2024 Ek İş Fikirleri-En Çok tercih Edilen İş Fikirleri

Ek iş fikirleri, aslında tam zamanlı yapılan bir işin yanında para kazanmak için yapılan yeni bir iştir. İstatistiklere göre, Amerikalıların %40’ı bir ek iş yapıyor ve %36’sı da 2022’den beri bir tanesine başlamayı planlıyor.

Araştırmalar Ek iş sahibi olanların, haftada 13,14 saat hizmet vererek, organizasyonlarından yılda 12.869 $ kazandığını gösteriyor. Kazandığınız parayı borcunuzu ödemek, yeni taahhütte bulunmak veya kendi başınıza harcamak için kullanabilirsiniz.

Finansal avantajlar bir yana, düzenli bir ek iş size yepyeni bir yetenek üretme şansı sağlar. Yeni bir iş arayışındasınız ancak nelerden para kazanabileceğiniz konusunda emin olmayabilirsiniz? Aşağıda, bugün kolayca başlayabileceğiniz ek iş fikirlerinden bahsettik.

En Popüler Ek İş Fikirleri – 21 Farklı Seçenek

En Popüler Ek İş Fikirleri – 21 Farklı Seçenek
En Popüler Ek İş Fikirleri – 21 Farklı Seçenek

1. Bir dijital fotoğrafçılık İşine başlayın

Dijital fotoğrafçılığa olan tutkunuzu kazanca dönüştürün. Bulunduğunuz yerde dijital fotoğrafçılık çözümlerinizi tanıtın ve her fotoğraf çekiminde para kazanın. Fotoğraf çekmek aslında bir hobidir. Ancak bu hobiyi kazanca dönüştürmek elinizde. Digital fotoğrafçılık ile aşağıdaki işlerde kendinizi ispatlayabilirsiniz;

 • – Düğün töreninde dijital fotoğrafçılık hizmetine yapmak,
 • Yenidoğan resimleri çekmek,
 • Şirketlerle anlaşarak özel günlerinde çekim yapmak
 • Mahalle etkinliklerini fotoğraflamak için etkinlik denetçileriyle birlikte çalışın.

Görüntülerinizi online sunarak perspektiflerinizi genişletin (ve ayrıca ek kredi getirin). Stocksy, Shutterstock ve Alamy gibi internet siteleri, resimler satıldığında, indirilip dijital fotoğrafçılar için ödeme yapar.

2. Bir giysi ürün grubuna başlamak.

Kıyafet sektörü organizasyona yapmaya müsaittir. Uluslararası alıcılar her yıl stil e-ticaretine 775 milyar dolar yatırım yapıyor. Talep üzerine baskı versiyonunu kullanarak fırsatın bir parçası olabilirsiniz.

Printful, Doozy Direct ve Printify gibi sistemler, tarzınızı tişörtlere, paltolara, şapkalara ve çok daha fazlasına göndermenizi sağlar.

Giyisi ek iş fikirlerinin en güzel yanı çok fazla nakit para harcamanıza gerek olmamasıdır. İnternet kuruluşunuz aracılığıyla bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğinizde, talep üzerine baskı distribütörleri projenizi basacak ve müşteriye gönderecektir- kendi başınıza tedarik sağlamanıza gerek yoktur.

3. Yeteneklerinizi Pazarlayın

Bütçenizde kısıtlama olduğunda yetenekleriniz ile para kazanmak mantıklı bir adım olacaktır. Beceriye dayalı hizmetlerin çoğunda, maliyet olmadığı düşünüldüğünde başlamak içigüzel bir seçenek olacaktır. Aynı şekilde, çevrenizdeki herhangi bir kişinin destekleme ihtiyacı olup olmadığını konuşarak ücretsiz reklam ve pazarlama yapabilirsiniz.

Halihazırda sahip olduğunuz yetenekleri gözden geçirin ve daha yüksek talep görenleri analiz edin. Bir şirket olarak ya da bir danışmanlık hizmeti olarak önerilerde bulunun.

Bir zaman sınırlaması olmadan yeteneğe dayalı olarak başlayabileceğiniz popüler ek iş fikirleri şunlardır:

 • Serbest yazı.
 • Geliştirme.
 • Çevrimiçi toplantı uzmanlığı.
 • Kişisel eğitim.
 • Peyzaj tasarımı.

