Stock Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

internet üzerinde açılan Websiteleri ve diğer sayfaların oluşması sonucunda ortaya çıkan içerik ve fotoğraf sıkıntısını gidermek adına kullanılan Stock fotoğrafçılık sistemi günümüzde birçok alandaki fotoğraf ihtiyacını karşılamakta. Özellikle devlet kitaplarında bile sıkça kullanılan Stock fotoğafların kullanımı oldukça yaygın olduğu bu dönemde fotoğraf çekerek para kazanmak mümkün. İnternet üzerinden içerik üreten hemen hemen herkes bu sistemi yakından tanıyor ve aktif olarak kullanıyor.

Fotoğrafçılık ile ilgilenen hemen hemen herkesin duymaya alışık olduğu bir terim olan Stock Fotoğrafçılık nedir? Stock fotoğrafçılık yaparak nasıl para kazanabilirim? gibi birçok sorunuzun cevabını bu yazımızda yanıtlıyoruz.

 

Stock fotoğraf nedir ?

Stock fotoğraf, fotoğrafçılar tarafından çekilip, arşivlenen daha sonra ise başka insanların ücretli veya ücretsiz bir şekilde kullanmasını sağlayan fotoğraflara verilen isimdir. Fotoğrafların arşivleme kısmını ise fotoğrafçılardan ziyade internet üzerinde popüler olan stock fotoğrafçılık siteleri üzerinden gerçekleştiriliyor. Siteye yüklenen fotoğraflar renk ve konu gibi farklı özellikleri ile kategorize edilip kullanıcılara sunuluyor.
Bu tarz sitelerde üç farklı yöntem kullanılıyor. Bunlardan birincisi fotoğrafların herkes tarafından ücretsiz kullanıma açık olmasıdır. Kullanılan ikinci yöntem ise ücreti mukabilinde kullanıcının fotoğrafı istediği yerde kullanabilmesine olanak sağlayan bir yöntemdir. Sonuncu yöntemimiz ise normalde ücretsiz kullanıma sunulmuş olan stock fotoğrafların kullanılan kişi tarafından bağış sistemi ile kendi belirlediği miktarla yaptığı bağış sistemidir.

Fotoğraf çekerek nasıl para kazanılır?

 

Fotoğraf çekerek para kazanabilmek için internet üzerinde bulunan farklı platformlar üzerinde çalışmalarınızı satışa koyabilirsiniz. İnternet üzerinde yer alan stock fotoğrafçılık sitelerine Shutterstock,Stock Adobe ve Pexels gibi siteler en bilinenleri olarak örnek gösterilebilir. Çoğu para kazanma yönteminde olduğu gibi fotoğraf satışları üzerinden gelir sağlayabilmeniz için yaptığınız işlerin kaliteli olması bu yöntem üzerinde de oldukça önemli bir faktördür.

Satışlar nasıl arttırılır?

Stock fotoğrafçılık siteleri üzerindeki satışlarınızı arttırmanız için yapmanız gereken tek şey Arz – Talep durumunu iyice gözden geçirmek. İnternet üzerinde en fazla kullanılan, ihtiyaç duyulan fotoğraf türleri üzerinde çalışmalar yapmak kazancınızı ve bu tür platformlar üzerindeki popülerliğinizi arttıracaktır. Ayrıca yüklediğiniz fotoğrafların daha çok satılması için etkili fotoğrafların yanı sıra çekilen fotoğrafların görüntü kalitesininde belli bir sınırın üzerinde olması gerekiyor. Günümüzde sürekli gelişmekte olan fotoğraf teknolojisi sayesinde artık cep telefonu ile yüksek çözünürlükte fotoğraf çekme şansına sahibiz. Bu sebepten ötürü fotoğraflarınızın herkesin erişebileceği bir kaliteden ziyade onların daha üstünde bulunan fotoğraflar çekerseniz bunun size olan dönüşü çok etkili olacaktır.

 

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Yusuf Emir Ceran

Ülkemizde Gelişmekte Olan Oyun Sektöründe Elimden Geldiğince Katkıda Bulumaya Çalıştım Çalışıyorum. Gear4Game, Okulbulucu ve Artıoyun gibi farklı projelerde güzel insanlarla beraber bir çok güzel işlere imza attım. Para Kazanma Rehberi üzerinde insanlara yardımcı olmak amacıyla birşeyler paylaşmayı hedefledim. Ve bu süreçte sayısız yan projede görev aldım.

Stock Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak” için bir yorum

  • 17 Mart 2019 tarihinde, saat 18:34
    Permalink

    Fotoğraf çekerek para kazanmak isteyenler için öğretici bir yazı olmuş bu yolda ilerlemek isteyen arkadaşlara başarılar.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir