müşterinin memnuniyetini ve gönderilerinizin zamanında ulaşmasını sağlamak önemlidir. Herhangi bir aksaklık durumunda acil durum planları hazırlamak da kritik öneme sahiptir.

8- E Ticaret Sitenizin Reklamını Yapın

E-ticaret sitelerine yapacağınız reklam tekniklerinin bir hizmete adım atmanıza ve onu geliştirmenize yardımcı olabileceği herkesçe biliniyor. Pazarlama ve reklam etkinliklerini yürütmek, kullandığınız pazarlama kanallarından bağımsız olarak daha geniş bir hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Ürünleri tanıtmak için pek çok farklı kanal mevcut olduğundan, doğru olanı seçmek bazen karmaşık olabilir.

E-ticaret Sektörüne Giriş Yapmanın Maliyeti Nedir?

E-ticaret şirketinizi kurmak, büyük bir müşteri kitlesiyle temas kurmanın ilk aşamasıdır. Bununla birlikte, bu girişim türü zaman ve para gerektirir. Bir internet şirketini başlatmak ve kar elde etmeye başlamak için 2 yıla kadar süreye ihtiyacınız olabilir.

Bir e-ticaret işine başlamak için göz önünde bulundurmanız gereken bazı başlangıç ​​maliyetleri vardır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır.

1. Ürün stoku: Ürünleri pazarlamak için yeterli stok bulundurmak önemlidir. Ancak, satamayacağınız ürünlere para harcamak istemezsiniz. Bununla beraber, depolama alanı ve ekipmanlarına da ihtiyacınız olabilir.

2. Personel: İşletmenizin büyüklüğüne ve hızına bağlı olarak, personel ihtiyacı ortaya çıkabilir. Bazı girişimciler işe başladıktan sonra hızla genişlerken, diğerleri tek başlarına devam ederler.

3. Teslimat Maliyetleri: Teslimat maliyetleri, ürünlerinize, satışlarınıza, teslimat çözümlerine ve e-ticaret sisteminize bağlı olarak değişir.

4. Lisanslar ve izinler: Kurduğunuz işletmenin şirket türüne, bulunduğu ülkeye ve satışını yapacağınız ürünlere bağlı olarak lisanslar ve izinler almanız gerekebilir. Bu masraflar, her ülke için farklılık gösterebilir.

5. E Ticaret sitesi ve organizasyon: E-ticaret platformlarını kullanmanın maliyeti, temel bilgiler için aylık 29 dolardan başlar. Ayrıca, alan asdı ve hosting hizmetleri için ek maliyetler olabilir.

Yorum yapın

Kazanmanın Yolu