4. Dijital İş Ortağı Olun

Kurumsal olarak özel yeteneklere sahip misiniz? Bu yetenekleri kullanarak dijital ortak olarak gelir elde edebilirsiniz. Farklı bir konumdan hizmetin yönetimiyle ilgilenebilirsiniz. Bu durumda ev ortamında ek iş fikirleri için iş ortaklığını öne çıkarmaktadır

Dijital bir iş ortağının online görevleri şunları içerebilir:

 • Randevular düzenleme.
 • Seyahat organizasyonu.
 • E-postalarla ilgilenme.
 • Çağrıları almak ve yönlendirmek.

5. Yabancı Dil Eğitimi Alın

Ek İş Fikirleri - Yabancı Dil Eğitimi Alın
Ek İş Fikirleri – Yabancı Dil Eğitimi Alın

2027 yılına kadar online yabancı dil öğrenim pazarının 25.73 milyar dolar değerinde olması bekleniyor. Eğer bir(ya da daha fazla) yabancı dil biliyorsanız, bu beceri setinizden gelir elde ederek diğer insanlara aynı şeyi öğretebilirsiniz.

Popüler yabancı diller arasında:

 • İngilizce.
 • Mandarin (Çince).
 • Hintçe.
 • İspanyolca.
 • Fransızca.

Dilleri yer alır.

Kendi kişisel web sitenizi oluşturun ve bireysel dijital dersler verin. Alternatif olarak, Skooli, VIPKid veya Qkids gibi online yabancı dil öğrenme platformlarına katılabilirsiniz. Eğitmenler, yurt dışında saat başına 23 dolara kadar İngilizce öğretebilirler.

Ayrıca, bir topluluk merkezinde ücretsiz bir odada grup dersleri düzenleyebilirsiniz. Birçok kişi eğitim ve öğrenmeyi topluluk için daha erişilebilir hale getirme konusunda isteklidir.

6. Temizlik Hizmeti Verin

Temizlik hizmeti evrensel bir iştir. Her ülkede yapılabilecek işler arasındadır. Amerika’da bulunan Çalışma İstatistikleri Bürosu, ABD’de 2020 yılı boyunca yaklaşık 800.000 ev hizmetçisi ve temizlik görevlisi olduğunu açıkladı. Bu, ucuz bir iş organizasyonu olan ve temizlik ürünlerindeki düşük maliyetle hızlı bir şekilde kar sağlanabilen ek bir iş fırsatıdır.

7. Etkinlik Koordinatörü Olun

Bireyler, beklenmedik etkinlikler için yılda 3 milyar doların üzerinde harcama yapıyor. Düğünlerden özel gün kutlamalarına kadar, etkinlik düzenlemenin bir kısmını tamamlamak ciddi bir gelir kaynağı olabilir.

Etkinlikler düzenlemek ek iş fikirleri arasıdna çok sık duyulmamış bir sektör olabilir. Ancak düğünlerden tutunda eğlence sektörünün pek çok alanında etkinlikleri organize etmek kazanç getirebilecek bir yan iş olarak bilinmektedir.

8. Evcil Hayvan Bakımı Şirketi Kurun

Evcil Hayvan Bakımı Şirketi Kurun
Evcil Hayvan Bakımı Şirketi Kurun

Ülkemizde binlerce kişi evcil hayvan besliyor. Bu bireylerin çoğu tatil için evcil hayvanları yanlarında olmadan ikametlerinden ayrılıyor. Bu da uzaktayken onlara bakacak birine ihtiyaç duyduklarını gösteriyor.

Sahipler genellikle  Hillsped gibi platformlarda evcil hayvan gezdirme hizmeti veya evcil hayvan bakım hizmeti ararlar. Evcil hayvanlarla ilgili sertifikalara sahip olmak, acil durum müdahale yeteneği gibi özellikler, potansiyel müşterilere güvende olduklarını hissettirecek avantajlar sağlar. Ancak başlamadan önce, evcil hayvanların bakımında uzmanlığınızla güven vermek önemlidir.

Evcil hayvanlar konusunda kendinize güveniyorsanız, sahipleri tatildeyken bakıcışık yapmayı kabul edin. Mülk bakıcıları yurt dışında günlük 25 ila 30 dolar arasında ücret alabilirler, ancak bu ücret gece tatilleri, konutun ölçüleri ve kendi yeriniz için artabilir. Bu iş kolu, projenize en az kesinti ile ek gelir sağlamak için tam zamanlı bir işle birleştirilebilen başka bir ek iş fırsatı sunar.

