Almanya da Ev Kiraları Ne Kadar? Almanya Ev Kiraları 2024

Almanya eskiden beri özellikle ülkemiz açısından göçün yaşandığı bir ülke olarak biliniyor. Halen bu ülkeye yerleşmek isteyen kişiler Almanya ev kiraları üzerine araştırma yaparak kendi bütçesine göre bir ev aramakta. Herkesin merak ettiği soru Almanya’da ev kiraları 2024’te ne kadar? Bu yazımızda bu soruya yanıt arıyoruz.

6 ay olsun veya 10 yıl boyunca Almanya’ya taşınma düşüncesi kafanızda şekillendiyse, bir konut bulma gerekliliğiyle karşı karşıya kalacaksınız. Almanya ev kiraları, tercih edeceğiniz evin konumu ve kalitesine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Ancak, birçok Dünya genelinde yer alan çok sayıda uluslararası yerleşim yeriyle karşılaştırıldığında, Almanya’da ev kira maliyetlerinin oldukça makul olduğundan emin olabilirsiniz. Almanya’daki farklı şehir bölgelerinde kira fiyatlarında genellikle önemli farklılıklar görülür. Bu yazımızda konutlarının maliyetlerini, tartışılan yaşam tarzını, farklı konut seçeneklerini ve tüm Almanya’da ortalama kira fiyatlarını ele almaya çalışacağız.

Almanya Ev Kiraları 2024 – Yaşam Tarzına Göre Kira Maliyetleri

Almanya Kiralık Daire Fiyatları - Yaşam Tarzına Göre Kira Maliyetleri
Almanya Kiralık Daire Fiyatları – Yaşam Tarzına Göre Kira Maliyetleri

Almanya’da Daire Yaşamak

Bir apartman dairesinde yaşam, özellikle çiftler veya yalnız yaşamayı tercih edenler için mükemmel bir seçenek olabilir. Daire yaşamı, şehir merkezi civarında yaşamayı tercih edenler için aslında oldukça popüler bir seçenektir.

Almanya’da Kiralık Bir Dairenin Ortalama Fiyatı Ne Kadardır?

Almanya‘da bir konutun kirası, konutun büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak 500 Euro ile 2.000 Euro arasında oldukça değişkenlik gösterebilir. Bir apartman dairesinde veya şehir merkezi civarında yaşamanın maliyeti bölgeden bölgeye değişebilmektedir.  

Daire veya apartman dairesinin maliyetini hesaplayanlar, kira bedelinin yanı sıra peşinatı ve Almanya’da birçok dairenin mobilyasız olduğunu göz önünde bulundurmalıdır. Bu durumda mutfak tezgahları veya montajlar gibi eksiklikler dikkate alınmalıdır.

Topluluk Halinde Yaşamak

Almanya’da paylaşımlı yani ortak halde kalınabilen daireler, apartman daireleri, apartmanlar ve mülkler genellikle “Wohngemeinschaften” olarak adlandırılır. Bu terim aslında “birlikte yaşamak” anlamına gelir. Ancak tam anlamıyla bir komşuluk yaşantısı gibi değildir.

WG yaşam tarzı genellikle gençler ve stajyerler tarafından tercih edilir. Berlin’in merkezinde bir bölge için yaklaşık 400-600 Euro aralığında kira bulunmaktadır. Bu fiyatlar Münih’in merkezinde bir bölge için yaklaşık 600-800 Euro arasındadır.

Öğrenci Evinde Yaşam

Almanya Kiralık Daire Fiyatları - Öğrenci Evinde Yaşam
Almanya Kiralık Daire Fiyatları – Öğrenci Evinde Yaşam

Öğrencilerin beraber yaşayarak maliyetleri ve market alışveriş fiyatları gibi masrafları paylaşabilirler. Bu sayede paylaşarak öğrenciler için konaklama daha uygun hale getirilebilir. Stajyerler genellikle Lisans seviyesinin ilk yılında öğrenci konutlarına yerleştirilir. Ancak bazı durumlarda 2. veya 3. yıl ve hatta yüksek lisans öğrencileri de bu konutlarda yer bulabilirler.