9. Müşteri Uzmanı Olun

Bireysel uzmanlar, bir internet sitesi, uygulama veya ürün hakkında değerli yorumlar sunarlar. Şirketler, programlarını halka açmadan önce müşteri uzmanları ararlar ve bu hizmet karşılığında ödeme yaparlar.

Bireysel uzman olma noktasında kendinizi geliştirebilmek için  aşağıdaki platformları kullanabilirsiniz.

Bu platformlar aracılığıyla yapılan sınavlar genellikle 10 ila 30 dakika arasında sürer ve eğer zamanınız varsa ek gelir elde etmek için cazip bir ek iş fırsatı sunar. Günlük olarak yapılan birkaç sınav, aylık olarak birkaç yüz dolar kazanmanıza olanak tanıyabilir.

10. Dropshipper Olmaya Çalışın

Dropshipping, düşük başlangıç maliyetleriyle bir e-ticaret organizasyon modelidir. Başlangıç olarak DSers veya Spocket gibi dropshipping uygulamaları aracılığıyla pazarlayabileceğiniz ürünleri bulun. Ardından, tüm bunları sunmak için bir çevrimiçi platform oluşturun. Dropshipping yaptığınız firma, bir satın alma işlemi gerçekleştiğinde ürünleri hemen seçecek, paketleyecek ve müşteriye gönderecektir.

Dropshipping Hustle’ın sahibi Thomas Sleeth, “Dropshipping’i bir ek iş olarak denemeden önce 14 yıl boyunca yardımcı çalışan olarak çaba gösterdi.

Thomas’ın kurduğu küçük şirketi üzerinden gelir elde etmeye başlaması 5 ay sürdü. “Ancak bu süreçte tam zamanlı işimi kesinlikle bırakmadığını ifade ediyor.

11. Bir Odanızı Kiraya Verin

Ek iş fikirleri arasında farklı organizasyona yatırım yapmak için çok fazla fırsatınız yoksa, evinizde odanızı kiralayabilirsiniz. Her gece, 2 binden fazla kişi Airbnb üzerinden seyahat kirası alıyor. Ek bir alan, boş bir ev, bir oda ve kahvaltı, özellikle kalabalık turistik bölgelerde her gece 200 $’dan fazla kazanabilir.

Genellikle bireysel seyahat edenler büyük bütçelere sahiptirler, bu da hızlı bir şekilde para kazanabilecek bir ek iş fırsatı oluşturur.

12. İkinci El Mağaza Yerlerini Pazarlayın

Bireyler kullanmadıkları ürünleri ikinci el satış sitelerine koyarlar. Bu tür satış sitelerinden yapılan alımlar kazanç oalrak geri döner. Diğer bir alternatif ise kazanılan paranın hayır kurumalrına aktarılmasıdır.

Para kazanma işleminin bir parçası olarak ek iş fikirleri arıyorsanız, bu ikinci el satış sitelerini tarayabilir ve ürünleri kar elde etmek için döndürebilirsiniz.

Popüler ikinci el satış siteleri şunalrdır:

 • Sahibinden
 • Letgo
 • Dolap
 • Gardrops
 • Ebay

13. İnfluencer Olmak İçin Adım Atın

Bir İnfluencer, sosyal medya üzerinde geniş bir takipçi kitlesi olan ve bu kitlesi üzerinde kolayca etki bırakabilen bir kişidir. Modadan bilgisayar oyunlarına kadar her alanda influencer bulunmaktadır. Şirketler, bir influencerı, takipçilerine ürün veya hizmetlerini satın almaya ikna etmek için büyük bütçeler ayırır.

Firmalar daha fazla izleyiciye ulaşmak için reklam harcamalarını arttırırken, influencer olarak ekstra gelir elde etmek için büyük bir sosyal medya platformuna sahip olmanız gerekmez. Küçük bir kitlenin bile finanse edilen gönderiler için ödeme alabileceğini unutmayın. Günümüzde kullanılan popüler para kazanma yolları şunalrdır;

Affiliate marketing: Bir markanın ürünlerini tanıtarak yapılan reklamlardan kazanç sağlama.

Kendi ürünlerinizi tanıtma: Kendi ürünlerinizi Tiktok, İnstagram, facebook sayfalarınızda tanıtarak gelir elde edebilirsiniz. EK iş fikirleri arasıdna kolay yollardan birisi olarak bilinir. Ancak bu noktaya gelmek emek ister.

Ücretli ortaklıklar: İnfluencerlar, 10.000’den az Instagram takipçisi ile her finanse edilen blog gönderisi için kolayca para kazanabilir. Instagram takipçi sayınız ne kadar fazlaysa, finanse edilen gönderiler için o kadar fazla ücret alabilirsiniz.

14. Ders Vermeye Başlayın

Eğitmen olmak, diğer bireylere yardımcı olurken ek gelir elde etmek için harika bir seçenektir. Mevcut becerilerinizi değerlendirin ve başka kişilere öğretebileceğiniz bir ders oluşturun. Örneğin, gerçekten yetenekli bir müzisyenseniz, popüler müzik derslerini şu şekillerde düzenleyebilirsiniz:

 • Bire bir özel ders verin,
 • Online grup çalışması planları yapın,

15. Affilate Marketing (Ortak Reklamcılık) Başlayın

Online pazarlama konusunda başarılıysanız, Affilate Marketing oldukça karlı bir iş modeli olabilir. Ortak reklamcılık, başka bir işletmenin ürününü tanıttığınızda size ödeme yapılan bir sistemdir. Bu ödeme yüzde 5 ile yüzde 50 arasında değişiklik gösterebilir.

Sınırlı seviyede başlayacak olan bir ortak reklam şirketi için belirli bir nişi seçmek önemlidir. Pazarladığınız ürünlerle ilgili yardımcı materyaller üretmeniz gerekecek. Gerçekten ilgili olduğunuz bir nişi seçmek işleri daha az karmaşık hale getirecektir.

Uzmanlar ortak reklam ve pazarlama (Affilate Marketing) avantajları hakkında şu bilgileri paylaşıyor; Hangi türde bir web sitesi işletmeyi düşündüğünüze bağlı olarak, işletmeniz oldukça ekonomik ve az bakım gerektiren türden olabilir.

Her ay sadece 3 dolarlık bir ücret gerektiren programı ve ücretsiz bir web sitesi ile kolayca işinize başlayabilirsiniz. Yeteneklerinize ve bilgi birikiminize bağlı olarak, web sitenizi sürdürmek ve konumlandıracak materyalleri geliştirmek haftada yirmi saat veya daha fazla zamanınızı alabilir.

Sonrasında, ShareASale, ClickBank ve Awin gibi web siteleri aracılığıyla kolayca kaydolabileceğiniz çeşitli ortak programları bulabilirsiniz. Ülkemizdede Affilate marketin yapabileceğiniz farklı firmalar bulabilmeniz mümkün.

N11, Hepsiburada, Sahibinden, ebay, Trendyol gibi firmaları da Affilate amrketing oalrak tercih edebilirsiniz.

Saydığımız işletmeler ile öneri bağlantılarınızı oluşturun ve ürünlerinizi online olarak pazarlayın. Yardımcı olduğunuz her satın alma işleminden bir komisyon elde edeceksiniz.

İşinizdeki özel nişlere yönelik programlar, eklentiler ve sağlık-zindelik gibi alanlarda genellikle en iyi tazminatı sunar.

16. Yolculuğunu Paylaş

Yolculuk paylaşımı işinin 2026 yılına kadar 200 milyar dolar seviyelerine çıkması bekleniyor. Bir yolculuk paylaşımı için sürücüsü olmak, bu büyüyen pazarın bir parçasını kolayca yakalamanıza yardımcı olabilecek bir kenar organizasyon önerisidir.

Bu düşünce ek iş fikirleri arasında yer alabileceği gibi, seyahat ederken yakıt tasarrufu yapmak için de kullanılabilir. Amerika’yı baz aldığımızda Uber müşterilerinin yılda 6,3 milyar yolculuk yaptığını görebiliyoruz.

Seyahat konusunda aktif bir bölgede yaşıyorsanız ve aynı zamanda Uber’in ihtiyaçlarını karşılayan bir araca sahipseniz, bir Uber şoförü olmak için resmi başvuru yapmanız gerekmektedir. Ancak Uber sistemi her ülkede bulunmamaktadır. Dolayısıyla öncelikle mevcut sisteminizde Uber kayıt işlemlerinin yasal olup olmadığına bakmalısınız.

Bir araç paylaşımı sürücüsü olmanın en iyi yanı, kendi işinizin patronu olmanızdır. Akşam saatleri ve hafta sonları genellikle müşteriler için en yoğun fırsatlardır, ancak kendi patron siz olduğunuzdan, herhangi bir kesinti sırasında kolayca ek nakit kazanabilirsiniz.