Stajyerler genellikle kendi kişisel yatak odalarına ve bazen de özel duş odalarına sahiptirler. Ancak mutfak gibi ortak alanları paylaşımlıdır. Berlin’de öğrenci konutları ayda yaklaşık 350 Euro civarında iken, Münih’te bu miktar genellikle 500 Euro civarındadır. Almanya’da stajyer konaklama fiyatları ve diğer konut seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yatılı konaklama-Pansiyonda Yaşam

Ev sahipleriyle birlikte yaşamak, genellikle konaklama maliyetlerini oldukça düşürebilen uygun bir seçenektir. Ödediğiniz kirada her şey dahildir. Bu da genellikle sabah ve akşam yemeği gibi yiyecekleri ve bazen çamaşır yıkama hizmetleri için extra maliyet ödemeyeceğiniz anlamına gelir.

Yatılı konaklamada, genellikle yeni mobilyalar satın almanıza veya ek masraflarla uğraşmanıza gerek kalmaz, ancak ev sahibinin misafirperverliğine saygılı olmanız gerektiğini belirtmek önemlidir. Bu tür konaklama genellikle mülk içindeki bir alanın kiralanması modelidir.

İlginizi Çekebilir: E Ticaret nedir? E Ticaret nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir?

Yapılan anlaşmada yiyecekler de dahilse, çok iyi avantajlar sunabilir. Ayrıca, bir au-pair olarak günlük bakım sağlarsanız, bu maliyeti azaltabilir veya hatta tamamen ücretsiz panele erişebilirsiniz.

Almanya’da Kira Fiyatlarının Şehirlere Göre Değişimi

Almanya da kiralık ev fiyatları büyük ölçüde şehirlere bağlı olarak değişmektedir. Örneğin, Berlin’de standart bir apartman için aylık kira ücretleri genellikle 700 ile 1.200 Euro arasında değişebilirken, Münih’te bu rakam 1.200 Euro’nun üzerine çıkabilir.

Almanya Kiralık Ev Fiyatları Ne Durumda?

Numbeo‘ya göre, Almanya’da tek yatak odalı bir dairenin ortalama kira maliyeti yaklaşık 750 Euro civarındadır.

İşte, önemli Alman metropollerindeki tek yatak odalı daireler için tipik maliyetlerin bir özeti:

ŞehirlerOrtalama Kira
Stuttgart€1,025
Munich€1,346
Cologne€807
Berlin€1,087
Frankfurt€1,060
Hamburg€993
Leipzig€592
Almanya da Kiralık Daireler – Şehirlere Göre Ortalama Kiralar

Almanya’da bir mülk edinmenin maliyeti nedir?

Almanya’da bir gayrimenkul satın almak, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve İngiltere olduğu kadar yaygın değildir. Almanya’da bir topluluk veya bölge belediyesinde bir bina inşa etmenin tipik maliyeti, her metrekare için yaklaşık 5.400 Euro, Berlin’de ise 7.000 Euro ve Münih’te 11.700 Euro civarındadır.

Almanya’da kira maliyeti ne kadardır?

Almanya’da standart kira ödemeleri, ortak bir stüdyo daire için aylık 300 ile 800 Euro arasında ve tek yatak odalı bir daire için 500 ile 1.300 Euro arasında değişebilir. Tek yatak odalı bir dairenin toplam standart kira bedeli genellikle 750 Euro’dur.

Almanya’da Kiralık ev Bulmak İçin Tercih Edilebilecek En İyi Web Siteleri hangileridir?

Almanya’ya taşınma işlemlerinin en zor yönlerinden biri, kiralık ev bulma sürecidir. Ev arama sürecinde ulaşılabilir olmak önemlidir. Gelebilecek herhangi bir haberi kaçırmamak için iletişim kanallarınızı açık tutmayı unutmayın.

Almanya da emlak piyasasında sunulan çeşitli seçenekler arasında; müstakil evler, paylaşımlı evler, küçük daireler, tam donanımlı apartman daireleri bulunmaktadır. Paylaşımlı daireler veya evler müstakil ev kiralamaktan daha ekonomiktir.

Profesyonel olarak Almanya’ya bir şirket aracılığıyla gelenler için, iş arkadaşlarınız veya özel sistemler aracılığıyla bir ev kiralamak en iyi seçenektir. Bazı şirketler, çalışanlarının konut ihtiyaçlarını tartışabilecekleri çevrimiçi forumlar veya kendi mülk teklifleri sunarlar.

Almanya’ya yurtdışından taşınıyorsanız,  uzmanlar ilk olarak 2 ila 4 ay için geçici bir ev ayarlamanızı önerir. Bu şekilde dolandırıcılıklardan kaçınabilir ve kalıcı bir ev seçmeden önce hangi bölgede kalmak istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Yorum yapın

Kazanmanın Yolu