17. Gıda Ürünlerini Tedarik Edin

İnsanlar, evlerine veya ofislerine gıda maddeleri almak için Getir, Migros sanal market gibi gıda teslimatı şirketlerini kullanıyor. Bu sistemler dahil olarak bir teslimat aracı sürücüsü olun ve aç müşterilere yemek taşıyarak para kazanın. Yemek teslimatı şoförü olmak için genellikle şunlara sahip olmanız yeterlidir:

 • Bir mobilite scooter, otomobil veya bisiklet.
 • Bir sürücü izni ve sigorta poliçesi.
 • Bir cep telefonu.

Yurt dışındaki benzerler firmalara baktığımızda Ridester veya tipik bir Uber Eats sürücüsünün saatte ortalama 17 $ kazanabileceğini tahmin ediyor, ancak bahşişlerle birlikte bu miktar artabilir. Yemek teslimatından gelen geliri artırmak için mümkün olduğunca hızlı (ve güvenli) bir şekilde yemek teslim edin.

Ülkemizde ise kuryelik yaparak aylık 30BinTl 50binTL aralığında para kazanıldığı bilinmektedir. Elbette bu miktarlar çalışma saat aralığınıza göre değişmektedir.

18. Bir Kitap Yazın

Yazmaya ilgi duyan biriyseniz, kendi kitabınızı yazarak belirli seviyede bir gelir elde edebilirsiniz. Online olarak yayınlama sistemleri, kapak ve yazar profili oluşturmanızın yanı sıra eserlerinizi milyonlar ile buluşmasına olanak tanır. Örneğin, Kindle Direct Publishing (KDP) gibi yerler, yazarların eserlerini Amazon.com’da pazarlamalarına imkân sağlar.

Bu konuda bir Kılavuz oluşturmak için önceden harcama yapmanıza gerek yoktur. KDP, bir satış gerçekleştiğinde kılavuzunuzu yayınlar, düzenler ve müşteriye ulaştırır.

Alternatif olarak, eserinizi bir elektronik ileti veya PDF olarak ele alabilirsiniz. Kitabınızı pazarlamak için kişisel bir web sitesi oluşturun. Tüketiciler, satın alma işlemi tamamlandığında hemen elektronik olarak indirebilirler.

19. İnternet Programlarını Pazarlayın

İnternet eğitim programları, insanlara belirli bir konuda nasıl başarılı olacaklarını öğretir. İlgilerinizi, yeteneklerinizi ve kişisel ilgi alanlarınızı inceleyerek çevrimiçi bir eğitim programı oluşturup oluşturamayacağınızı görebilirsiniz.

Ayrıca, internet programları ile gelir elde etmek için küçük niş pazarlardan birine odaklanabilirsiniz. Web üzerinde öğretilebilecek eğitim programları arasında şunları bulabilirsiniz:

20. Güzel Sanatlarınızı Pazarlayın

Güzel sanatlarınızı online olarak pazarlamak, sınırlı seviyede bir gelir elde etmek için harika bir yoldur. Zanaat becerilerinizi popüler araçlarla kullanıcıların ilgisine sunabilirsiniz. Aşağıda güzel sanatlar alanında yapılabilecek başlıca iş fikirleri sıralanmıştır.

 • Özel tasarım kartları yapmak,
 • Dijital güzel sanat indirmeleri tasarlamak,
 • Malzeme, poster ve duvar kâğıdı baskıları yapmak

Etsy gibi internet siteleri, özel zanaat ürünlerine ilgi duyan müşterilerle dolup taşmaktadır. Ürünlerinizi detaylandırmak için bu pazarlardan biri olan Etsy’i kullanabilirsiniz, ancak Etsy’nin her satıştan bir pay aldığını unutmayın. Daha sağlam gelir akışları elde etmek için kendi internet satış mağazanızı Etsy profilinizle birlikte kullanabilirsiniz.

21. El Yam pımı Ürünler Sunun

El yapımı ürünler, online olarak sunabileceğiniz en kazançlı ek iş fikirlerinden biridir. Bu işlemi hayata geçirebilmek için temel malzemeleri alın, bunları daha yüksek piyasa değerine sahip ürünlere dönüştürün. Kıyafetler, moda takıları veya cilt bakım ürünleri el yapımı ürünler olarak kullanıcıların ilgisine sunulabilir.     

Yorum yapın

Kazanmanın Yolu